Zapalenie (zakażenie) pęcherza moczowego zwykle wywołują bakterie Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) należące do grupy pałeczek jelitowych – żyją one w jelicie grubym i na skórze w okolicy odbytu. Jeśli przedostaną się do cewki moczowej, mogą wywołać zapalenie pęcherza – wówczas jest to bakteryjne zakażenie pęcherza, natomiast drugą formą tej choroby jest przewlekłe zapalenie śródmiąższowe pęcherza występujące u osób o wrodzonych predyspozycjach.

Zapalenie pęcherza w praktyce oznacza zakażenie moczu – bakterie podrażniają ściany pęcherza wywołując stan zapalny błony śluzowej. Ze względu różnic anatomicznych zapalenie pęcherza jest chorobą typowo kobiecą, u mężczyzn zdarza się bardzo rzadko – kobiety mają dużo krótszą cewkę moczową (czyt. brak penisa:), co ułatwia drobnoustrojom dotarcie do pęcherza moczowego.
U kobiet najczęściej dochodzi do zakażenia pęcherza po stosunku płciowym – bakterie z przedsionka pochwy są wpychane do cewki moczowej, stąd zwyczajowe określenie „choroba miesiąca miodowego”.

Szacuje się, że 50% wszystkich kobiet przynajmniej raz w życiu cierpi na zapalenie pęcherza, a ponad 20% przebywa je wielokrotnie – nierzadkie są przypadki, gdy kobieta doznaje zapalenia raz czy dwa razy w ciągu roku.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego mogą bardzo utrudniać codzienne życie, jednak ich nasilenie to sprawa indywidualna. Lekkie przypadki to 1 lub 2 łagodne objawy ale w cięższych formach choroby mogą wystąpić wszystkie objawy naraz, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie:
– parcie na mocz powodujące konieczność nagłego skorzystania z toalety i oddania moczu
– częste oddawanie małych ilości moczu (częstomocz)
– silne pieczenie, ból, kłucie i dyskomfort przy oddawaniu moczu (dysuria)
– ból lub tkliwość uciskowa w dole brzucha
ból pleców
– mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu lub zabarwiony krwią
Nieleczone zakażenie pęcherza moczowego może zainfekować nerki poprzez moczowody i wywołać znacznie poważniejszą chorobę – odmiedniczkowe zapalenie nerek!

Oto domowe sposoby leczenia i profilaktyki zapalenia pęcherza moczowego

Dieta…

Jak najwięcej płynów to główna zasada profilaktyczno-lecznicza. Przy pierwszych objawach należy wypić szklankę wody, następnie wypijać pół szklanki wody co 20 minut przez kolejne 3 godziny. Zwiększenie podaży płynów pomaga wypłukać bakterie i rozcieńczyć mocz, co skutkuje zmniejszeniem bólu podczas oddawania moczu. Dzienna wskazana dawka to 2l płynów.
Im dłużej mocz pozostaje w pęcherzu, tym więcej znajduje się w nim szkodliwych bakterii – pałeczki okrężnicy podwajają swoją liczebność w ciągu 20 minut, a więcej bakterii to więcej bólu. Dlatego im więcej się pije, tym szybciej ustąpi ból!
Ważne: bardzo jasny mocz = dostateczna ilość płynów, ciemny mocz = płynów za mało.

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) lub cytrynian potasu zmniejszają kwasowość moczu (alkalizacja) i ból związany z drażnieniem zakażonych dróg moczowych. Pół łyżeczki od herbaty sody na szklankę wody, należy wypijać 2-3 razy dziennie w godzinnych odstępach. Trzeba pamiętać, że alkalizacja zmniejsza skuteczność przyjmowanych antybiotyków.
Przeciwwskazania: nadciśnienie, choroby serca i nerek.

Witamina C w dawce 1000mg na dzień tak zakwasza mocz, że utrudnia wzrost bakterii. Szczególnie polecane w przypadkach nawracających zakażeń. Jednak ten sposób wymaga konsultacji lekarskiej – kwaśny odczyn moczu zmniejsza działanie niektórych antybiotyków przypisywanych na zapalenie pęcherza.

Kuracja żurawinowa. Należy pić 300ml soku żurawinowego dziennie lub przyjmować preparaty zawierające wyciąg z żurawin. Owoce te zawierają kwas chinolowy (przekształcający się w wątrobie w kwas hipurowy), którego działanie wspomagane przez witaminę C zmniejsza przyleganie bakterii do ścian pęcherza moczowego. Syntetyczne pochodne kwasu chinolowego są stosowane jako antybiotyki w leczeniu zapaleń dróg moczowych.

Wyciągi z mniszka lekarskiego, mącznicy, kory dębu i mięty pomagają uniknąć nawracających zapaleń pęcherza moczowego.

