Hormonalna terapia zastępcza została stworzona po to, by pomóc kobietom lepiej znieść czas menopauzy. Niestety, oprócz dobroczynnego wpływu na samopoczucie może ona mieć również działania niepożądane. Kiedy nie powinno się stosować HTZ?

hormonalna terapia zastepcza

Jak działa Hormonalna Terapia Zastępcza?

Hormonalna terapia zastępcza polega na uzupełnieniu niedoboru hormonów wytwarzanych przez jajniki, których funkcje w okresie klimakterium stopniowo wygasają.

Stosuje się głównie dwa rodzaje hormonów – estrogeny i gestageny, które są syntetycznymi odpowiednikami progesteronu wytwarzanego w żeńskim układzie płciowym. HTZ poprawia samopoczucie, pamięć i sprawność intelektualną, eliminuje nerwowość i uderzenia gorąca, przywraca dawną jakość życia seksualnego, a także wpływa na lepszy wygląd skóry i włosów.

Dobór preparatu

Każdy preparat musi być indywidualnie dostosowany nie tylko do stanu zdrowia kobiety, ale też do jej oczekiwań. Trzeba dobrać odpowiednią dawkę i sposób przyjmowania. Terapia hormonalna może mieć postać doustnych tabletek, plastrów naklejanych na skórę lub dopochwowych tabletek.

O tym, czy sprawdza się ona w danym przypadku, można się przekonać po około trzech miesiącach jej stosowania. Jeśli nie jest skuteczna lub kobieta źle ją toleruje, lekarz powinien zaproponować inny lek lub inną jego formę. Może on również zlecić przerwanie lub wznowienie terapii w dowolnym momencie.

Przeciwwskazania

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania HTZ. Są nimi między innymi choroba niedokrwienna serca, ostra niewydolność wątroby i inne jej schorzenia, a także zakrzepica żył głębokich występująca w przeszłości lub obecnie.

Nawet samo podwyższone ryzyko pojawienia się zakrzepicy stwierdzone w wywiadzie lekarskim wyklucza możliwość stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Ryzyko to podnosi m.in. palenie papierosów, nadwaga, a także wystąpienie zakrzepicy naczyń krwionośnych wśród członków rodziny, ponieważ skłonność do występowania tego schorzenia jest dziedziczna.

W trakcie terapii hormonalnej kobieta musi pozostawać pod stałą opieka lekarza. Na pierwszą wizytę trzeba zgłosić po kilku tygodniach od rozpoczęcia terapii, potem po trzech i sześciu miesiącach. Dalsze wizyty są wskazane co pół roku.

Ponadto należy regularnie samodzielnie badać piersi, a raz na rok wykonać cytologię, mammografię oraz USG narządów rodnych. Wskazane jest również coroczne oznaczanie prób wątrobowych oraz badania poziomu glukozy, cholesterolu i sprawności układu krzepnięcia.

Sprawdź proponowane artykuły

  1. Mam 50 lat i początki menopauzy, jednak czułam się tak źle ( w domu już nie mogli ze mną wytrzymać) że rozpoczęłam hormonalną terapię zastępczą a osłonowo na serce i wątrobę stosuje suplement osłonowy zawierający cholinę, ekstrakt z oliwki europejskiej, cynk, selen, chrom, kwas foliowy, witaminę D, B1 i B6. Jest dużo lepiej, kobiety nie ma co się męczyć jeśli można sobie pomóc.

  2. U mnie w okresie menopauzy największym problemem były infekcje intymne i suchość pochwy, ginekolog polecił mi zażywać provag (→ https://leczeniepro.pl/provag), który chroni przed rozwojem patogenów w drogach moczowych i pochwie. Probiotyk zakwasza co poprawia nawilżenie podczas stosunku. Mi bardzo pomógł. Nie wiedziałam ze są suplementy, które chronią przed skutkami ubocznymi hormonów. Możesz coś więcej napisać?

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.