WHO podaje, że od 1975 roku skala otyłości na całym świecie do dziś potroiła się. To problem dotykający nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Podstawową przyczyną nadwagi i otyłości jest brak równowagi energetycznej między spożytymi kaloriami a ich zużyciem. Konsumpcja wysoko przetworzonych produktów i wzrost braku aktywności dodatkowo potęgują zjawisko, powodując tragiczne konsekwencje zdrowotne. Jak dorośli mogą skutecznie pozbyć się nadwagi i otyłości?

Nadwaga a otyłość

Warto na samym początku zwrócić uwagę na różnice między nadwagą a otyłością. Według danych CBOS 38 % Polaków ma nadwagę, a 21 % otyłość. Nadwaga jest nieco mniejszym problemem niż otyłość, jednak jest wyjściem ku pogorszeniu się stanu pacjenta. Szacuje się, że otyłość odpowiada za 8% zgonów na świecie.

Do odróżnienia nadwagi od otyłości, ale też sprawdzenia swojej zdrowotnej kondycji służy wskaźnik BMI. Do jego obliczenia są potrzebne jedynie 2 wartości – waga w kg i wzrost w metrach. Wagę dzieli się przez wzrost podniesiony do kwadratu i otrzymuje się wynik. W sieci jest wiele kalkulatorów, które szybko obliczają BMI. Dla przykładu, BMI = 65kg ÷ 1,7m2 = 22,5.

Ten wynik oznacza, że osoba ważąca 65 kg i mierząca 170 cm ma prawidłowe BMI równe 22,5. BMI dla nadwagi zaczyna się od parametru 25, a BMI dla otyłości powyżej 30. Oczywiście jest to uproszczony wzór i czasem może wskazywać na nadwagę osoby umięśnionej, której poziom tkanki tłuszczowej jest niski, wówczas problem jej nie dotyczy.

Jak skutecznie pozbyć się nadwagi i otyłości

Skuteczne pozbycie się nadwagi i otyłości to przede wszystkim zmiana stylu życia. Wdrożenie zdrowej i optymalnej diety, składającej się ze smacznych i pełnowartościowych posiłków, a przede wszystkim zapewniającej właściwy dzienny bilans kaloryczny. Warto do całości dodać aktywność fizyczną, która przyspieszy metabolizm i spalanie kalorii.

W takich wypadkach warto skonsultować swoją sytuację z dietetykiem, który sprawi, że proces odchudzania i dochodzenia do dobrej wagi i zdrowej sylwetki nie będzie męczący i zapewni radość zarówno z jedzenia, treningów, jak i życia w ogóle. Standardowo przyjmuje się, że kobiety powinny spożywać ok. 1600-2400 kcal dziennie, a mężczyźni ok. 2000-3000 kcal dziennie. To jest oczywiście uzależnione od ich wzrostu, wagi, pracy siedzącej bądź fizycznej, a także tzw. spontanicznej aktywności fizycznej.

Suplementy na nadwagę

Wiele osób, naturalną drogę do zwalczania nadwagi i otyłości wspiera różnymi suplementami diety. Są to zazwyczaj preparaty przyspieszające przemianę materii, ale też podnoszące wytrzymałość i wydolność na treningach. Suplementy wspierające metabolizm dostępne są na LIKI24, platformie, która daje dostęp do medykamentów sponad 1000 aptek w Polsce. W katalogu dostępne są zarówno leki na receptę, jak i bez recepty, a także ziołowe herbaty, szeroka gama kosmetyków i właśnie suplementy.

Popularnością wśród osób walczących z nadwagą i otyłością cieszą się suplementy z ekstraktem z zielonej herbaty, CLA i L-karnityną, a także kapsaicyną. Zbiór tych 3 pierwszych substancji można odnaleźć w jednym preparacie Olimp Lab CLA Z ZIELONĄ HERBATĄ PLUS L-KARNITYNA.

CLA jest kwasem linolowym, który wspomaga przemianę materii, niszcząc komórki tłuszczowe, spalając je w mitochondriach. Zielona herbata to ogólnie prozdrowotny składnik, mający właściwości utleniające, pozbywający się toksyn i wspierający metabolizm. Z kolei L-karnityna wspomaga wykorzystywanie tłuszczu, jako paliwa energetycznego.

Dosyć popularny jest również HCA, czyli kwas hydroksycytrynowy, spotykany również pod nazwą carbs bloker. Jak sama nazwa wskazuje działa blokująco na ilość przyswajanych węglowodanów. W ten sposób utrudnia gromadzenie się tkanki tłuszczowej.

Leki na otyłość

Jednak zdrowa dieta i suplementy to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że otyłość to choroba i w trudnych przypadkach pacjenci muszą przyjmować odpowiednie leki. Nie tylko te na cukrzycę czy wysokie ciśnienie, które są wynikiem nadmiernej wagi. W Polsce istnieją dwa leki na otyłość – zmniejszające masę ciała. To roztwory do wstrzykiwania Saxenda oraz tabletki Xenical.

To leki na nadwagę i otyłość na receptę. Preparaty te można zakupić w LIKI24. Podczas zamówienia należy podać dane adresowe, jak zwykle i dodatkowo wpisać numer PESEL i kod e-recepty. Zamówienie może być dostarczone jeszcze tego samego dnia. Walka z otyłością nie jest łatwa, kluczem do sukcesu jest dyscyplina i skupienie się na wskazaniach lekarza i dietetyka, leki i suplementy są jedynie dodatkiem, który usprawnia cały proces.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.