Nietrzymanie moczu to dla wielu mężczyzn tak naprawdę najczarniejszy scenariusz. W końcu przykra niespodzianka może się zdarzyć od czasu do czasu każdemu i nie ma co z tego powodu robić przesadnego hałasu. Tak myślący panowie w ogóle nie przyjmują do wiadomości tego, że mogliby cierpieć na jakąś chorobę i zupełnie lekceważą całą sprawę. Nie zastanawiają się też nad użyciem odpowiedniego zabezpieczenia, takiego jak chociażby pieluchy znanych producentów, takich jak chociażby Tena, bo przecież żadnego problemu nie ma. Po pewnym czasie są jednak zmuszeni przyznać, że nie panują w pełni nad swoim organizmem i rozpocząć kurację. Jakie można wymienić przyczyny tej częstej dolegliwości?

Czy mam do czynienia z nietrzymaniem moczu?

Niektórzy zastanawiają się, jak rozpoznać nietrzymanie moczu. Oczywiście, głównym objawem będzie jego wyciek z cewki moczowej, choć takie zdarzenie może przytrafić się każdemu incydentalnie. Dochodzi do nich w trakcie wysiłku fizycznego, kaszlu lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jeśli natomiast cierpi się na nietrzymanie moczu z parcia, najczęściej czuje się bardzo mocną potrzebę jego oddania. Zazwyczaj okazuje się ona tak silna, że mężczyzna nie jest w stanie dojść do toalety.

Skąd może wziąć się nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn jest bardzo często związane z powiększeniem prostaty (zwłaszcza jeśli chodzi o nadreaktywność mięśnia wypieracza lub nietrzymanie moczu z przepełnienia). Powodem może być również niedawno przebyta operacja, także ta, związana z prostatą. Niekontrolowane oddawanie moczu bywa też spowodowane blokadą cewki moczowej. W takim przypadku płyn wypełnia pęcherz, jednak nie może się z niego wydostać w normalny sposób, dlatego też zaczyna wyciekać. Do powodów wystąpienia przypadłości dochodzi też osłabienie mięśni, znajdujących się wokół cewki moczowej.

Niekontrolowane wycieki moczu wiążą się też z zapaleniem dróg moczowych bądź pęcherza. Przyczynić się do niego może również siedzący tryb życia (wywieramy wówczas długotrwały ucisk na pęcherz). Mogą je również spowodować zażywane leki moczopędne oraz przebyte zabiegi chirurgiczne.

Problemy, związane z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego

Trudno nie zauważyć, że najczęściej nietrzymanie moczu u mężczyzn powodują problemy z prostatą. Na łagodny rozrost gruczołu krokowego cierpi znaczna większość panów po sześćdziesiątym roku życia. Wiąże się on z przerastaniem nie tylko samych gruczołów, ale i strefy, znajdującej się wokół nich. W skutek tego narząd ulega znacznemu powiększeniu, dlatego też uciska cewkę moczową, gdyż jej fragment przebiega przez gruczoł. Właśnie wtedy powstaje poważna przeszkoda, która odcina odpływ moczu. Wówczas dochodzi do bardzo częstego oddawania moczu, niezależnie od pory dnia. Co więcej może też występować niespodziewane parcie na pęcherz.

Czy można się jakoś uchronić lub zapobiec tej dolegliwości?

Aby zneutralizować objawy nietrzymania moczu, można ograniczyć spożywanie kawy i mocnej herbaty, w których znajduje się duża dawka kofeiny. Warto też ograniczyć alkohol, mogący w dużych ilościach również negatywnie wpłynąć na drogi moczowe. Staraj się też utrzymywać odpowiednią wagę i gimnastykować się, jeśli prowadzisz bardziej siedzący tryb życia.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.