Krew lecąca z nosa najlepiej uwidacznia jak duże jej ilości przepływają przez ludzką głowę. Bez względu na przyczyny krwawienia…

… czy to kruchość błony śluzowej zimą w otoczeniu suchego powietrza czy wtórne następstwo nadciśnienia, miażdżycy naczyń krwionośnych lub urazu

…pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa zawsze jest taka sama

Oczyszczenie nosa ze skrzepów. Jedno energiczne dmuchnięcie z nosa usuwa skrzepy, które nie pozwalają na obkurczenie się rozerwanym naczynkom krwionośnym. Skrzep działa jak klin wstawiony między drzwi a framugę.

Ścianki naczyń krwionośnych to elastyczne włókna, po usunięciu skrzepu owe włókna kurczą się i zamykają krwawiący otwór w naczyniu. Często taki zabieg i lekkie uciśnięcie wystarczy by opanować krwotok z nosa.

Zwilżony wacik należy przyłożyć do miejsca krwawienia. Można go zwilżyć wodą, preparatem zmniejszającym obrzęk śluzówki nosa lub białym octem. Zamiast wacika można użyć zwykłej jałowej gazy. Najlepiej oddychać ustami, aby krew mogła skrzepnąć.

Ucisk nosa po wydmuchaniu i wprowadzeniu opatrunku. Nos należy złapać między kciukiem a palcem wskazującym. Ucisk powinien trwać 5-7 minut, jeśli krwawienie nie ustąpi, należy zmienić opatrunek i powtórzyć ucisk na kolejne 5-7 minut. W tym czasie krwotok zwykle ustaje. Wacik można usunąć po 20 minutach.

Właściwe ułożenie ciała. Trzeba siedzieć prosto, niewolno zbyt mocno odchylać głowy do tyłu, gdyż może to spowodować, że wyciekająca krew będzie spływać do przełyku.

Zimny okład z lodu skutecznie powstrzymuje krwawienie, ponieważ zimno obkurcza naczynia krwionośne.

Bokserska metoda: z kawałka waty należy zrobić kształt knota i zwilżyć adrenaliną (roztwór 1:1000), następnie wcisnąć go w krwawiącą dziurkę lub obie. Kolejno trzeba gazą mocno ucisnąć miękkie miejsce pośrodku nosa, gdzie obydwa nozdrza spotykają się u jego podstawy.

Dbanie o strupa. Całkowite wygojenie uszkodzonego nosa trwa od 7 do 10 dni. Wytworzony skrzep zamienia się w strupa i jego naruszenie w tym terminie może wywołać ponowny krwotok.

Maść z antybiotykiem i steroidami wprowadzona do nosa 2-3 razy dziennie skutecznie zabija gronkowce (stafylokoki) i paciorkowce (streptokoki) powodujące nieżyt błony śluzowej nosa, który sprzyja krwawieniu, ponieważ niszczy błonę śluzową. Dodatkowo maść działa przeciwświądowo i zapobiega zasychaniu wydzieliny.

Dodatkowa suplementacja żelazem jest wskazana w przypadku stałej tendencji do krwotoku z nosa. Żelazo przyspiesza regeneracje krwinek czerwonych, ponieważ jest podstawowym składnikiem hemoglobiny, czyli substancji przenoszącej tlen. Naturalne suplementy żelaza to Schindele i Spirulina.

Ostropest plamisty to roślina silnie oczyszczająca organizm i krew, wzmacniająca naczynia krwionośne i ograniczająca krwotoki – czystsza krew lepiej krzepnie. Szczególnie wskazany przy nawracających krwawieniach.

Uwaga na aspirynę, która osłabia krzepliwość krwi. W razie skłonności do częstych krwotoków lepiej zrezygnować z jej stosowania jeśli to możliwe.

I salicylany pochodzenia naturalnego, czyli związki pochodne od aspiryny. Należy unikać kawy, herbaty, mięty, goździków, papryki, pomidorów, ogórków, migdałów, jabłek, moreli, jagód, wiśni, czarnych porzeczek, winogron, rodzynek, brzoskwiń, śliwek i mandarynek.

Uwaga na doustne środki antykoncepcyjne. Zawarty w nich estrogen wpływa na wytwarzanie śluzu. Każda zmiana bilansu estrogenowego, w tym miesiączki, może zwiększać skłonność do krwotoków z nosa.

Pomiar ciśnienia. Nadciśnienie może być przyczyną krwawień z nosa i wówczas należy zastosować dietę niskotłuszczową i niskocholesterolową. W tym wypadku krwawienie z nosa trzeba traktować jak naturalny wentyl bezpieczeństwa, gdyż zamiast pęknięcia zewnętrznego naczynka w nosie, pęknięcie wewnętrznego oznacza udar mózgu.

Nawilżanie powietrza w pokoju przy pomocy nawilżacza ułatwi uszkodzonemu nosowi jego główną funkcję, czyli nawilżanie powietrza przenikającego do płuc. Nawilżacz powietrza najlepiej wypełniać wodą destylowaną i oczyszczać go min. raz w tygodniu.

Odpowiednia ilość witaminy C, która jest potrzebna do produkcji kolagenu, czyli substancji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania tkanek. Kolagen w górnych odcinkach dróg oddechowych odpowiada za śluz, który stanowi warstwę ochronną w zatokach bocznych nosa i w nosie. Warto zwiększyć spożycie świeżych roślin i włączyć suplementację diety. Najbogatsze źródła pokarmowe witaminy C to m.in. dzika róża i wiśnia acerola.

Palenie papierosów szkodzi także tym razem, ponieważ wysusza błonę śluzową.

Krwawienie z nosa. Porada lekarska

Jest niezbędna w przypadku nieustępującego krwawienia z nosa, ponieważ może on być przyczyną śmierci, jeśli trwa zbyt długo! Czasami uporczywy krwotok może być objawem nowotworu.

Konsultacja jest szczególnie wskazana osobom w podeszłym wieku, których tętnice nie są już tak elastyczne. Fachowa pomoc jest konieczna także w przypadku, gdy krew spływa do gardła i jest widoczna na tylnej ścianie gardła – wówczas może być potrzebne założenie tamponu od strony jamy ustnej i gardła.

Tematy pokrewne
Rany »
Podbite oko »
Katar »
Zatoki »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.