Stawy są ruchomymi częściami szkieletu człowieka i jest ich ok. 11 rodzajów. Działają one na zasadzie tarcia i w związku z tym powierzchnie kości są pokryte chrząstką szklistą, która jest bardzo odporna na ścieranie .

To właśnie dzięki stawom możliwe jest poruszanie się oraz zginanie kolan i łokci. Dlatego bardzo ważna jest ich ochrona i regeneracja.

Dla kogo?

Dbanie o stawy jest ważne w każdym wieku, chociaż młode osoby często mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że zaniedbanie zdrowia ma poważne skutki na starość.

Szczególną uwagę na stawy muszą zwrócić osoby, które prowadzą aktywny tryb życia i uprawiają sport. W ich przypadku szybciej zużywa się maź wypełniająca powierzchnię międzystawową, przez co może pojawić się ból, a w przyszłości nawet trudności z samodzielnym poruszaniem się.

Dodatkowo u niektórych osób mogą wystąpić obciążenia genetyczne, które warto we wczesnym stadium powstrzymać lub przynajmniej zniwelować w odpowiednim stopniu. Co więcej, na problemy ze stawami narzekają również osoby z nadwagą, u których cały ciężar ciała skupia się na nogach.

Profilaktyka i leczenie

Aby nie dopuścić do problemów i bólów stawów, warto wcześnie o nie zadbać. W tym celu można przyjmować różne suplementy diety dostępne bez recepty. Można także zadbać o nie w sposób naturalny, jedząc produkty bogate w witaminy D, C i żelatynę pochodzenia zwierzęcego. Więcej o prostawowym stylu życia »

Jeżeli problemy ze stawami już się pojawiły, to zalecana jest wizyta u ortopedy. W przypadku niewielkich problemów, stawy można zregenerować farmakologicznie. Niestety jeśli to nie pomoże, konieczna będzie operacja.

Jednak większości osób (w tym głównie sportowcom i osobom otyłym) udaje się odbudować chrząstkę stawową za pomocą leków i suplementów diety. Doskonale spisują się one również w przypadku kontuzji, dostarczając do organizmu niezbędne substancje, pozwalające szybko zwalczyć problem.

Należy pamiętać, aby silne dolegliwości zawsze skonsultować z lekarzem specjalistą, żeby wykluczyć późniejsze konsekwencje, mogące okazać się tragiczne w skutkach.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.