Olej lniany działa osłonowo na błony śluzowe całego układu pokarmowego, w tym moczowego utrudniając przyleganie szkodliwych drobnoustrojów do ścian pęcherza. Włączenie go do diety wspiera leczenie. Drugim olejem wartym uwagi jest olej kokosowy, który wzmocni terapie dzięki 50%-owej zawartości silnie antybakteryjnego kwasu laurynowego. Olej lniany można spożywać tylko na zimno, ale olej kokosowy nadaje się do obróbki cieplnej, czyli w kuchni zastąpi np. olej do smażenia.

Cystone to mieszanka ziołowa na choroby układu moczowego, która normalizuje ph moczu i niszczy patogeny pałeczki okrężnicy.

Seks…

Mycie krocza ciepłą wodą z mydłem po każdym wypróżnieniu i stosunku płciowym.

Przed stosunkiem seksualnym toaleta i oddanie moczu, co usuwa drobnoustroje z okolic przedsionka pochwy. Podczas stosunku mogą one łatwo dostać się do pęcherza.

Po stosunku także toaleta i oddanie moczu. Penis może wprowadzić do pęcherza bakterie obecne w ujściu cewki moczowej. Częściej chorują kobiety utrzymujące kontakty płciowe i nie znające sposobów unikania infekcji.

Wypróżnianie…

Odpowiednia pozycja na sedesie. Należy tak usiąść, aby przechylić miednicę w górę – odbyt musi być poniżej cewki moczowej.

Pełne opróżnienie. Po oddaniu moczu należy pochylić się w przód, żeby wycisnąć ostatnie krople moczu.

Właściwe podcieranie odbytu po oddaniu stolca należy przeprowadzać w kierunku od przodu do tyłu, dzięki czemu bakterie jelitowe nie przedostają się do pochwy i cewki moczowej.

Pozostałe zalecenia…

Właściwa higiena, czyli utrzymywanie czystości w okolicy krocza i noszenie luźnej bawełnianej bielizny. Jednak bez przesady – zbyt częsta irygacja i nadmierne stosowanie silnych mydeł bakteriobójczych wypłukuje naturalną florę bakteryjną pochwy, tworząc warunki do rozwoju chorobotwórczych pałeczek okrężnicy oraz podrażnia cewkę moczową, co objawia się tak samo jak zapalenie. Nie wolno stosować do higieny intymnej dezodorantów, perfumowanych mydeł i pudru z talkiem.

Gorące kąpiele są zalecane we wszystkich rodzajach stanów zapalnych. Ich skuteczność nasila stosowanie olejków eterycznych, szczególnie wskazane przy zapaleniu pęcherza to:

Olejek Cedrowy / Olejek Sosnowy

Aspiryna lub ibuprofen mają działanie przeciwzapalne, a im słabszy stan zapalny w pęcherzu, tym mniejsze pieczenie.

Niezalecane…

Unikanie kąpieli w jacuzzi i publicznych basenach.

Krążek maciczny, spirala i tampony są niewskazane, gdyż mogą być przyczyną nawrotów choroby. Krążek maciczny może powodować zapalenie pochwy i pęcherza, gdyż infekcja z pochwy może zostać łatwo przeniesiona do układu moczowego.
Krążek jest wprowadzany głęboko do pochwy. Jego obecność utrudnia pełne opróżnianie pęcherza, co pogarsza stopień wypłukiwania bakterii. Dlatego kobiety cierpiące na nawracające i przewlekłe zapalenie pęcherza powinny wybrać inny sposób antykoncepcji, a w czasie miesiączki stosować podpaski zamiast tamponów.

PORADA LEKARSKA

Wskazania do wizyty lekarskiej:
– objawy utrzymujące się dłużej niż jeden dzień lub nawracające
– ciąża
– ból w dole pleców lub w okolicy lędźwiowej
– mętny mocz lub zabarwiony krwią
gorączka i dreszcze
nudności lub wymioty
W większości przypadków chorobotwórcze drobnoustroje znikną z moczu już po pierwszej lub drugiej dawce antybiotyku, ale dolegliwości zostaną jeszcze przez kilka dni.

POMOCNA PUBLIKACJA

Choroby nerek i pęcherza – Clara Widenrath

TEMATY POKREWNE

Endometrioza
Kamica nerkowa
Menopauza
Nietrzymanie moczu
Opryszczka narządów płciowych

Zapalenie pęcherza moczowego. Objawy, domowe sposoby leczenia i profilaktyki.

Podziel się z innymi dobrą lekturą i/lub zapisz ją...

 • Wykop
 • NK
 • Gadu-Gadu
 • Blogger
 • LinkedIn
 • Pinterest
 • Reddit
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Tumblr
 • Facebook
 • Google Plus
 • Google
 • Twitter
 • Add to favorites
 • PDF
 • Print
 • Email
 • RSS

Komentarze 2 thoughts on “Zapalenie pęcherza moczowego. Objawy, domowe sposoby leczenia i profilaktyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CLOSE
CLOSE