Serce jest narządem niezbędnych do życia, odpowiadającym za prawidłowe ukrwienie każdej tkanki ciała. Składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór, a umiejscowione jest w centralnej części klatki piersiowej. Na jego prawidłową pracę ma wpływ wiele czynników, w tym m.in. dieta i aktywność fizyczna. Warto wiedzieć, jak o nie dbać, aby uniknąć groźnych dla życia chorób serca.
Jakie sporty zapewniają zdrowe serce?
U osób aktywnych fizycznie ryzyko śmierci będącej efektem chorób sercowo-naczyniowych spada nawet o 35%. Nie ma jednak uniwersalnych ćwiczeń, które są odpowiednie dla każdego. Na pewno ważne jest zachowanie umiaru, ponieważ wyczynowe uprawianie sportu wcale nie jest zdrowe dla serca – warto zaopatrzyć się w pulsometr i pamiętać, że puls przy umiarkowanym wysiłku powinien być na poziomie 50-70% maksymalnego tętna, które oblicza się, odejmując od liczby 220 swój wiek.
Na pewno rekomendowane są wszelkie ćwiczenia aerobowe, czyli pływanie, jazda na rowerze, spacery czy bieganie – przynajmniej 150 minut tygodniowo przy umiarkowanym wysiłku i 75 minut tygodniowo przy intensywnym wysiłku.
Jaką dietą stosować?
Najlepsza dla serca jest dieta śródziemnomorska, czyli zawierająca dużo ryb i owoców morza bogatych w kwasy omega 3. Na pewno do jadłospisu warto włączyć owoce i warzywa, będące bogatym źródłem błonnika pokarmowego – optymalna ilość to 400-500 g dziennie w 5 porcjach.
Zalecane jest wykluczenie z diety pokarmów zawierających tłuszcze trans, czyli twardych margaryn, wyrobów cukierniczych, fast foodów czy smażonych w głębokim oleju frytek. Ryby oraz chudy drób należy spożywać przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.
Więcej o prosercowej diecie i stylu życia »
Wady serca – najpowszechniejsze
Wady serca mogą być nabyte lub wrodzone. Do najczęściej występujących wad zalicza się przetrwały przewód tętniczy, koarktację aorty, zwężenie zastawki pnia płucnego czy ubytki w przegrodzie międzykomorowej i między przedsionkowej. Wady nabyte to niedomykalność lub zwężenie zastawek.
Każda z wymienionych wad powoduje nieprawidłową pracę serca. Bardzo często jedynym zauważalnym objawem wad są arytmie, czyli nieprawidłowy rytm pracy serca. Nie do końca wiadomo, skąd się bierze arytmia serca, ale na pewno ryzyko jej wystąpienia zwiększa się z wiekiem.
Sprawdź proponowane artykuły