Wymioty (pot. rzyganie lub błędnie żyganie:) stanowią przykre następstwo mdłości (nudności). Żołądek daje znać o problemie i pozbywa się przyczyny mdłości.

Podobnie jak biegunka, wymioty są reakcją obronną organizmu. Wymioty u dziecka, wymioty u niemowlaka czy wymioty u dorosłych – bez względu na wiek najważniejsze jest zapobieganie odwodnieniu organizmu!

Domowe sposoby na wymioty. Łagodzenie i zapobieganie

Uzupełnianie płynów jest niezbędne przy nasilonych wymiotach. Najlepsze są czyste płyny tj. woda, słaba herbata i soki. Nie wolno zmuszać się do jedzenia. U dzieci zaleca się kilkunastogodzinną przerwę wodną z wyłącznym podawaniem płynów.

Płyny elektrolitowe wyrównują poziom soli mineralnych, które podczas wymiotów są wypłukiwane. Zaleca się gotowe preparaty, czyste zupy, sok z jabłek lub czarnej porzeczki, osłodzoną i osoloną wodę. Najlepiej takie płyny popijać, co pół godziny.

Nie wolno pić duszkiem. Powolne popijanie małych porcji płynów nie przeciąża żołądka i ułatwia ich przyjęcie. Wskazane jest jednorazowe wypicie 30-60g.

Częstotliwość podawania płynów zależy od indywidualnych reakcji chorego żołądka. Trzeba pić możliwie jak najwięcej.

Temperatura płynów powinna być pokojowa. Bardzo zimne działają niekorzystnie na żołądek.

Syropy działają uspokajająco i są źródłem łatwo przyswajalnych stężonych węglowodanów. Dawkowanie: dzieci 1-2 łyżeczki do herbaty, dorośli 1-2 łyżki stołowe. Osoby chore na cukrzyce powinny stosować słodkie syropy pod okiem lekarza.

Napoje gazowane są niewskazane, gdyż bąbelki wywołują odruch wymiotny.

Barwa moczu. Kolor intensywnie żółty świadczy o odwodnieniu organizmu. Im jaśniejszy mocz tym lepsze nawodnienie.

Pożywienie po ustąpieniu wymiotów musi odbudować poniesione straty węglowodanowe. Odżywianie należy rozpocząć od galaretek owocowych, które składają się głównie z wody, nie drażnią żołądka, są smaczne i przede wszystkim bogate w węglowodany. Następny etap to tosty i krakersy, a kolejny lekkie rodzaje białka np. pierś z kurczaka lub ryba.

Tłuszcze należy włączyć do diety na samym końcu, gdyż zalegając w żołądku szybko sycą i dają uczucie pełności. Dlatego na początku lepiej zrezygnować z tłustych potraw i zup ze śmietaną.

Leki na poprawę trawienia są skuteczne wyłącznie w przypadku owrzodzenia i nadkwaśności żołądka – neutralizują nadmiar kwasu i łagodzą podrażnienia. W innych sytuacjach nie zdołają zatrzymać ani ograniczyć wymiotów.

Wymioty. Porada lekarska

Wymioty mogą być objawem poważnej choroby, dlatego szybka konsultacja lekarska jest niezbędna w następujących przypadkach – wymioty…

  • obfite
  • nagłe
  • przedłużające się
  • zawierające krew
  • uniemożliwiające jedzenie czegokolwiek dłużej niż przez dobę (oprócz wymiotów przy grypie lub po przejedzeniu – w ich przypadku można zaczekać dłużej)
  • nie reagujące na domowe sposoby leczenia
  • u dzieci

Natomiast narastające pragnienie i zmniejszona ilość oddawanego moczu, z uczuciem lekkości głowy przy wstawaniu to już są objawy odwodnienia, które także wymaga fachowej pomocy lekarskiej.

Tematy pokrewne
Ból brzucha »
Choroba lokomocyjna »
Gorączka »
Kac »
Przeziębienie »
Wrzody żołądka i dwunastnicy »
Zatrucie pokarmowe »

Sprawdź proponowane artykuły

  1. Uzupełnianie płynów jest niezbędne przy nasilonych wymiotach. Najlepiej stosować płyny z elektrolitami. Płyny te wyrównują poziom soli mineralnych, które podczas wymiotów są wypłukiwane. Wiekszość płynów ma lekko słony smak który nie każdemu dziecku może przypaść do gustu. Jeśli mamy wybredne dziecko te lepiej zastosować u niego płyny o lekko słodkawym smaku np orsalit drink ale polecany jest on raczej dzieciom powyżej 3 roku życia

  2. Najlepsze i sprawdzone to picie cocs coli mala lyzeczka i bez gazu. Wszystkie dzieci to lubia i pomaga lepiej niz lekarstwa. Na zatrzymanie wymiotow przy grypie zoladkowej niezawodny! Polecenie mojego pediatry! Nie stosowac przy innych chorobach zoladka.

  3. Przy wszelkiego typu dolegliwościach gastrycznych poza standardowymi środkami zawsze też biorę suplement bakterii jelitowych, żeby florę jelitową odbudować jak najszybciej, bo to dzięki temu nie spada odporność

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.