Choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako zapalenie kostno-stawowe, jest bardzo bolesna i skutkuje zwyrodnieniem tkanek chrząstki, które wspierają stawy na których opiera się cały ciężar naszego ciała.

choroba-zwyrodnieniowa-stawowGdy chrząstka słabnie lub zostaje utracona, ciągłe ocieranie o siebie kości wywołuje ból i sztywność wokół stawu. Zaburzenia wywołane takim stanem rzeczy prowadzą do powstania narośli, która zwiększa zarówno ból jak i sztywność.

Według statystyk choroba zwyrodnieniowa stawów atakuje około 80% osób po 60 roku życia.

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów?

Należy zauważyć, że pomimo powiązania tej choroby ze starszymi ludźmi, zapalenie kostno-stawowe nie jest wywołane tylko i wyłącznie starzeniem się, ani nie jest wynikiem zużycia stawów, jak wiele osób twierdzi. Stan chorobowy prawie zawsze zaczyna się od osłabienia więzadeł w wyniku kontuzji.

W jaki sposób zwyrodnieniowa choroba stawów powoduje ból?

W momencie kiedy więzadła nie są już w stanie ustabilizować stawów, mięśnie i ścięgna ulegają napięciu, czego wynikiem jest ból. Kiedy te miękkie tkanki nie wykonują już swojej stabilizującej pracy, powierzchnie kostne ocierają się o siebie.

Leczenie

Nadal tradycyjnymi środkami zwalczania bólu są lekarstwa. Poza tym istnieją narzędzia chirurgiczne i różnego rodzaju zabiegi stosowane do wyeliminowania cierpienia pacjenta.

Branża leków przeciwzapalnych stała się wielomilionowym biznesem. Oczywiście leki zapewniają tylko tymczasową pomoc, niestety nie eliminują źródła problemu. W rzeczywistości, w dłuższej perspektywie leki te mogą zrobić więcej szkody niż pożytku.

Leczenie operacyjne

Gdy wszystko inne zawiedzie, pacjent z chorobą zwyrodnieniową stawów przeważnie poddawany jest operacji. Mimo, że zabieg powinien przynieść chwilową ulgę, to leczenie inwazyjne często tylko pogarsza stan chorego.

Podziel się z innymi dobrą lekturą ↓
Choroba zwyrodnieniowa stawów

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarze 3 thoughts on “Choroba zwyrodnieniowa stawów

 • 18.07.2015 z 17:30
  Permalink

  Moja babcia ma takie zwyrodnienia na rękach. Twierdzi, że to jest od mycia w zimnej wodzie.

  Powtórz
 • 17.11.2015 z 03:40
  Permalink

  No tak, babcia choruje na starość.. o chorobie w rzeczywistych ramach możemy mówić u osób młodych, u osób powyżej 60-ki to naturalny proces starzenia.

  Powtórz
  • 02.03.2017 z 15:32
   Permalink

   Naturalny proces starzenia można przyspieszać lub opóźniać – nie wszyscy po 60-ce mają zwyrodnienie stawów…

   Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CLOSE
CLOSE