Aparaty ortodontyczne cieszą się bardzo dużą popularnością nie tylko wśród dzieci, ale również w gronie dorosłych, ponieważ przy ich pomocy można skorygować szpary międzyzębowe, a także inne wady zgryzu.

Przed założeniem aparatu konieczne jest jednak całkowite wyleczenie zębów, a także usunięcie kamienia nazębnego, co może wykonać każdy stomatolog. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów ortodontycznych, przez co wybór nie należy do najłatwiejszych. Jaki aparat na zęby można zatem zastosować?

Aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi lub estetycznymi

Takie aparaty składają się z zamków, tub lub pierścieni oraz łuków i przykleja się je do zewnętrznej powierzchni każdego zęba. Najbardziej widoczne są aparaty metalowe, natomiast aparaty wykonane z kryształu lub ceramiki mają kolor zbliżony do naturalnego odcienia zębów, dzięki czemu cieszą się największą popularnością. Po założeniu takiego aparatu konieczne są wizyty w celu wymiany zamków, które najczęściej odbywają się co 4 lub 6 tygodni.

Aparaty ortodontyczne lingwalne

Takie aparaty swoim wyglądem bardzo przypominają klasyczne aparaty, jednak ich zamki przyklejane są od wewnętrznej strony zębów, dzięki czemu są całkowicie niewidoczne. Aparaty lingwalne nie mogą niestety zostać założone każdej osobie, ponieważ istnieje kilka przeciwwskazań, wśród których można wymienić choroby przyzębia, czy też wąskie łuki. W przypadku takich aparatów na początku ich noszenia wiele osób zmaga się z problemem prawidłowej wymowy, ponieważ okres przyzwyczajenia się do nich trwa dosyć długo.

Aparaty samoligaturujące

Najnowocześniejszym rozwiązaniem są aparaty samoligaturujące, ponieważ dzięki specjalnej budowie ich zamków możliwe jest użycie nieco mniejszej siły podczas prostowania zębów, co znacząco odróżnia je od klasycznych aparatów. Dzięki czemu czas leczenia zostaje skrócony, natomiast wydłużają się odstępy pomiędzy kolejnymi wizytami kontrolnymi. Dzięki takim aparatom utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest dosyć łatwe, ponieważ nie mają one elastycznych elementów. Dosyć dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż w wielu przypadkach nie jest konieczne usuwanie zębów, co dla wielu osób odgrywa kluczową kwestię.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.