Kłopoty z nietrzymaniem moczu pojawiają się u co drugiej dorosłej Polki. Wbrew obiegowemu przekonaniu, nie są jednak domeną kobiet starszych. Jakie są przyczyny schorzenia, kogo dotyka najczęściej i jak je leczyć?

Nietrzymanie moczu

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu, NTM lub inkontynencja moczu, jest jego mimowolnym i niekontrolowanym wyciekiem. Może mieć różne nasilenie – od pojedynczych kropli do całkowitego opróżnienia pęcherza.

Szacuje się, że problem dotyka nawet 15% ludzi na całym świecie, a 80% chorych to kobiety w różnym wieku. 34% Polek obserwuje objawy schorzenia po porodzie, a 25% cierpi na nie niezależnie od wieku.

Badania pokazują, że po 65 roku życia prawdopodobieństwo wystąpienia nietrzymania moczu zwiększa się o 15%. Jeśli natomiast chodzi o mężczyzn – na objawy schorzenia skarży się co piąty.

Różnice w częstotliwości występowania nietrzymania moczu między kobietami a mężczyznami wynikają głównie z budowy samego układu moczowego – u panów cewka jest prawie 3 razy dłuższa, a także porodów osłabiających mięśnie miednicy czy menopauzy prowadzącej do utraty siły i elastyczności mięśni, związanej ze zmianami hormonalnymi.

Różne oblicza schorzenia

W zależności od przyczyn wywołujących nietrzymanie moczu, może mieć ono kilka rodzajów:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje najczęściej, a na jego objawy skarży się ok. 40% kobiet. Polega na mimowolnym wycieku moczu, towarzyszącym wysiłkowi fizycznemu, intensywnemu kichaniu albo kasłaniu.
  • Nietrzymanie moczu z parcia jest następstwem niewłaściwej pracy mięśni pęcherza. Mowa o nim wtedy, kiedy osoba chora odczuwa nagłą i natychmiastową konieczność oddania moczu – zarówno w dzień, jak i w nocy. Uczucie to może towarzyszyć takim sytuacjom, jak stosunek płciowy, orgazm, a nawet nagła zmiana pozycji ciała. Ten rodzaj schorzenia dotyka ok. 30% kobiet.
  • Mieszane nietrzymanie moczu jest diagnozowane wtedy, kiedy wysiłkowemu popuszczaniu moczu towarzyszy silne parcie na pęcherz. Na ten rodzaj dolegliwości skarży się ok. 29% chorych.
  • Nietrzymanie moczu z przepełnienia to schorzenie występujące częściej u mężczyzn, a jest związane z powiększeniem gruczołu krokowego. Jego objawy to stałe albo okresowe wyciekanie moczu, spowodowane przepełnionym i rozciągniętym pęcherzem.

Nietrzymanie moczu. Pierwsza pomoc

Istnieje kilka czynników, które mogą okazać się pomocne w łagodzeniu objawów inkontynencji moczu. Jednym z nich jest zmiana stylu życia, która wspomoże pracę całego układu moczowego. W tym kontekście istotna jest dieta bogata w błonnik, zamiana zwykłej wody na soki i nektary owocowe, a także ruch i regularne wypróżnianie. Pomocna może się okazać również suplementacja preparatami zawierającymi naturalne składniki, korzystnie wpływającymi na drogi moczowe, np. Cystone »

Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia? 100letni praktycy z niebieskich stref vs nauka i gęstość odżywcza. Jak żyć zdrowo, szczęśliwie i długo? »

Skutecznym sposobem na walkę z objawami NTM są także ćwiczenia mięśni Kegla – szczególnie w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu. Wzmacniają one mięśnie dna miednicy, przez co pozwalają na poprawę kontrolowania wypróżnień. Aby wykonać ćwiczenie, należy zaciskać mięśnie pochwy i odbytu na ok. 10 sekund i powtórzyć czynność kilka razy. Po ok. 3 miesiącach regularnego treningu prowadzonego 3 razy dziennie, poprawa powinna być zauważalna.

Sprawdź proponowane artykuły

  1. No dobrze, a jak zmusić mamę, żeby używała pieluch, albo chociaż podpasek? Mieszka ze mną, ma wczesne stadium Alzheimera, a poza tym depresję i stany nerwicowe, no i to nietrzymanie moczu. Mam już dość zbierania z kaloryferów mokrej bielizny. Zapach przesiąkł już wszystko w domu. Mama o problemie rozmawiać nie chce i już.

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.