Suche włosy, pozbawione naturalnego płaszcza ochronnego w postaci tłuszczowego łoju (sebum), łatwiej tracą wilgoć i ulegają łamaniu, są bardziej podatne na rozdwajanie końcówek, tracą blask i sprężystość, stają się sianowate, elektryzują się i trudno je ułożyć.

Włosy składają się w głównej mierze z wody i protein. Proteiny białkowe tworzą we wnętrzu włosa spiralny twór o nazwie alfa helisa. Są one odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość włosa. Poniższe czynniki niszczą proteiny białkowe i zaburzają gospodarkę wodną…

Przyczyny suchych włosów

 • zbyt częste moczenie włosów podczas pływania i kąpieli – woda słona i chlorowana
 • zbyt częste mycie głowy silnym szamponem
 • chemiczne upiększanie tj. farbowanie i trwała ondulacja
 • nadmierne wystawianie włosów na działanie ciepła np. elektryczne lokówki, prostownice, słońce (promienie UV), a także zbyt ciepła woda podczas kąpieli
 • nadmierne wystawianie włosów na osuszające działanie wiatru i suszarek
 • klimatyzacja
 • upływający wiek także sprzyja wysuszaniu włosów, podobnie jak skóry

Bez względu na przyczynę, suche i zaniedbane włosy potrzebują szybkiej pomocy.

Sposoby na suche włosy

Innowacyjna higiena bez chemii myjącej. Jedną z głównych przyczyn suchych włosów jest nie wystarczające wypłukanie resztek szamponu, które oblepiając pory, mieszki i nasady włosów wpływają niekorzystnie na ich stan.

Mikro- i nanobąbelki powietrzno-wodne umożliwiają precyzyjne mycie włosów bez szamponu, nie naruszając ochronnego płaszcza hydrolipidowego! Całkowite wyeliminowanie środków myjących w codziennej higienie włosów przesuszających się znacznie przyspiesza proces leczenia – po opanowaniu schorzenia można stosować łagodne szampony. Prozdrowotne mikropęcherzyki pękając dokładnie myją i masują, dzięki czemu poprawia się ukrwienie skóry głowy i zostaje przywrócona jej prawidłowa funkcja. Dodatkowo, tak oczyszczone włosy lepiej wchłaniają miejscowe preparaty lecznicze.

Twórcami tej przełomowej technologi są japońscy specjaliści od nanotechnologii wody, którzy zaprojektowali i opatentowali dwie specjalne głowice prysznicowe (zostały wyposażone w filtry oczyszczające wodę z chloru) oraz dwa systemy kąpieli wannowej.

Natomiast kule piorące, które bez utraty skuteczności prania ograniczają zużycie środków chemicznych, sprawiają, że ubrania, w tym przypadku prane nakrycia głowy są bardziej przyjazne dla suchych włosów. Mniej proszku w praniu to lepiej wypłukana odzież z drażniących pozostałości chemii. Więcej w artykule » Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii. Przełom kosmetyczny »

Zanim skorzysta się z dobrodziejstw japońskich mikrobąbelków trzeba…

 • Dokładnie spłukiwać szampon i inne preparaty, aby ograniczyć wysuszanie włosów przez pozostawione resztki kosmetyku. Zgodnie z zasadą im dłużej, tym lepiej, choć płukanie głowy pod zwykłym prysznicem rzadko bywa wystarczające.
 • Płukać włosy zimną wodą, która zamyka łuski, dzięki czemu włosy stają się bardziej gładkie i błyszczące. Każde mycie głowy najlepiej kończyć płukaniem zimną wodą.

Częstotliwość mycia. Suche włosy nie wymagają tak częstego mycia jak włosy normalne czy przetłuszczone – wystarczy je myć raz na 3 dni.

Unikanie kosmetyków do włosów z alkoholem w składzie, który może wysuszać włosy. Szczególnie dotyczy to lakierów i pianek do stylizacji.

Właściwy szampon. Szampon razem z brudem zmywa tłustą, ochronną powłokę włosa dlatego w przypadku włosów przesuszających się najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie łagodnego szamponu intensywnie nawilżającego przeznaczonego do włosów suchych lub zniszczonych albo szamponu dla dzieci. W składzie takiego szamponu powinny znajdować się olejki roślinne, żółtko jaj, pantenol, proteiny, biolin, keratyna i aminokwasy np.

 • Atoperal Baby – dziecięcy szampon nawilżający zawierający biolin
 • Emolium – łagodny szampon nawilżający
 • Amla Bhringraj – naturalny szampon regulujący wydzielanie sebum
 • Hair Loss Cream (HLC) – tjw. naturalny szampon regulujący wydzielanie sebum

Suszenie suchych włosów powinno odbywać się naturalnie, ale jeśli czas goni należy używać wyłącznie chłodnego strumienia z suszarki, trzymając ją minimum 20cm od głowy. Pod wpływem gorącego nawiewu otwierają się łuski włosów i w efekcie paruje z nich cała woda. Inny rozwiązaniem jest delikatne osuszanie ręcznikiem – nie wolno trzeć zbyt mocno aby nie połamać końcówek. Suchych włosów najlepiej nie suszyć do końca, można je zostawić lekko wilgotne – zdążą wyschnąć przed wyjściem z domu.

