Na pewno znasz stwierdzenie – jesteśmy tym, co jemy, które właściwie powinno brzmieć – jesteśmy tym, co wchłoniemy… Jeśli dostarczysz swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych do życia składników, będzie on funkcjonował na doskonałym poziomie przez długie lata…

Aby właściwie zbilansować dietę należy poznać kilka faktów z dziedziny dietetyki, dietoterapii i zdrowego żywienia.

  1. Ludzki organizm niemal w całości odnawia się w ciągu dziewięciu miesięcy. Oznacza to tyle, że dzisiaj nie masz już w sobie ani jednej komórki, którą miałeś w zeszłym roku o tej porze. Daje to ogromne możliwości regeneracyjne, ale jednocześnie jest dużym wysiłkiem dla organizmu.
  2. Do tej pory naukowcy wskazali 90 pierwiastków lub związków chemicznych, które musimy codziennie dostarczyć organizmowi, by sprawnie funkcjonował. A ile jeszcze nie zostało odkrytych? Badania nad ludzkim ciałem, mechanizmami jego działania i powstawania chorób trwają nieprzerwanie i stale przynoszą kolejne rewelacje.
  3. Przyswajanie. Dostarczenie właściwych składników to połowa sukcesu. Kolejne aspekty to odpowiednie proporcje i łatwo przyswajalna forma. Z tego właśnie powodu upadła koncepcja podawania sztucznych witamin lub związków chemicznych zawierających minerały. Wprawdzie ich skład chemiczny jest niemal identyczny, jednak poziom przyswajalności znacznie się różni.

Tzw. Złota Karta Prawidłowego Żywienia stworzona przez dietetyków i lekarzy zawiera zasady doskonale zbilansowanej diety a i tak wiele osób stosujących się do nich nie uzyskuje oczekiwanych rezultatów. Dlaczego? Wystarczą 3 przykłady:

  • Żelazo. Pierwiastek niezbędny dla naszego zdrowia. Średnia zalecana norma dla dorosłego człowieka to 18mg na dobę (kobieta ciężarna – 26mg). Żelazo dość powszechnie występuje w przyrodzie. Jest składnikiem bardzo wielu produktów – najwyższe spotykane stężenie żelaza to około 4mg/10dkg – całkiem nieźle. Tyle, że najwyższa wchłanialność żelaza z tych właśnie produktów wynosi nie więcej niż 5%. Łatwo obliczyć, że aby dostarczyć dzienną porcję żelaza trzeba zjeść 9kg pożywienia. Wyjątek stanowi wątróbka wieprzowa – najcenniejszy dostawca żelaza. Jest to jakieś rozwiązanie – aby dostarczyć 18mg żelaza na dobę wystarczy zjeść każdego dnia 80dkg wątróbki wieprzowej.
  • Witamina E. Aby zapewnić sobie dobową dawkę tej witaminy musisz zjeść np. 2,5kg kiełków pszenicy lub wypić 1,5 litra oleju.
  • Witamina C to też niemały wysiłek w celu zapewnienia zalecanej dawki – trzeba zjeść np. 45 pomarańczy.

Proponuje wszystkim samodzielne sprawdzenie innych składników odżywczych.

Wartość kaloryczna doskonale zbilansowanej diety wg. Złotej Karty to 6000kcal!!! Trochę (za) dużo… Nie wspominając o sposobie przygotowania posiłku – najlepiej nie smażyć, nie gotować, jeść tylko surowe i z ekologicznych upraw. Inaczej powyższe obliczenia trzeba jeszcze pomnożyć przez straty powstałe w trakcie przygotowania.

Jak się pewnie domyślasz solucją wspomnianego problemu żywieniowego jest dołączenie do diety specyficznych posiłków. Wystarczy dobrać produkty zawierające jak największą ilość naturalnych substancji odżywczych i jak najmniej kalorii. Współczesne osiągnięcia naukowe pozwalają na to. Nie udały się próby ze sztucznym jedzeniem, sztucznymi witaminami, więc powrócono do mądrości natury.

Pewnie się zastanawiasz jak można zmieścić 45 pomarańczy w 1 kapsułce. Głównym założeniem nowoczesnych procesów technologicznych jest wyeliminowanie wody z ponad przeciętnie wartościowych produktów bez uszkodzenia ich struktury komórkowej. Np. roślinę, która zawiera od 85 do 95% wody można znacznie zmniejszyć poprzez usunięcie zbędnego płynu. Zupełnie inne pytanie, to czy ten płyn jest rzeczywiście zbędny – dla zwolenników surowych roślin na pewno nie.

Oczywiście jedna kapsułka nie jest gwarantem zdrowia. Naturalne suplementy również należy spożywać w odpowiednio dużych dawkach i o właściwej porze (w/g zasad chronobiologii), aby uzyskać pożądany efekt.

Suplementacja diety to według wielu ekspertów jedyna droga do permanentnego zdrowia… albo metoda marketingowa służąca do sprzedaży promowanych przez nich suplementów 😉

Zapraszam do uzupełniającej lektury spisu najlepszych specyfików naturalnych » ZDROWA ŻYWNOŚĆ » oraz analizy porównującej jadłospis 100latków z klasyfikacjami gęstości odżywczej żywności »

Sprawdź proponowane artykuły

Jeden komentarz
Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.