Nietrzymanie moczu, impotencja, problemy z prostatą, stany zapalne i infekcje układu moczowego to główne schorzenia, którymi zajmuje się urolog.

Urolog PoznańSą to wstydliwe i krępujące problemy, z których nie łatwo nam się zwierzyć. Dlatego też część osób, które zmagają się z nimi każdego dnia, nie idzie do lekarza i nie próbuje ich leczyć. A przecież, na większość z tych dolegliwości można znaleźć sposób, można je wyleczyć i żyć bez obciążeń fizycznych i psychicznych.

Schorzenia urologiczne, wbrew pozorom, to często występujące schorzenia, które warto, a nawet należy leczyć, żeby żyć komfortowo i bez skrępowania. Z tego też powodu, pacjentami lekarza urologa są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Leczenie problemów związanych z chorobami nerek, moczowodów, nadnerczy, pęcherza oraz męskich narządów rozrodczych to również zadanie należące do urologa.

Główną barierą, jaka powstrzymuje pacjentów przed wizytą w gabinecie lekarza urologa jest wstyd i skrępowanie. Ale warto przezwyciężyć swoją blokadę psychiczną, udać się do lekarza, który postawi diagnozę i pomoże nam w leczeniu. Nie leczone schorzenia urologiczne mogą doprowadzić do powstania groźniejszych zmian, z nowotworem włącznie, a to już równia pochyła do śmierci.

Jak się przygotować do wizyty u urologa?

I. Po pierwsze, należy odpowiednio nastawić się psychicznie. Urolog to lekarz, który niejedno już widział i na pewno nie będzie się z nas śmiał czy drwił. Dla niego nasza choroba to coś normalnego i będzie robił wszystko, żeby nam pomóc oraz zachować maksimum dyskrecji.

II. Po drugie, aby zapisać się do urologa, potrzebne będzie nam skierowanie od lekarza rodzinnego. Dlatego zanim zapiszemy się do lekarza specjalisty, musimy udać się do naszego lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o stosowny dokument. Wyjątkiem jest wizyta prywatna, gdzie skierowanie nie będzie potrzebne.

III. Po trzecie, na wizytę należy zabrać wszystkie nasze wynik badań, szczególnie krwi, moczu, prześwietleń RTG i badań USG. Należy również, najlepiej zapisując na kartce, przygotować spis wszystkich przyjmowanych leków i suplementów diety (w tym ziół). Należy pamiętać o lekach przyjmowanych stale oraz o takich, których przyjmowanie zakończyliśmy niedawno. Na koniec należy przypomnieć sobie wszystkie operacje i zabiegi, jakie przechodziliśmy.

IV. Po czwarte, przygotujmy sobie, w głowie albo na kartce papieru spis schorzeń i problemów, które są przyczyną naszej wizyty. Najlepiej jest to sobie zapisać na kartce, w domu, odpowiednio wcześniej. W gabinecie, gdzie będzie nas zjadał stres i nerwy możemy o czymś zapomnieć, a może to być dość istotny objaw albo dolegliwość.

Przebieg wizyty

Lekarz urolog zaprosi nas do gabinetu a wizyta rozpocznie się od rozmowy i wywiadu z pacjentem. Będzie trzeba przedstawić powód/powody naszej wizyty oraz odpowiedzieć na wszystkie pytania zadawane przez lekarza. W zależności od naszego problemu lekarz będzie musiał nas zbadać, lub też postawi diagnozę na podstawie rozmowy.

Jeśli mamy problemy z prostatą, urolog będzie musiał przeprowadzić badanie PR (per rectum), czyli przez odbyt, końcowego odcinka jelita grubego. Aby zmniejszyć nasz dyskomfort i ból, badanie przeprowadzane jest z użyciem żelu nawilżającego. Badanie to nie jest przyjemne, ale trwa chwilę i bardzo pomaga w postawieniu trafnej diagnozy.

Jeśli nasz problem to ból jąder, to lekarz urolog będzie musiał zbadać oba jądra, dotykając je i sprawdzając jak silny jest ból i czy nie są one powiększone. Na inne schorzenia urolog może zalecić badanie USG, obserwacje i zapisywanie momentów, w których schorzenie występuje (np. nietrzymanie moczu) lub inne badania, które będzie trzeba wykonać. Należy je wykonać jak najszybciej i ponownie zgłosić się do lekarza urologa w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.