Odżywka/balsam ma działanie przywracające związek zewnętrznych warstw włosa (pochewki, torebki) z rdzeniem zajmującym jego część centralną. Odżywka nawilża włos oraz zapobiega gromadzeniu się na nim ładunku elektrostatycznego, który powoduje rozdzielanie się włosów. Preparatu należy więcej nakładać na końcówki, a mniej u nasady, po każdym myciu włosów. Najlepiej metodą prób i błędów dobrać najodpowiedniejszy środek dla siebie. W jego składzie powinna znajdować się keratyna, aloes, minerały lub wyciąg z imbiru.

Płukanka z nagietka jest wskazana na suche włosy 2 razy w tygodniu. Należy zaparzyć 2 torebki nagietka w litrze wody. Podobne działanie wykazuje napar z kwiatu lipy, zielonego owsa i melisy. Ich połączenie wzmocni skuteczność płukanki.

Majonez ma działanie nawilżające. Należy pozostawić go na włosach min. na 5 minut max. do godziny.

Domowe maseczki na suche włosy

Maski należy stosować przynajmniej raz w tygodniu po uprzednim umyciu głowy i dokładnie zmywać łagodnym szamponem do włosów suchych (czasami wielokrotnie jeśli maska jest uporczywa). Maseczkę trzeba przez kilka minut wmasowywać w skórę głowy i włosy, następnie aby lepiej się wchłonęła należy założyć czepek (lub owinąć głowę folią aluminiową) i nagrzany zwykły ręcznik (lub poduszkę/koc rozgrzewający).

Czas trzymania maseczki na głowie w razie indywidualnych potrzeb można skrócić lub przedłużyć – czasami lepsze efekty daje całonocne trzymanie kompresu na głowie. Po usunięciu maseczki należy położyć odżywkę.

Podstawowe składniki domowych maseczek to avocado, banany, aloes, piwo, jajko, miód, mleko, majonez, śmietana, naturalny jogurt czy sok z cytryny. Można z nich tworzyć dowolne kombinacje lub stosować pojedynczo na włosy.

Najskuteczniejsze i najpopularniejsze receptury

 • Mieszanka mocno dojrzałych, miękkich i sczerniałych bananów z zepsutymi owocami awokado to tajemnica hollywoodzkich stylistów – spłukać 15 minutach.
 • Rozgniecione awokado wymieszane z 3 łyżkami gęstej śmietany  – spłukać po 30 minutach, zabieg powtarzać codziennie przez 10 dni.
 • Awokado, łyżeczka miodu i 2 łyżeczki oliwy z oliwek – spłukać po 20 minutach
 • Szklanka piwa wymieszana z jajkiem – spłukać po 15 minutach.
 • 3 łyżki majonezu, jajko i sok z cytryny – spłukać po 10 minutach.
 • 2 łyżki jogurtu, 2 łyżki miodu i jajko – spłukać po 10 minutach.

Skuteczne nawilżanie włosów zapewniają także maseczki olejowe zawierające olej rycynowy, kokosowy, arganowy, palmowy, Jojoba, Awokado, ze słodkich migdałów, rozmarynowy, rokitnikowy, Amla, oliwę z oliwek czy naftę kosmetyczną. Można z nich tworzyć dowolne kombinacje dodając wcześniej wymienione składniki.

Najskuteczniejsze i najpopularniejsze receptury

 • Oliwę z oliwek należy wmasować we włosy i skórę głowy omijając nasadę włosów – spłukać po 2-3 godzinach.
 • Jajko zmieszane z 3 łyżkami oliwy z oliwek i łyżką miodu, taką mieszankę należy lekko podgrzać i trzymać na głowie przez 30 minut do 2 godzin.
 • Olej rycynowy, jajko, oliwa z oliwek i sok z cytryny – spłukać po 30 minutach
 • 2 łyżeczki nafty, łyżeczka oleju rycynowego i żółtko. Mieszankę trzeba delikatnie (żółtko nie może się ściąć) podgrzać aby jej składniki dobrze się połączyły i nałożyć na włosy na 15 minut do godziny.
 • Awokado, pół szklanki oliwy z oliwek i ćwierć szklanki oleju migdałowego – spłukać po 20 minutach
 • Awokado, 2 łyżki jogurtu, jajko, pół łyżeczki oleju rozmarynowego i łyżeczka oleju jojoba – spłukać po 20 minutach

Preparaty kolagenowe w żelu wyjątkowo skutecznie wzmacniają i odbudowują strukturę suchych włosów. Kolagen można nakładać jako maskę wmasowując żel w skórę głowy i włosy, pozostawiając ją na około 20 minut. Następnie można spłukać kolagen lub pozostawić go bez spłukiwania. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie płukanki roztworem rozpuszczonego w ciepłej wodzie kolagenu.

