Magnez to jeden z makroelementów, który odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest utrzymanie jego właściwego poziomu i nie troszczą się o niego dostatecznie dobrze, przez co często może dochodzić do powstawania jego niedoborów. Jakie dolegliwości im towarzyszą i dlaczego trzeba zrobić wszystko, by do nich nie dochodziło?
Czemu magnez jest tak ważny?
Magnez, znajdujący się w organizmie każdego człowieka, pełni wiele bardzo potrzebnych funkcji. Uczestniczy chociażby w syntezie białek oraz nie dopuszcza do niedokrwienia i niedotlenienia serca.
Co więcej, wykazuje też silne działanie uspokajające. Ma także swój udział w procesie budowy kolejnych kości. Oddziałuje też korzystnie na pracę wątroby i innych narządów w ludzkim ciele. Jeśli chodzi o niedobór magnezu objawy dostrzegamy zwykle dosyć późno i dopiero wtedy zaczynamy działać. Decyduje o tym zwykle złe samopoczucie i silne osłabienie.
Po czym poznać, że w organizmie brakuje magnezu?
Dolegliwości, które przynoszą ze sobą poważne braki magnezu, okazują się zazwyczaj bardzo uciążliwe. Można się spodziewać chociażby różnego rodzaju problemów ze snem, w tym częstych przebudzeń i niespokojnych drzemek, które bardziej męczą, niż pozwalają wypocząć organizmowi.
W ciągu dnia nagle pojawiają się też bóle głowy, zazwyczaj dotyczące części potylicznej. Towarzyszy im natomiast często kłucie w okolicy serca. Nierzadko obserwuje się również skurcze mięśniowe – chociażby drgające powieki, nad którymi nie sposób zapanować.
Jeśli niedobory magnezu będą się pogłębiać, może dojść do pogorszenia się struktury kości, a w rezultacie do rozwinięcia się osteoporozy oraz ogólnego zwiększenia ich łamliwości.
Ucierpią na tym również zęby, których szkliwo ulegnie osłabieniu, a w końcu dojdzie do jego całkowitego zaniku. Zdarza się też, że zbyt mała ilość magnezu wywiera wpływ także na kobiece sprawy. Może spowodować nieregularność w miesiączkowaniu, a także zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Kiedy może dojść do niedoboru?
Brak dostatecznej ilości magnezu w organizmie to przede wszystkim skutek złej diety. Musi być ona przede wszystkim dobrze zbilansowana, a przy okazji trzeba pamiętać o ograniczeniu wypijanej kawy oraz alkoholu.
Niedobór tego składnika często powoduje także stres, dlatego każdemu poleca się od czasu do czasu odpoczynek i chwilę zapomnienia, która pozwoli się porządnie odprężyć. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, jak walczyć ze stresem, zajrzyj koniecznie na » http://tiny.pl/gpbkz »
Sprawdź proponowane artykuły