Wymioty (pot. rzyganie lub błędnie żyganie:) stanowią przykre następstwo mdłości (nudności). Żołądek daje znać o problemie i pozbywa się przyczyny mdłości.

Leczenie & ProfilaktykaPodobnie jak biegunka, wymioty są reakcją obronną organizmu. Wymioty u dziecka, wymioty u niemowlaka czy wymioty u dorosłych – bez względu na wiek najważniejsze jest zapobieganie odwodnieniu organizmu!

Domowe sposoby na wymioty. Łagodzenie i zapobieganie

Uzupełnianie płynów jest niezbędne przy nasilonych wymiotach. Najlepsze są czyste płyny tj. woda, słaba herbata i soki. Nie wolno zmuszać się do jedzenia. U dzieci zaleca się kilkunastogodzinną przerwę wodną z wyłącznym podawaniem płynów.

Płyny elektrolitowe wyrównują poziom soli mineralnych, które podczas wymiotów są wypłukiwane. Zaleca się gotowe preparaty, czyste zupy, sok z jabłek lub czarnej porzeczki, osłodzoną i osoloną wodę. Najlepiej takie płyny popijać co pół godziny.

Nie wolno pić duszkiem. Powolne popijanie małych porcji płynów nie przeciąża żołądka i ułatwia ich przyjęcie. Wskazane jest jednorazowe wypicie 30-60g.

Częstotliwość podawania płynów zależy od indywidualnych reakcji chorego żołądka. Trzeba pić możliwie jak najwięcej.

Temperatura płynów powinna być pokojowa. Bardzo zimne działają niekorzystnie na żołądek.

Syropy działają uspokajająco i są źródłem łatwo przyswajalnych stężonych węglowodanów. Dawkowanie: dzieci 1-2 łyżeczki do herbaty, dorośli 1-2 łyżki stołowe. Osoby chore na cukrzyce powinny stosować słodkie syropy pod okiem lekarza.

Napoje gazowane są niewskazane, gdyż bąbelki wywołują odruch wymiotny.

Barwa moczu. Kolor intensywnie żółty świadczy o odwodnieniu organizmu. Im jaśniejszy mocz tym lepsze nawodnienie.

Pożywienie po ustąpieniu wymiotów musi odbudować poniesione straty węglowodanowe. Odżywianie należy rozpocząć od galaretek owocowych, które składają się głównie z wody, nie drażnią żołądka, są smaczne i przede wszystkim bogate w węglowodany. Następny etap to tosty i krakersy, a kolejny lekkie rodzaje białka np. pierś z kurczaka lub ryba.

Tłuszcze należy włączyć do diety na samym końcu, gdyż zalegając w żołądku szybko sycą i dają uczucie pełności. Dlatego na początku lepiej zrezygnować z tłustych potraw i zup ze śmietaną.

Leki na poprawę trawienia są skuteczne wyłącznie w przypadku owrzodzenia i nadkwaśności żołądka – neutralizują nadmiar kwasu i łagodzą podrażnienia. W innych sytuacjach nie zdołają zatrzymać ani ograniczyć wymiotów.

Wymioty. Porada lekarska

Wymioty mogą być objawem poważnej choroby, dlatego szybka konsultacja lekarska jest niezbędna w następujących przypadkach – wymioty…

 • obfite
 • nagłe
 • przedłużające się
 • zawierające krew
 • uniemożliwiające jedzenie czegokolwiek dłużej niż przez dobę (oprócz wymiotów przy grypie lub po przejedzeniu – w ich przypadku można zaczekać dłużej)
 • nie reagujące na domowe sposoby leczenia
 • u dzieci

Natomiast narastające pragnienie i zmniejszona ilość oddawanego moczu, z uczuciem lekkości głowy przy wstawaniu to już są objawy odwodnienia, które także wymaga fachowej pomocy lekarskiej.

Tematy pokrewne
 Ból brzucha
 Choroba lokomocyjna
 Gorączka
 Kac
 Przeziębienie
 Wrzody żołądka i dwunastnicy
 Zatrucie pokarmowe
Podziel się z innymi dobrą lekturą ↓
Wymioty. Łagodzenie i zapobieganie dolegliwości

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarze 4 thoughts on “Wymioty. Łagodzenie i zapobieganie dolegliwości

 • Pingback Oczyszczanie wątroby i jej regeneracja. KOMPENDIUM

 • 03.04.2015 z 10:07
  Permalink

  Uzupełnianie płynów jest niezbędne przy nasilonych wymiotach. Najlepiej stosować płyny z elektrolitami. Płyny te wyrównują poziom soli mineralnych, które podczas wymiotów są wypłukiwane. Wiekszość płynów ma lekko słony smak który nie każdemu dziecku może przypaść do gustu. Jeśli mamy wybredne dziecko te lepiej zastosować u niego płyny o lekko słodkawym smaku np orsalit drink ale polecany jest on raczej dzieciom powyżej 3 roku życia

  Powtórz
 • 02.10.2015 z 02:24
  Permalink

  Najlepsze i sprawdzone to picie cocs coli mala lyzeczka i bez gazu. Wszystkie dzieci to lubia i pomaga lepiej niz lekarstwa. Na zatrzymanie wymiotow przy grypie zoladkowej niezawodny! Polecenie mojego pediatry! Nie stosowac przy innych chorobach zoladka.

  Powtórz
 • 11.10.2017 z 15:02
  Permalink

  Przy wszelkiego typu dolegliwościach gastrycznych poza standardowymi środkami zawsze też biorę suplement bakterii jelitowych, żeby florę jelitową odbudować jak najszybciej, bo to dzięki temu nie spada odporność

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CLOSE
CLOSE