Pękające i suche dłonie to problem, który pojawia się między listopadem a kwietniem. Jego typowy objaw to czerwona, sucha, spękana i bolesna skóra. Wówczas specjalna pielęgnacja dłoni jest mocno wskazana.
Przyczyny to niska wilgotność powietrza jesienią i zimą, która wywołuje wysychanie i podrażnienie skóry; wiek – z upływem lat skóra się wysusza i traci właściwości zatrzymywania wody w tkankach; słaba wiedza o sposobach pielęgnacji dłoni.
Pierwsze dwie przyczyny są niezależne od człowieka, jednak poprawiając własną wiedzę o pielęgnacji rąk można skutecznie zapobiegać pękającej skórze. Niedopuszczenie do pękania naskórka jest zawsze łatwiejsze niż leczenie już istniejących zmian skórnych.
Optymalna pielęgnacja dłoni suchych i popękanych. Sposoby leczenia i zapobiegania
Jak najmniej wody, zwłaszcza gorącej, która działa na spękane ręce jak kwas. Zbyt częste mycie dłoni usuwa naturalną warstwę ochronną pokrywającą skórę, która stopniowo traci wilgoć, wysusza się i pęka.
Ręcznik zamiast suszarki z ciepłym powietrzem. Jeśli użycie suszarki to konieczność (np. miejsca publiczne), trzeba dłonie trzymać co najmniej 15cm od wylotu powietrza.
Gumowe rękawiczki ochronne są zalecane przy codziennych pracach w domu. Wiele detergentów i środków czyszczących silnie podrażnia skórę na dłoniach. Natomiast przenosząc ciężkie przedmioty, należy chronić ręce rękawiczkami skórzanymi.
Gumowe rękawiczki także przy przygotowaniu posiłków. Kontakt dłoni z surowym mięsem, warzywami, kwaśnymi owocami tj. pomarańcze, cytryny i grejpfruty także może podrażniać i wysuszać skórę rąk.
Rękawiczki bawełniane to dobre rozwiązanie dla osób uczulonych np. na papier gazetowy lub zakupowy. Charakteryzują się dużą przepuszczalnością powietrza i wchłanianiem wilgoci, która zgromadzona na skórze powoduje jej podrażnienia. Dodatkowo chronią ręce przed zabrudzeniem, więc nie trzeba tak często ich myć.
Najpierw bawełniane, później gumowe. Używając rękawiczek gumowych, zawsze pod spód trzeba włożyć rękawiczki bawełniane, a gdy bawełna wchłonie wilgoć, rękawiczki należy natychmiast zmienić na suche. Nie są wskazane gumowe rękawiczki z wyściółką, gdyż trudno je wyprać – lepszym rozwiązaniem są osobne rękawiczki z bawełny.
Noszenie samych rękawiczek gumowych to częsty błąd. Trzeba pamiętać, że to pogarsza stan skóry, guma nie przepuszcza wilgoci i powietrza oraz powoduje otarcia.
Mycie tylko wewnętrznej strony rąk, która jest twardsza i bardziej odporna.
Mycie naczyń szczoteczką na długiej rączce to podwójna korzyść: brak kontaktu szkodliwych substancji ze skórą oraz brak przymusu założenia rękawiczek bawełnianych i gumowych.
Mycie głowy w foliowych rękawiczkach lub u fryzjera. Nawet szampon może wysuszać skórę dłoni.
Zimą, przed wyjściem z domu, zawsze należy wklepać krem nawilżający i założyć ciepłe rękawiczki.
Latem, trzeba unikać słońca, które wywołuje wysychanie i przedwczesne starzenie się skóry rąk oraz twarzy. Aby chronić dłonie przed promieniami należy stosować kremy nawilżające z filtrem uv.
Nawilżacz powietrza pomaga utrzymać w powietrzu odpowiedni poziom wilgotności, dzięki czemu skóra traci mniej wody.
Delikatniejsza chemia. Łagodniejsze domowe środki czystości
Jak najmniej mydeł drażniących i alkalicznych. Lepsze są mydła łagodne lub z dodatkiem kremu.
