Przebarwienia mogą pojawić się na skórze każdego z nas. Są zmorą dla wielu kobiet, ponieważ wyglądają bardzo nieestetycznie i często występują w bardzo widocznym miejscu – na twarzy.
Bez względu na to, jakiego są rodzaju i jakie są ich przyczyny, nie obejdzie się bez dobrego kremu na przebarwienia. Dowiedz się więcej o tym kłopotliwym problemie.
Rodzaje przebarwień skóry
- Przebarwienia potrądzikowe inaczej zwane pozapalnymi. Zmiany te powstają na wskutek przebytego stanu zapalnego skóry – dochodzi wówczas do zaburzeń procesu produkcji barwnika skóry, czyli tzw. melanogenezy. Jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się po przebytej chorobie – trądziku. Barwa tych przebarwień jest różowa lub w delikatnym odcieniu brązu. Są plamami bardzo nieestetycznymi i skutecznie obniżają poczucie własnej wartości.
- Przebarwienia słoneczne są związane z negatywnym oddziaływaniem słońca na naszą skórę. Gdy nasze ciało jest narażone w nadmiarze na szkodliwe promieniowanie słoneczne, dochodzi do nadprodukcji melatoniny. Skutkiem tego są przebarwienia w postaci plamek na ciele. Pojawiają się najczęściej na twarzy, mianowicie na nosie, czole, policzkach, ale także na dłoniach. Warto podkreślić, że przebarwienia słoneczne również występują w kilku rodzajach – mogą to być zwykłe piegi, ostuda lub plamy soczewicowate.
- Plamy starcze ze względu na kształt (okrągłe lub owalne plamki) są zwane również plamami soczewicowatymi. Mają jasnobrązowy lub prawie czarny kolor i wyraźnie wyróżniają się od normalnej skóry. Pojawiają się między 30. a 50. rokiem życia. Z wiekiem mogą stawać się większe i ciemniejsze. Najczęściej występują na twarzy, dłoniach oraz przedramionach.
Przyczyny przebarwień skóry
Powyższe przebarwienia w większości są spowodowane czynnikami zewnętrznymi bądź powstają wraz z wiekiem. Mogą pojawiać się także na skutek chorób lub innych czynników takich jak …
- choroba wątroby
- nadczynność tarczycy
- nadczynność nadnerczy
- alergia na kosmetyki
- ciąża
- stosowanie doustnej antykoncepcji
- zmiany hormonalne
Sposoby na przebarwienia skóry
W przypadku przebarwień najważniejsza jest profilaktyka – najlepiej jest nie dopuścić do powstania plam skórnych. W tym celu konieczne jest stosowanie kremów zapewniających ochronę UVB i UVA. Unikaj także nadmiernego opalania i zrezygnuj z solarium. Pamiętaj – lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Jeśli jednak na twojej skórze już pojawiły się plamy, nie obejdzie się bez skutecznego kremu na przebarwienia. Po taki preparat powinnaś udać się do apteki. Niektóre kremy mają szeroko ukierunkowane działanie, dlatego pomagają zarówno na plamy brunatne, przebarwienia słoneczne i potrądzikowe, jak również na plamy starcze. Tego rodzaju kremy działają głęboko w skórze właściwej, hamując proces powstawania różnych przebarwień na skórze.
Jeśli krem na przebarwienia okaże się nieskuteczny, ostatecznym rozwiązaniem może być laseroterapia – naświetlanie powierzchni skóry wiązkami światła, które powodują wchłonięcie i zanikanie przebarwień różnego pochodzenia.
Tematy pokrewne Domowe SPA i higiena bez chemii! » Pokrzywka » Czyrak. Wrzód. Ropień » Kurzajki. Brodawki » Egzema. Atopowe zapalenie skóry » Podrażnienia skóry » Sucha i swędząca skóra » Skóra tłusta » Siniaki. Stłuczenia. Sińce » Cellulit » Łuszczyca » Oparzenia słoneczne »
Sprawdź proponowane artykuły