Osobom zdrowym często trudno jest wczuć się w sytuację chorych i pojąć, z jakimi ograniczeniami muszą się oni zmagać na co dzień. Ciesząc się w pełni sprawnym narządem wzroku, nie zastanawiamy się, jakby to było, gdyby szwankował.

Kobiece oczyTymczasem niektóre choroby, takie jak zaćma, potrafią naprawdę uprzykrzyć życie codzienne i sparaliżować większość działań, które ludzie zdrowi uważają za zupełnie zwyczajne i przyziemne. To jednak nie musi być problem, bo zaćmę wyleczyć można w zaledwie kilkanaście minut…

Kilka słów o mechanizmach zaćmy

Zapytasz, jak to możliwe? Właściwie nie ma się czemu dziwić. Jeśli masz w rodzinie osobę cierpiącą na zaćmę, zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę, jakie dolegliwości się z nią wiążą. Zaćma to choroba w gruncie rzeczy niezbyt skomplikowana – polega na mętnieniu naturalnej soczewki oka. Brzmi niewinnie? Problem w tym, że to właśnie soczewka – dyskowaty element oka o kształcie i rozmiarze ziarnka soczewicy – odgrywa kluczową rolę w procesie widzenia. Mieści się w przedniej części oka między tęczówką a ciałem szklistym. Gdy jest zdrowa, jest przejrzysta i elastyczna, przepuszcza promienie świetlne i skupia je na siatkówce oka. Dzięki temu widzimy wszystko wyraźnie i dokładnie.

Zmętniała soczewka przepuszcza stopniowo coraz mniej światła i traci zdolności skupiające. W miarę postępowania zaćmy chory widzi coraz mniej, aż w końcu jest w stanie odróżnić jedynie światło od cienia. Powodów mętnienia soczewki jest wiele – podeszły wiek, długotrwałe przyjmowanie steroidów, cukrzyca i inne zaburzenia metabolizmu… Najważniejsza wiadomość dla chorujących na zaćmę to jednak fakt, że dolegliwości tej można pozbyć się szybko i bezboleśnie. W jaki sposób?

Najbardziej spektakularny zabieg chirurgiczny?

Operacja usunięcia zaćmy to zabieg prosty i bardzo efektowny. Wyobraź to sobie tylko – w zaledwie kilkanaście minut osoba, która nie widziała prawie nic, odzyskuje pełną sprawność narządu wzroku! Po zaaplikowaniu kropli znieczulających i leków uspokajających chirurg wykonuje kolejno trzy czynności:

  1. na początku nacina rogówkę oka
  2. następnie wyjmuje zmętniałą soczewkę naturalną z osłaniającej ją torebki
  3. na końcu na jej miejsce wszczepia nową, sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową

Prawda, że proste?

Gdzie zoperować zaćmę?

Chory ma do wyboru dwie możliwości – może zdecydować się na refundowany zabieg w ramach NFZ albo poddać się zabiegowi odpłatnemu. Ta pierwsza opcja wiąże się z bardzo długim czasem oczekiwania (średnio 18 miesięcy; dziś na operację zaćmy czeka w całej Polsce ok. 540 tys. pacjentów). Trzeba też liczyć się z brakiem możliwości wyboru wszczepianej soczewki sztucznej i koniecznością pozostania w szpitalu co najmniej jeden dzień po operacji.

W przypadku zabiegu odpłatnego, hospitalizacja nie jest konieczna. W prywatnej klinice na zabieg czeka się do 3 tygodni – można więc powiedzieć, że operację usunięcia zaćmy wykonuje się tam niemal od ręki. Dużym udogodnieniem jest możliwość wyboru soczewki z dodatkowymi właściwościami korygującymi wady wzroku, takie jak krótkowzroczność czy astygmatyzm. Operacja kosztuje od 3 do 10 tys. złotych – ale koszt ten bez problemu można rozłożyć na korzystne dla chorego raty.

Odwagi – jak widzicie, z zaćmą bez problemu da się wygrać! Powodzenia!

Sprawdź proponowane artykuły

Jeden komentarz
  1. Albo poczekać 2-3 lata i zoperować na NFZ. Niestety kolejki są takiej długości.

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.