Chcesz spać, lecz nie dasz rady zasnąć – chcesz spać, lecz znów obudziło Cię coś ze snu… Wiesz, że sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania Twego organizmu. Wiesz także, że dobry, zdrowy i głęboki sen działa jak lekarstwo i najlepszy kosmetyk. Sen pozwala Ci odpocząć, zregenerować siły, nabrać dystansu do wielu nurtujących spraw. Jednak Ty nie dasz rady sobie poradzić z bezsennością … Po prostu nie dasz rady spać!!!
Kładziesz się do łóżka i minuty zmieniają się w godziny. Twój partner dawno już chrapie a Ty wciąż masz oczy szeroko otwarte. I tak mijają kolejne bezsenne noce… Sięgasz, więc po tabletki, które pomagają doraźnie i po ich odstawieniu znów masz problemy z bezsennością…
Kolejna nieprzespana doba i czujesz symptomy rozdrażnienia, masz zmiany nastroju oraz brak zainteresowania otoczeniem. Dalszy brak snu wywołuje u Ciebie objawy podniecenia i kłopoty ze wzrokiem, po których następuje zwiększona wrażliwość na ból. Pojawia się zamęt umysłowy i agresywność.
Jeżeli miewasz problemy ze snem, nie musisz od razu sięgać po tabletki! Najważniejsze to poznać skuteczne i sprawdzone sposoby na zdrowy i głęboki sen. Aby dobrze spać, musisz przestrzegać pewnych zasad. Nasz organizm lubi harmonię i stały rozkład dnia. Musisz wiedzieć, że na dobry sen pracujesz od momentu rannego przebudzenia się. Z badań wynika, że niezwykle pomocne okazują się także uspokajające herbatki ziołowe.
Sposoby na zaburzenia snu
za dnia
1. Codziennie wstawaj o jednakowej porze.
2. Jedz regularnie lekkostrawne posiłki o stałych porach.
3. Żyj aktywnie, uprawiaj sporty, chodź na spacery.
4. Unikaj drzemek w ciągu dnia nawet, jeśli czujesz zmęczenie.
wieczorem
5. Nie pij kawy, coli i alkoholu, ponieważ mają one właściwości pobudzające.
przed snem
6. Wycisz się. Weź ciepłą kąpiel (najlepiej w białej wodzie » Domowe SPA), posłuchaj spokojnej muzyki, poczytaj pogodną książkę. Wszelkie kłopoty i emocjonujące przeżycia postaraj się omówić i rozwiązać za dnia. Zadzwoń do przyjaciela i szczerze porozmawiaj.
7. Ostatni posiłek zjedz 3 godziny przed snem, ponieważ pobudzony układ trawienny nie pozwoli Ci zasnąć. Jednak, gdy czujesz mocny głód to zjedz jabłko, jogurt, kefir, sucharka, jajko na twardo, gdyż pusty żołądek również nie da Ci zasnąć.
8. Pamiętaj o umiarze w ruchu. Ćwiczenia zakończ minimum 3 godziny przed snem, ponieważ pobudzają one i podnoszą temperaturę ciała, a to utrudnia zasypianie.
9. Udany seks ułatwia zasypianie, a największe rozluźnienie osiąga się poprzez orgazm. Relaksująco i odprężająco działają również wszelkie pieszczoty, ale pod warunkiem, że towarzyszy im miła i pełna miłości atmosfera.
10. Skorzystaj z dobrodziejstw natury. Wypij herbatkę z melisy, lipy, gynostemmy lub mieszankę ziołową. Zioła te mają właściwości kojące i uspokajające przez co ułatwią Ci zaśnięcie – zapewniają zdrowy i głęboki sen bez koszmarów i innych zaburzeń. Wskazane są również naturalne ekstrakty i wyciągi.
Zioła do parzenia
pojedyncze:
mieszanki:
- Czas relaksu – mięta pieprzowa, melisa, męczennica i kwiaty lawendy
- Na wieczór – rumianek, kwiat słonecznika, wrzosu, liście czarnej porzeczki, melisa i mięta pieprzowa
- Przeciw stresowi – liście pokrzywy i brzozy, skórki fasoli, miłorząb japoński, trawa cytrynowa i jemioła
Gotowe ekstrakty i wyciągi ziołowe
pojedyncze:
- Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, stabilizator nastroju, poprawia zdolność adaptacji
- Bacopa – wspomaga mechanizmy relaksujące układ nerwowy
- Gotu-kola – poprawia koncentrację i usuwa zmęczenie psychiczne
- Gynostemma królewska – wzmacnia odporność fizyczną i psychiczną oraz wydolność organizmu; dostępne są także sadzonki do własnej hodowli
mieszanki:
- Mentat – kompozycja ziołowa kompleksowo poprawiająca kondycje umysłową
- StressCare – antystresowa formuła mineralno-ziołowa
ogólne zasady
11. Idź spać, gdy kleją Ci się oczy i naprawdę chce Ci się spać a nie tylko po to by odrobić nieprzespane noce. Wiedz, że człowiek nie zaśnie na żądanie, a moment sprzyjający zasypianiu trwa kilka minut, jeśli go przegapisz, następny przyjdzie dopiero za 60-90 minut.
12. Najlepsza temperatura w sypialni, która ułatwia zasypianie powinna wynosi 22-23°C. Jednak, gdy jesteś zmarzlakiem załóż ciepłe skarpety bądź, przykryj się dodatkowym kocem.
13. W sypialni powinno być cicho, nie ma mowy o telewizorze czy komputerze. Jeżeli przeszkadza Ci chrapanie partnera kładź się spać nieco wcześniej.
14. Okna zasłoń roletami lub szczelnymi zasłonami, gdy przeszkadza Ci blask księżyca, albo światło lampy.
15. Łóżko powinno być wygodne i wystarczająco duże. Unikaj kołder i poduszek z pierza, bo nasilają objawy alergii, co zakłóca sen. Optymalne warunki dla głębokiego snu gwarantuje poduszka z łusek gryki tzw. Uan-an.
Widzisz, jakie to proste. Jakie te sposoby są zrozumiałe wręcz banalne i jeśli je zastosujesz mogą pomóc Ci w zasypianiu. Spróbuj a przekonasz się, że to pomaga… Ja spróbowałem i śpię jak suseł… Z własnego doświadczenia wiem, że w większości przypadków to stres doświadczony za dnia nie pozwala nam zasnąć. Więc jeśli mam kłopoty z zaśnięciem z powodu stresującego dnia nie biorę tabletek nasennych ani uspokajających, ale piję ciepłą kojącą herbatkę z ziół wymienionych powyżej. Piję ją również za dnia, aby się odstresować.
Pomocne publikacje
Tematy pokrewne Chrapanie (bezdech) » Czerwone oczy » Depresja » Fobia » Zmęczone oczy »
Sprawdź proponowane artykuły