Tomografia komputerowa tętnic wieńcowych jest badaniem, które może u niektórych pacjentów zastąpić inwazyjną koronografię. Tomografia nie wymaga nakłuwania tętnicy, a tym samym pobytu w szpitalu. Badanie, wraz z przygotowaniem pacjenta, trwa około godziny i umożliwia dokładną ocenę serca oraz naczyń (tętnice, żyły).

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia najczęstszą przyczyną umieralności na świecie są choroby układu sercowo–naczyniowego. Z tego powodu umiera około 17,5 mln ludzi rocznie. W Polsce co roku z przyczyn kardiologicznych kończy życie 175 tys. pacjentów. To około 46% wszystkich zgonów. Badania pokazują, że w 80% przypadków przedwczesnym zawałom serca i udarom mózgu można było zapobiec dzięki odpowiedniej profilaktyce, związanej ze zdrowym odżywianiem, aktywnością fizyczną oraz unikaniem palenia papierosów i alkoholu. źródło » www.rp.pl/Spoleczenstwo/160919751-Gazeta-Polska-Codziennie-Choroby-serca-najczestsza-przyczyna-smierci-Polakow.html#ap-1

Na czym polega tomografia tętnic wieńcowych?

Badanie serca za pomocą tomografii komputerowej jest nieinwazyjne i pomocne w diagnostyce choroby wieńcowej. Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji tomografów możliwe jest uzyskanie obrazu o bardzo wysokiej jakości przy minimalnej dawce promieniowania oraz środka kontrastowego. Tomografia komputerowa tętnic wieńcowych może być wykonywana za pomocą tomografów spiralnych (kolisty ruch głowic rentgenowskich polepsza jakość obrazu) lub wielorzędowych (czas wykonania badania zależy od liczby rzędów). Najważniejszą cechą urządzeń wykorzystywanych w takim badaniu jest rozdzielczość obrazu – im większa, tym dokładniejsze sprawdzenie tętnic i żył.

Tomografia tętnic wieńcowych umożliwia ocenę budowy naczyń i serca, funkcji komór serca i zastawek. Takie badanie jest przeprowadzane przede wszystkim w diagnostyce choroby wieńcowej, gdzie ujawnia uwapnienia tętnic i wyklucza obecność istotnych zwężeń. Tomografię wykorzystuje się również w rozpoznaniu niektórych wad wrodzonych serca, nowotworów serca oraz chorób osierdzia.

Tomografia tętnic wieńcowych – wskazania do wykonania badania

Tomografia komputerowa tętnic wieńcowych jest badaniem, które odgrywa znaczącą rolę w monitorowaniu pacjentów z grupy ryzyka choroby wieńcowej ze zdiagnozowaną cukrzycą. U takich osób odczuwanie dolegliwości może być upośledzone. Tego rodzaju badanie może być także wykonywane u chorych mających objawy choroby wieńcowej i obawiających się klasycznego, inwazyjnego badania, czyli koronarografii. Tomografia komputerowa jest także zalecana pacjentom, którzy przeszli operację wszczepienia bajpasów (CABG). Badanie to powinno być wykonywane kontrolnie w celu oceny drożności bajpasów. Natomiast nie powinno się wykonywać tomografii tętnic u chorych ze świeżym zawałem serca oraz ostrym zespołem wieńcowym. U takich pacjentów zalecana jest tradycyjna koronarografia.

Tomografia komputerowa tętnic wieńcowych – cena badania

Na tomografię komputerową tętnic wieńcowych pacjent otrzymuje skierowanie od specjalisty kardiologa (np. w placówce iMed24). To badanie może być wykonane w ramach NFZ lub prywatnie. W ostatnim przypadku za tomografię tętnic wieńcowych musimy zapłacić od 600 do 800 zł. Do badania pacjent musi się odpowiednio przygotować. Eksploracja jest wykonywana na czczo i po odstawieniu niektórych leków. Bezpośrednio przed badaniem podawana jest jedna dawka nitrogliceryny, w trakcie skanu pacjent jest zmuszony do wstrzymania oddechu na 10-35 sekund.

Tomografia komputerowa serca wiąże się z użyciem promieniowania oraz kontrastu, co może mieć szkodliwy wpływ na organizm pacjenta. Pomimo tego, że dawka jest niewielka, jednak badania tego nie powinny wykonywać kobiety w ciąży. Mimo tych ograniczeń jest to metoda skuteczna w diagnostyce i może być dobrą alternatywą dla tradycyjnej koronarografii.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.