Mdłości, inaczej nudności to odruchy zwiastujące wymioty. Jest mnóstwo przyczyn mdłości, zarówno chorobowych jak i niechorobowych.
Porada lekarska jest potrzebna, gdy mdłości nie ustępują po 1-2 dniach. Patologicznym podłożem nudności może być co najmniej 25 różnych chorób.
Najpopularniejsze niechorobowe przyczyny mdłości / nudności
- jajka lub sałatka z jajek
- zastrzyki, oddawanie krwi i jej widok
- zapach szpitala
- włos w zupie
- spaliny autobusowe
- rozliczenia kart kredytowych
- stara owsianka
- rozgotowana marchewka
- poranna lęki przed stresującym dniem
- wypadek na drodze
- ilustracje operacji chirurgicznej
- zapach tłustych hamburgerów lub pieczonych fistaszków
- smażona szynka
- błoto po kępą liści
- pieluszki z kupką dziecka (to u mnie 🙂
- odkrztuszane przez kota kępki sierści
- zepsuta ryba
- widok innych osób z mdłościami
- ciąża – kobiety w ciąży często miewają poranne mdłości
Domowe sposoby na mdłości, nudności
Syrop z liści krzewu kokainowego zawiera stężone węglowodany, które działają uspokajająco na żołądek. Poprawę może dać każdy koncentrat napoju, a nawet zwykły syrop z cukru. Wskazane dawki: dorośli 1-2 łyżki stołowe, dzieci 1-2 łyżeczki do herbaty.
Jedyne przeciwwskazania do stosowania syropu z dużą zawartością cukru to cukrzyca lub dieta niskokaloryczna.
Chlorowodorek meklozyny, czyli antyhistaminowa tabletka bez cukru to alternatywa dla syropu. Ten lek jest stosowany w zawrotach głowy i przy wymiotach. Należy zapoznać się z przeciwwskazaniami na ulotce.
Mało płynów i wyłącznie gorzka herbata lub sok o temperaturze pokojowej lub letniej (zbyt zimne to szok termiczny dla żołądka), w pojedynczych dawkach 30-60g.
Napoje gazowane tylko wygazowane o temperaturze pokojowej.
W pierwszej kolejności węglowodany. W postaci małej ilości skrobi np. tost lub krakers przy niewielkich nudnościach. Gdy mdłości ustąpią całkowicie można spróbować lekkich białek np. pierś z kurczaka lub ryba.
Środki łagodzące podrażnienie żołądka. Zamiast popularnych syntetyków, leków zobojętniających nadmiar kwasu solnego w żołądku, które nie są przeznaczone do łagodzenia mdłości o wiele lepiej zastosować preparaty naturalnie regulujące funkcje przewodu pokarmowego np. Triphala, czyli specjalna mieszanka ziół z indyjskiej Ayurvedy.
Korzeń imbiru to kolejne naturalne rozwiązanie, jednak w tym przypadku jego skuteczna dawka jest zbyt ostra dla większości ludzi. Przy łagodnych objawach może wystarczyć herbata lub wódka imbirowa.
Ocet jabłkowy dzięki właściwościom pobudzającym trawienie efektywnie łagodzi mdłości. Przepis na najlepszy ocet jabłkowy, w tym właściwości, skład i zagrożenia »
Wypić ½ szklanki przegotowanej wody z 1 łyżeczką octu. Roztwór można stosować w czasie ciąży, choć niektóre źródła w przeciwwskazaniach stosowania octu jabłkowego wymieniają ciążę. Konsultacja z lekarzem prowadzącym wydaje się koniecznością.
Wymioty to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się nudności, bo natychmiast przynoszą ulgę – oczywista sprawa, jednak nie wolno ich sztucznie prowokować.
Akupresura, czyli odmiana akupunktury, ale bez nakłuć, okazuje się skuteczna jednakże musi zostać przeprowadzona zanim dojdzie do wymiotów. Należy ucisnąć fałd skóry pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym na obu dłoniach. Ucisk powinien być stały i głęboki, połączony z kilkuminutowym energicznym masażem. Podobnie należy ucisnąć grzbiet stopy pomiędzy ścięgnami drugiego i trzeciego palca.
Aromaterapia z wykorzystaniem następujących olejków eterycznych np. w kąpieli…
- Olejek Sandałowy
- Olejek Goździkowy
- Olejek Mandarynkowy
- Olejek Różany
- Olejek Kminkowy
- Olejek Kopru Włoskiego
Pomocne są również kadzidła na dolegliwości gastryczne oraz poduszka aromaterapeutyczna.
Tematy pokrewne Ból brzucha » Choroba lokomocyjna » Grypa » Kac » Nietolerancja laktozy » Przeziębienie » Wrzody żołądka » Zatrucie pokarmowe »
[…] wątroby i jednocześnie wskazania do oczyszczania – niestrawność po spożyciu posiłku – nudności – wzdęcia – biegunka m.in. po zjedzeniu posiłków smażonych – brak apetytu – ból żołądka, […]
[…] widzenia i zawroty głowy, natomiast do ciężkich objawów należy utrata apetytu, kurcze brzucha, nudności i wymioty, odwodnienie, zmęczenie, przyspieszony oddech i śpiączka – choroby oczu: uszkodzenie […]