Ból ucha to nie przelewki – może mieć on bardzo wiele przyczyn. Jedną z nich jest zapalenie ucha wewnętrznego, przy którym zalecany jest antybiotyk. Ból ucha często oznacza też zapalenie ucha zewnętrznego, w przypadku którego także może okazać się konieczny antybiotyk. Oprócz terapii zaleconej przez lekarza możesz zdecydować się na domowe leczenie zachowawcze, które pomoże uśmierzyć ból. Sprawdź, co na ból ucha jest skuteczne i jak zachować się, gdy ucho nie chce przestać boleć.
Jakie są przyczyny bólu ucha?
Ból ucha może mieć sporo przyczyn. Bolące ucho najczęściej spowodowane jest: zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem ucha zewnętrznego lub ciałem obcym znajdującym się w uchu. Zdarza się też, że źródło bólu pochodzi z zupełnie innego miejsca niż ucho – np. zęba. Ból może być też związany z zapaleniem stawu skroniowo-żuchwowego czy zapaleniem migdałów lub zatok.
Zapalenie ucha środkowego często dotyczy małych dzieci. Ten rodzaj bólu jest bardzo silny, dlatego maluch może znosić je wyjątkowo źle. Ból ucha jest pulsujący i kujący, towarzyszy mu czasem gorączka do 39 stopni Celsjusza, ból głowy czy pogorszenie się słuchu. Można też zauważyć wysięk z ucha – w niektórych przypadkach ten objaw oznacza nawet pęknięcie błony bębenkowej.
Zapalenie ucha zewnętrznego z kolei objawia się bólem małżowiny usznej, obrzękiem widocznym na zewnątrz ucha, pogorszeniem słuchu czy wyciekiem wydzieliny. Ten charakterystyczny ból ucha nasila się przy żuciu. Najczęściej przyczyną jest zakażenie bakteriami, które powstaje po kąpieli w zanieczyszczonych wodach lub nieprawidłowe czyszczenie ucha (np. źle oczyszczonymi narzędziami). Ból ucha zewnętrznego może też oznaczać, że w Twoim uchu znajduje się ciało obce. Charakterystycznym objawem są wówczas szumy uszne.
Co na ból ucha może pomóc?
Co na ból ucha pomoże? Kiedy boli Cię ucho, lepiej udaj się do laryngologa. Przyczyna może okazać się prozaiczna, jednak w większości przypadków potrzebny będzie antybiotyk na ból ucha (szczególnie przy zakażeniu bakteriami). „Krople na ból ucha” to bowiem po prostu krople antybiotykowe. Laryngolog dobierze Ci odpowiedni lek na ból ucha, odpowiadający bezpośrednio na przyczynę choroby.
A czy istnieje lek na ból ucha bez recepty? Na ból ucha pomóc mogą Ci na przykład doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen czy paracetamol). Pamiętaj jednak, że przed ich zastosowaniem także warto zasięgnąć opinii specjalisty.
Na ból ucha bez recepty, w przypadku zapalenia zewnętrznego ucha, bardzo ważne jest odpowiednie oczyszczanie ucha. Mogą pomóc Ci w tym krople lub spray. Na ból ucha czasem zalecany jest też prosty zabieg oczyszczenia ucha z woskowiny – wykonuje je laryngolog w swoim gabinecie. Unikaj używania patyczków, które mogą tylko zatkać przewód słuchowy, a nawet doprowadzić do perforacji błony bębenkowej.
Domowe leczenie bólu ucha
Czasami to czop woskowinowy może odpowiadać za ból ucha. Krople, które wtedy Ci pomogą, skomponowane są zwykle z mieszanki olejów – stopniowo rozpuszczą one czop, a woskowina sama wypłynie z ucha. Tutaj ważna jest regularność stosowania takiego środka. Takie krople często błędnie określane są jako „krople na ból ucha bez recepty“. Jak wskazuje ich nazwa, takie krople mogą pomóc uśmierzyć ból i zmniejszyć stan zapalny w uchu.
Istnieją także domowe sposoby na ból ucha. Do ucha możesz wkroplić 2-3 krople oliwy z oliwek, która pomoże rozpuścić woskowinę i uśmierzy stan zapalny. Podobnie przeciwzapalnie zadziała rozgnieciony ząbek czosnku, imbir lub sok z cebuli. Na ból ucha mogą pomóc też gorące kompresy.
Niezależnie od tego, co jest przyczyną bólu ucha, zdecydowanie warto zasięgnąć opinii specjalisty. Za bólem ucha może stać bowiem bardzo wiele przyczyn. Co na ból ucha pomoże, uzależnione jest od pierwotnej przyczyny choroby. Nie czekaj więc i lepiej udaj się na konsultację do laryngologa, aby upewnić się, że to nic poważnego. Nieleczone zapalenie ucha środkowego czy perforacja błony bębenkowej może prowadzić do stałego niedosłuchu.
Sprawdź proponowane artykuły