Zamiast mydła płyn beztłuszczowy, który należy wcierać w skórę aż do uzyskania piany, a następnie wytrzeć dłonie papierowym ręcznikiem. Doskonały sposób na mycie bez podrażnień.
Zamiast mydła olejek do kąpieli pozwoli uniknąć wysuszenia skóry.
Leczenie miejscowe. Kremy, maści i oleje na zniszczone dłonie
Nawilżanie po każdym myciu rąk, każdej kąpieli, rano i przed snem pomoże zregenerować uszkodzony naskórek i skutecznie zapobiegnie pękaniu. W zależności od potrzeb należy używać płynu nawilżającego, mocniejszego kremu lub najbardziej nawilżającej maści.
Bawełniane rękawiczki na noc. Należy je od wewnątrz nasączyć wazeliną by nie wchłaniały kremu z powierzchni skóry. Następnie trzeba nakremować dłonie i włożyć natłuszczone rękawiczki.
Olejek cytrynowy i gliceryna. Trzeba wymieszać kilka kropli gliceryny z olejkiem cytrynowym i uzyskaną mieszanką smarować dłonie, najlepiej przed snem.
Moczenie rąk w roztworze oleju i wody. Należy dodać kilka kropli oleju do 0,5 litra wody i moczyć dłonie przez 20 minut. Inny sposób to moczenie w ciepłej wodzie, jednak po tym zabiegu trzeba strząsnąć ręce i nałożyć warstwę oleju roślinnego lub mineralnego, aby zatrzymać wilgoć w skórze.
Zamiast przereklamowanych kremów, tanie i skuteczne zamienniki tj. masło kakaowe, lanolina, galaretka wazelinowa, oleje mineralne i roślinne m.in. olej kokosowy, olej arganowy, olej z jojoby, olej z nasion winogron, olej z awokado, olej z migdałów.
Podwójna warstwa. Należy nałożyć na skórę bardzo cienką warstwę nawilżacza i pozostawić ją na kilka minut do wchłonięcia, a następnie nałożyć drugą warstwę tego samego środka – ten sposób działa dużo lepiej niż raz położona grubsza warstwa.
Kremy i maści hydrokortyzonowe (0,5%) to sprawdzony lek wspomagający leczenie spękanej skóry rąk. Po jego nałożeniu należy posmarować ręce tłustym kremem.
Mąka owsiana to sprawdzony sposób na oczyszczanie pękających rąk z warstwy martwego naskórka. Szklankę surowych, rozgniecionych ziaren owsa należy zmielić na proszek w mikserze, następnie przesypać do dużej miski i wycierać w nim dłonie. Potem trzeba opłukać ręce w zimnej wodzie, osuszyć oklepując i nałożyć tłusty krem. Po 2 minutach posmarować kremem ponownie.
Uwaga na kremy ochronne w postaci żelu i na bazie alkoholu (który wysusza skórę) oraz kosmetyki zawierające PABA, czyli kwas paraaminobenzoesowy (drażni wrażliwą skórę).
Pękające, zniszczone i suche dłonie. Porada lekarska
Kontakt z dermatologiem jest konieczny, jeśli po 2 tygodniach stosowania wyżej wymienionych sposobów, nie poprawił się stan skóry. Możliwe choroby to:
- egzema: pęknięcia skóry
- wyprysk: drobne pęcherzyki wzdłuż krawędzi palców
- zakażenie grzybicze np. moniliazowa grzybica rąk atakująca skórę wokół paznokci wywołując jej zgrubienie, zaczerwienienie, obrzmienie i bolesność
- łuszczyca rąk
Szczególnie narażone są osoby wykonujące zawód, któremu towarzyszy częste i długotrwałe moczenie rąk lub całodzienne noszenie rękawic np. lekarze, pielęgniarki, kucharze czy osoby pracujące z chemikaliami.
Tematy pokrewne Pękające usta » Odmrożenia » Pęcherze » Podrażnienia » Skórki przy paznokciach » Sucha skóra »
Sprawdź proponowane artykuły