Szczotkowanie włosów należy przeprowadzać codziennie ale delikatnie, najlepiej przy użyciu szczotki z naturalnym włosiem. Zawsze trzeba szczotkować włosy od nasady po końce, aby rozprowadzić na całej długości włosów produkowane przez skórę głowy sebum. Nie należy czesać mokrych włosów.

Piwo to sprawdzony środek kosmetyczny, który nawet przesuszonym włosom nadaje zdrowy wygląd. Zawiera chmiel, który wzmacnia strukturę włosów. Wystarczy rozpylić piwo na włosy po ich umyciu i wysuszeniu, ale przed układaniem.

Układanie włosów na zimno. Nie wolno korzystać z elektrycznej lokówki ani prostownicy! Zaleca się powrót do tradycyjnych, nieogrzewanych, plastykowych wałeczków.
Prostowanie – włosy należy lekko zmoczyć pod wałeczkiem i wokół, pozostawić na 10 minut.
Kręcenie, fale – nakłada się na noc wałeczki gąbkowe lub zaplata warkocze na mokro.

Podcinanie rozdwojonych końcówek suchych włosów mniej więcej raz na 6 tygodni. Zniszczone i przesuszone końcówki nie wyglądają atrakcyjnie. Poza tym sprawiają, że włosy tracą naturalną wilgoć na całej długości i stają się porowate.

Wiatr i słońce to bezwzględny wróg włosów – zwłaszcza suche trzeba szczególnie chronić. Pomocne są czapki, chusty i kapelusze.

Woda morska i chlorowana to kolejne czynniki wysuszające włosy. Wskazane jest zakładanie czepka, który chroni głowę podczas kąpieli przed chlorem i morską solą. Dodatkowo można przed założeniem czepka natłuścić włosy jednym z wymienionych wyżej olejów lub maseczek.

Profesjonalna pielęgnacja wysuszonych włosów może być szczególnie skuteczna. Parowa ondulacja z użyciem olejków i kremów zajmuje godzinę, po której zauważa się wyraźną różnice. Oczywiście koszt tej usługi nie jest niski.

Dieta na suche włosy

… powinna obfitować w warzywa i owoce, które zawierają ważne dla struktury włosa witaminy A i B. Wskazane jest także picie minimum 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej dziennie oraz przyjmowanie tranu lub innych preparatów zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe m.in. omega-3. Ich niedobór sprzyja złemu stanowi włosów, które stają się suche, matowe i łatwiej ulegają niszczeniu. Szczególnie wskazany w diecie jest olej lniany lub jego świeży surowiec źródłowy – siemię lniane.

Sprawdź recenzję suplementów diety typu PREMIUM: Witamina B ComplexOmega 3 z małych ryb morskich »

Kapsułki z tranem

 • BioMarine – olej z wątroby tasmańskiego rekina głębinowego
 • Ecomer – olej z wątroby rekina grenlandzkiego
 • ActivKrill – olej z kryla arktycznego (krewetka)

Tran w płynie

 • Mollers – tran norweski z wątroby dorsza

Dodatkowa suplementacja…

 • Colostrum – bioaktywny suplement immunologiczny regulujący funkcje całego organizmu, w tym produkcję sebum
 • Jagody Goji – bogate źródło składników odżywczych odpowiedzialnych za zdrowy wygląd skóry i włosów
Tematy pokrewne
Sucha skóra »
Wrastające włoski »
Wypadanie włosów »
Łupież »
Łuszczyca »
Pękające dłonie »
Pękające usta »
Podrażnienia skóry »

Sprawdź proponowane artykuły

 1. bardzo fajne porady. z kosmetykow moge polecic maski do wlosow suchych. bardzo nawilzają moje biedne sianko XD naprawde mi pomogły

 2. Rewelacyjnie w przypadku moich włosów sprawdza się olej kokosowy używam go raz w tygodniu jako maskę, nakładam olej na całą długość włosów, zawijam w ręcznik i chodzę jak najdłużej minimum 1godz po czym myję włosy jak zawsze po kuracji włosy są miękkie, gładkie, błyszczące i pięknie pachną;-)

 3. Super wpis, chociaż jak miałam przesuszone włosy i zniszczone po rozjaśnianiu to wiele domowe maseczki nie pomogły, pamietam, że wtedy działało mi tylko mleczko a z takich innych rzeczy wartych uwagi to polecam siemię lniane. cudowne jak ktoś ma kręcone włosy

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.