Gromadzący się na płytce zębów osad i kamień, a także powstające na niej przebarwienia powodować mogą nieestetyczny wygląd nawet najbardziej prostych i pięknych zębów. Niestety w wielu przypadkach nie można łatwo i prosto przeciwdziałać ich powstawaniu i gromadzeniu się.

Piaskowanie zębówZwiązane jest to bowiem z indywidualnymi predyspozycjami każdego z nas, a także ze spożywanymi przez nas produktami spożywczymi oraz napojami.

Nieestetyczne zęby to powszechny problem

Powstawaniu przebarwień nazębnych oraz gromadzeniu się osadu i kamienia sprzyja zwłaszcza picie herbaty i kawy, a także spożywanie owoców oraz konsumpcja soków owocowych. Nie trudno więc zauważyć, że dla wielu z nas są to czynności wyjątkowo powszechne i nie możemy sobie wyobrazić chociażby jednego dnia bez porannej kawy lub herbaty. Skoro w takich sytuacjach nie jesteśmy w stanie skutecznie przeciwdziałać opisywanym wyżej zjawiskom, warto zastanowić się, w jaki sposób można niwelować ich skutki.

Piaskowanie solucją

Wyjątkowo skutecznym zabiegiem stomatologicznym, który ma na celu usunięcie osadu i kamienia gromadzącego się na płytce zęba, jest piaskowanie zębów. Jest to zabieg znany od wielu lat oraz bardzo powszechny, dzięki czemu pozwolić mogą sobie na niego wszyscy, bez większego obciążania portfela. Zabieg ten rekomendowany jest przez wszystkich dentystów i powinno się go przeprowadzać co najmniej raz w roku, a częściej, gdy dana osoba przejawia skłonności do gromadzenia się na jej zębach osadu i kamienia.

Na czym natomiast polega samo piaskowanie zębów?

Jest to bezbolesny zabieg dentystyczny, w trakcie którego stomatolog (lub inna osoba, która wykonuje zabieg – np. higienista dentystyczny) przy pomocy specjalnego urządzenia – piaskarki – rozpyla w jamie ustnej pod wysokim ciśnieniem piasek dentystyczny, który wchodzi w reakcję z dozowaną wraz z nim wodą. Docierając do całej, nawet tej najtrudniej dostępnej powierzchni zębów, usuwa on osad gromadzący się na płytce nazębnej oraz niweluje powstające na niej przebarwienia. Po tym wykorzystywany w tym celu piasek odsysany jest z jamy ustnej przy pomocy tak zwanego ssaka.

Piaskowanie zębów poprzedza zazwyczaj inny zabieg stomatologiczny – skalowanie. Polega ono na wcześniejszym usunięciu kamienia nazębnego przy pomocy specjalnej końcówki ultradźwiękowej – skalera. Pozwala to zmaksymalizować efekty piaskowania zębów. Z kolei po zabiegu dentysta lub higienista dentystyczny zazwyczaj nakłada także na powierzchnię zębów dodatkowy środek remineralizujący szkliwo naturalne. Pozwala to wzmocnić zęby i uczynić je bardziej odpornymi na powstające przebarwienia oraz mniej narażonymi na próchnicę i inne choroby zębów.

Jak była już wyżej mowa piaskowanie zębów nie jest zabiegiem drogim i brak jest praktycznie większych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Można go wykonać praktycznie w każdym gabinecie dentystycznym, bez potrzeby poszukiwania odpowiedniego dentysty. Sam zabieg jest bezbolesny (niektóre osoby mogą czuć jedynie niewielki dyskomfort), nie ma też specjalnie wyszukanych metod postępowania po jego przeprowadzeniu.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.