Trądzik to choroba skóry objawiająca się przede wszystkim wykwitami skórnymi. Choć w większości przypadków dotyczy ona nastolatków, niekiedy towarzyszące jej zmiany mogą stać się utrapieniem nawet dla dorosłych kobiet i mężczyzn. Jak skutecznie z nimi walczyć?

Trądzik po trzydziestceTrądzik jest schorzeniem o charakterze przewlekłym. Ze zmianami trądzikowymi o różnym nasileniu zmaga się około 60-80% osób w okresie dojrzewania. Niestety nie należą do rzadkości przypadki, w których objawy trądziku utrzymują się nawet do 30. roku życia.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Chcąc skutecznie walczyć z trądzikiem w każdym wieku, najpierw musimy poznać przyczyny jego powstawania. Za pojawianie się wykwitów skórnych oraz innych zmian trądzikowych odpowiadają w głównej mierze zwiększona produkcja androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, łojotok, a także nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych.

Stopień nasilenia zmian trądzikowych może być również determinowany przez różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Zaostrzenie przebiegu trądziku może być spowodowane zażywaniem leków, stosowaniem niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji skóry, zbyt dużą ekspozycją na promieniowanie słoneczne czy spożywaniem niektórych produktów. Więcej » Trądzik pospolity. Przyczyny »

Jakie są główne objawy trądziku?

Wśród najczęściej występujących objawów trądziku wymienić można łojotok, zaskórniki oraz pojawiające się wykwity zapalne, w tym grudki i krosty. U części osób borykających się z trądzikiem z czasem może dochodzić także do powstawania głębszych zmian w skórze oraz tkance podskórnej, które w konsekwencji mogą pozostawiać nieestetyczne blizny.

W aż 99% przypadków zmiany trądzikowe pojawiają się na twarzy, a ponadto na plecach i klatce piersiowej. Nieco rzadziej wykwity występują na barkach, ramionach czy pośladkach.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Jeśli chcesz poznać skuteczne sposoby na trądzik, powinieneś zapamiętać podstawowe zasady dotyczące prawidłowej pielęgnacji skóry. Niech dodatkową zachętą będzie fakt, że codzienna pielęgnacja przy zastosowaniu odpowiednich dla rodzaju cery preparatów przynosi zadowalające i wystarczające rezultaty u nawet 60% osób. W praktyce oznacza to, że ponad połowa chorych nie musi korzystać z innych form leczenia trądziku.

Podstawą pielęgnacji skóry trądzikowej jest jej właściwe oczyszczanie przy użyciu łagodnych produktów przeznaczonych dla tego typu cery. W tej roli najlepiej sprawdzą się żele lub pianki myjące, które usuwają martwe komórki naskórka i działają przeciwbakteryjnie.

Nawilżanie skóry trądzikowej

W naszej łazience warto zrobić miejsce także na produkty tonizujące oraz dobry krem nawilżający do skóry z trądzikiem. Regularne nawilżanie skóry powinno być nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji każdego rodzaju cery. Jednak w przypadku cery tłustej, mieszanej i trądzikowej bardzo często celowo przesuszamy skórę. To wielki błąd!

Z powodu niedostatecznego nawilżenia może dojść do łuszczenia się naskórka i nasilenia łojotoku, a chyba nie taki efekt chcieliśmy osiągnąć. By uniknąć realizacji tego scenariusza, zadbajmy o odpowiednie nawilżenie skóry, sięgając po lekkie, beztłuszczowe kremy, najlepiej o dodatkowych właściwościach matujących, które zapewnią optymalny poziom wilgoci.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.