Cera sucha i świąd skóry to popularny problem osób żyjących w zimnym i suchym klimacie. Należy wiedzieć, że suchość jest wynikiem braku wody w skórze, a nie tłuszczu.

W Polsce, sucha skóra i jej swędzenie to problem szczególnie narastający w okresie zimowym, związany z obniżoną wilgotnością powietrza.

Oczywiście w takiej sytuacji najłatwiej wyjechać do ciepłych krajów lub wyłączyć centralne ogrzewanie, co jest rzadko możliwe. Swędzenie skóry i jej suchość może dotyczyć głowy, ale także nóg, rąk i tułowia, co stanowi naprawdę uciążliwą dolegliwość. Dlatego warto poznać skuteczne…

Sposoby pielęgnacji skóry suchej i zapobiegania jej swędzeniu

Optymalne warunki otoczenia

Niższa temperatura w pomieszczeniu to podstawa profilaktyki świądu i suchości skóry. W chłodzie tkanka skórna czuje się lepiej, natomiast przegrzane pomieszczenie powoduje przekrwienie, co nasila swędzenie skóry.

Nawilżacz powietrza wytwarzając parę wodną skutecznie walczy z zimowym, suchym ciepłem w mieszkaniu. Jednak aby efektywniej podnieść wilgotność w pokoju należy zamknąć drzwi, aby zatrzymać parę wodną. Dlatego warto otwierać drzwi od łazienki podczas kąpieli i po jej zakończeniu.

Dieta na suchą skórę

Optymalne nawadnianie. Panuje błędna opinia o zwiększeniu nawilżania skóry poprzez zwiększoną podaż wody. Rzeczywiście, w stanie głębokiego odwodnienia skóra będzie wyjątkowo sucha, ale także mniej sprężysta a śluzówki mniej wilgotne. Tymczasem przy normalnym nawodnieniu organizmu, nie można poprawić kosmetycznego wyglądu skóry poprzez dodatkowe picie.

Pielęgnacja suchej skóry. Właściwa higiena i kosmetyka

Moczenie skóry to najlepszy sposób jej nawadniania. Zaleca się 15-minutowe moczenie w letniej wodzie najbardziej wysuszonych części ciała.

Płatki owsiane do kąpieli. Należy dodać do wanny 2 kubeczki zmielonych płatków lub używać ich do mycia. Garstkę płatków zawija się w chusteczkę do nosa lub inny kawałek materiału, moczy w wodzie, wyciska i używa jak zwykłej gąbki.

Delikatne osuszanie po kąpieli. Skuteczniejsze jest nawilżanie skóry wilgotnej tuż po kąpieli niż całkowicie wytartej do sucha. Wystarczy kilka ruchów ręcznikiem, aby zatrzymać jak najwięcej wody na skórze.

Smarowanie skóry po każdej kąpieli środkiem nawilżającym. Wilgoć, która wchłonęła w tkankę skórną w czasie natrysku szybko wyparowuje, dlatego zastosowanie kremu nawilżającego zatrzymuje wodę w skórze.

Naturalne środki nawilżające to według wielu dermatologów najlepszy wybór. Nic nie zastąpi galaretki glicerynowej lub oleju mineralnego, można nawet użyć zwykłego oleju roślinnego (np. słonecznikowego) czy utwardzonego tłuszczu.

Jedyną ich wadą jest to, że są tłuste i nieprzyjemnie pachną, tymczasem potencjalny klient lubi wyroby o ładnym zapachu, łatwe w użyciu i nie nadające skórze tłustego połysku. Rozwiązaniem może być np. olej ziołowy lub…

Olej kokosowy, który oprócz właściwości nawilżających wykazuje także silne działanie antybakteryjne, dzięki 50%-owej zawartości kwasu laurynowego, co stwarza warunki do niezaburzonej regeneracji naskórka.

Może służyć jako kosmetyk do całego ciała i do włosów, sprawdza się jako mleczko do demakijażu, pomada ochronna do ust, kosmetyk przeciwstarzeniowy na zmarszczki, balsam po kąpieli czy składnik oczyszczającego peelingu. W kuchni z powodzeniem zastąpi masło i olej do smażenia.

Olejek arganowy nie cechuje się wyjątkowo przyjemnym zapachem, ale dzięki swoim unikalnym właściwościom kosmetycznym jest nazywany marokańskim cudem. Charakteryzuje się intensywnym działaniem nawilżającym, proregeneracyjnym i ochronnym przy jednoczesnym zachowaniu pełnej naturalności składu. Tak jak olej kokosowy – jest idealny dla suchej skóry.

Równie korzystne działanie wykazuje olej lniany stosowany zewnętrznie na skórę i jednocześnie jako suplement diety wspierając prawidłowy stan skóry od wewnątrz.

Przepisy na kremy z woskiem pszczelim

  • Krem dla cery suchej i szorstkiej, głównie na noc (dr E.Kałużny). 5g białego wosku stopić na wrzątku razem z 5g masła kakaowego, 10g lanoliny i 2 g alkoholu lanolinowego. Dodać 40g olejku z zarodków pszennych. Wymieszać i podgrzać do temperatury 60°C. Do tej masy wmieszać 40g wody różanej, pogrzanej też do 60°C. Wolno mieszać, a przed zastygnięciem, uperfumować 2 kroplami olejku różanego.
  • Krem oczyszczający cerę (dr E. Kałużny). Włożyć do porcelanowego naczynia i odgrzać w łaźni wodnej, aż do roztopienia następujące składniki: 6g wosku pszczelego, 0,5g boraksu, 27,5g oleju brzoskwiniowego i 16ml wody. Mieszać i ucierać drewnianą lub porcelanową łopatką, aż do wystygnięcia. Stosowanie: umyć twarz i nałożyć krem na ok. 30 minut (obficie).

Jak najmniej mydła. Dermatolodzy w obecnych czasach widzą więcej problemów wynikających z nadużywania mydła niż z jego braku. Mydło tylko do brudnych rzeczy, bez przesady proszę! 🙂

Mydła przetłuszczone lub z dodatkiem kremu nawilżają suchą skórę bez ryzyka podrażnień, gdyż zawierają więcej substancji tłuszczowych tj. krem toaletowy, masło kakaowe, olej kokosowy lub lanolinę. Natomiast zwykłe mydła najczęściej zawierają ług, który ma doskonałe właściwości myjące ale drażni suchą skórę.

Tematy pokrewne
Łupież »
Łuszczyca »
Pękające dłonie »
Pękające usta »
Włosy suche »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.