Ugryzienie przez psa lub kota ze względu na ich udomowienie zdarza się najczęściej, ale poniższe zalecenia odnoszą się do ran zadanych także przez inne zwierzęta. Ważna jest ocena stopnia uszkodzenia skóry, gdyż poważniejsze zranienia wymagają porady lekarskiej.
Przemyj ranę. Zadrapania/ukąszenia przez zwierzę (szczególnie kota) mogą prowadzić do zakażenia, dlatego ranę należy myć wodą z mydłem przez co najmniej 5 minut aby usunąć resztki śliny oraz inne przypadkowe zanieczyszczenia.
Zatrzymaj krwawienie. W tym celu przykryj ranę grubą warstwą jałowej gazy lub czystej tkaniny. Można też ucisnąć ranę dokładnie umytą ręką lub przyłożyć kawałek lodu umieszczonego na kawałku gazy i ułożyć kończynę powyżej poziomu serca.
Bandaż. Po ustaniu krwawienia należy opatrzyć okolicę rany jałowym bandażem lub czystą tkaniną. Opatrunek nie powinien być zbyt ciasny! » Apteczka Pierwszej Pomocy
Środek przeciwbólowy. W razie bólu można zażyć aspirynę lub paracetamol. Tak samo postępuje się w przypadku ukąszeń bez zranienia. W razie wystąpienia obrzęku układa się kończynę wyżej i stosuje okłady z lodu.
Zastrzyk przeciwtężcowy. Każde ugryzienie przez zwierzę może być przyczyną tężca. Zapobieganie temu polega na podaniu odpowiednich szczepionek i ewentualnie antytoksyny – surowicy przeciwtężcowej.
Regeneracyjna higiena bez chemii. Późniejszy sposób utrzymywania higieny ma wpływ na szybkość gojenia się rany i powstawanie ewentualnych blizn. Chemiczne środki myjące drażnią ranę i opóźniają gojenie, jednak usuwanie zabrudzeń jest konieczne aby uniemożliwić rozwój wtórnego zakażenia.
Dlatego genialne rozwiązanie to codzienna higiena z zastosowaniem naturalnych mikro- i nanobąbelków powietrzno-wodnych o wybitnym działaniu sterylizującym i dotleniającym. Dzięki temu używanie detergentów jest zbędne, a proces gojenia niezakłócony ale wzmocniony i znacznie szybszy. Japońscy specjaliści od nanotechnologii wody zaprojektowali domowe generatory leczniczych pęcherzyków w postaci słuchawek prysznicowych oraz systemów kąpiel wannowej. Więcej w artykule » Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii!
Ugryzienie. Porada lekarska
Każde ugryzienie przez zwierzę grozi powikłaniem. Dlatego należy pamiętać o wszystkich potencjalnych zagrożeniach.
- zakażenie; ranę należy okresowo kontrolować; gdy pojawia się zaczerwienienie, ból lub gorączka najprawdopodobniej rozwija się zakażenie i należy zgłosić się do lekarza
- wścieklizna (wodowstręt); zarazki tej choroby mogą przenosić wszystkie zwierzęta stałocieplne dlatego po ugryzieniu koniecznie trzeba zapytać właściciela czy pupil był szczepiony; decyzję o podjęciu leczenia (szczepionka lub surowica) lekarz podejmuje na podstawie analizy przypadku – okoliczność ugryzienia, sytuacja epidemiologiczna oraz wielkość i umiejscowienie rany; dodatkową przesłanką leczenia jest 10-dniowa obserwacja zwierzęcia i stwierdzenie czy jest chore; najgroźniejsze są rany w okolicy głowy i szyi
- rana miażdżona; czasami ugryzienie przez dużego psa nie rozrywa skóry; jeśli po obu stronach urazu widoczne są ślady zębów, mogło dojść do uszkodzenia tkanek wewnątrz; gdy odczuwa się w okolicy ugryzienia drętwienie lub zasinienie należy skontaktować się z lekarzem.
Urządzenia odstraszające
Dazer 2 – ręczny odstraszacz zwierząt
ODS – zewnętrzny odstraszacz zwierząt
Tematy pokrewne Blizny » Podrażnienia skóry » Rany » Siniaki i stłuczenia » Ukąszenia » Użądlenia »
Zostałam ugryziona przez kota. Nie należy on do mnie, byłam na wsi, spacerowałam, on był przemarznięty, ufnie podszedł i zaczął się łasić i przytulać (pewnie z potrzeby ciepła). Nie wyglądał na bezpańskiego, należał do tych pulchniejszych kotów, miał też z wyglądu zdrową i zadbaną sierść. Kiedy odchodziłam nagle skoczył na mnie i wbił się zębami w rękę, a później pazurami w nogę. Na nodze trochę mi poharatał skórę, ale nie głęboko. Na ręce mam małe ślady po zębach, nie wyglądają poważnie, nie są też głębokie. Pojawiła się niewielka ilość krwi.
Czy z racji tego, że nie mogę stwierdzić na 100%, że kot był zdrowy i nie znam jego pochodzenia, powinnam się martwić i udać do lekarza? Sama zbagatelizowałam sprawę, ale znajomi mnie straszą wścieklizną i innymi chorobami odzwierzęcymi, czy mam czego się obawiać?
dla spokoju ducha i znajomych 🙂 sugeruje wizytę u lekarza
Pies moich rodzicow zrobil mi dzis o 5rano pobudke uzarl mnie w stope minelo 15godz jest coraz gorzej juz stanac nie moge stopa z obydwu stron mi spuchla co najgorsze to nie byl 1 raz
Ugryzienie przez psa jest strasznie bolesne auu jeszcze w stope tak z rana taki bol, wspolczuje i powrotu do zdrowia.
Jestem tu teraz dlatego ze kot wbił swoje kiełki w moj palec
Przemyc mydlem i po sprawie, a gdyby pies tak upiepszył to bym sie bał o cała reke :c pozdro !