Przyczyną zmęczonych oczu jest spadek zdolności ogniskowania wzroku, który rozpoczyna się najczęściej między 40 a 45 rokiem życia. Dotyczy to każdego i jest procesem stopniowym.

Jak poprawić wzrok dietą?Jednak obecnie przemęczenie oczu stało się dolegliwością niezależną od wieku, którą pogłębia np. zbyt długa praca przy komputerze. Samoleczenie oczu i profilaktyka chorób wzroku jest szczególnie warta poznania, jeśli występuje przymus wytężania oczu w życiu codziennym.

Optymalne warunki dla oczu

Odpowiednie oświetlenie do czytania musi być łagodne, ciepłe i gwarantujące właściwy kontrast, ale nie oślepiające. Czytanie przy słabym świetle nie powoduje bólu oczu, ale stwarza konieczność ich wytężania, jeśli nie daje dostatecznego kontrastu.

Okulary do czytania są potrzebne, jeśli dobrze widzi się na odległość, a problem dotyczy tylko widzenia z bliska. Można zgłosić się do lekarza-okulisty lub kupić gotowe w sklepie optycznym.

Najsłabsze okulary to najlepszy wybór. Należy wybrać najsłabsze z tych, które pozwalają na swobodne czytanie.

Przerwa w pracy przy komputerze to konieczność, aby pozwolić oczom na odpoczynek. Co 2-3 godziny 10-15 minut przerwy lub spoglądanie na odległe przedmioty co 20 minut.

Odpowiednio ustawiony ekran komputera. Litery na monitorze nie powinny być zbyt jaskrawe, dlatego należy ściemnić ekran i odpowiednio wyregulować kontrast.

Daszek na monitor. Ekran powinien być zacieniony. Nad monitorem umieszcza się kawałek ciemnej tekturki i zagina jej dwa boki ku dołowi.

Proste sposoby na zmęczone oczy

Zamykanie oczu to według specjalistów najlepszy sposób na odprężenie przemęczonego wzroku np. podczas rozmowy telefonicznej można opuścić powieki.

Ciepłe okłady z herbaty należy położyć na zamknięte oczy na 10-15 minut (należy uważać, aby herbata nie dostała się do oczu). Alternatywą mogą być waciki namoczone w naparze z rumianku lub świetlika oraz tzw. Biodoktor, czyli poduszka ziołowa na oczy.

Ćwiczenia koordynujące oko-ręka. Należy przyłożyć dłonie do zamkniętych oczu i lekko ich dotknąć, następnie wykonać głębokie i powolne oddechy oraz wyobrazić sobie czarny ekran. Trzeba ćwiczyć codziennie przez 20 minut.

Mruganie powiekami. Przy każdym ruchu powiek następuje oczyszczenie gałek ocznych i lekki masaż. Należy codziennie wykonać 300 mrugnięć, starając się przy tym nie zezować.

Zapobieganie i leczenie chorób oczu

Okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, które zwiększa ryzyko chorób wzroku.

Regularne badania wzroku pozwalają wykryć pierwsze nieprawidłowości.

Papierosy STOP. Ich palenie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i chorób degeneracyjnych oczu, które mogą prowadzić do utraty wzroku.

Okulary Ajurwedyjskie to bezsoczewkowe okulary wspierające samoleczenie wzroku. Są zalecane przez specjalistów od naturalnego leczenia oczu.

Dieta na zmęczone oczy

Dieta bogata w antyoksydanty zawarte w świeżych owocach i warzywach zmniejsza ryzyko schorzeń degeneracyjnych oczu. Ich bogatym źródłem są także suplementy jak algi (np. Chlorella) oraz Goji, czyli Jagoda Licyjska bogata w kilka dodatkowych substancji poprawiających widzenie.

Najskuteczniejszym sposobem stabilizacji równowagi oksydacyjnej i przeciwdziałania, szkodliwemu dla oczu, stresowi oksydacyjnemu są silne ekstrakty antyoksydacyjne jak np. taksyfolina (dihydrokwercetyna, DHQ), która wybitnie wspomaga regenerację najmniejszych naczyń włosowatych. Miałem okazję przetestować najmocniejszy suplement taksyfoliny i właśnie jednym z pierwszych odczuwalnych wrażeń była poprawa widzenia – pełna recenzja preparatu dihydrokwercetyny jest tu »

Luteina to jeden z najważniejszych dla zdrowia oczu przeciwutleniaczy należący do barwników pokarmowych znanych jako karotenoidy. Najbogatsze źródła pokarmowe luteiny to warzywa zielonoliściaste, żółte i pomarańczowe oraz owoce: jarmuż, szpinak, sałata, natka pietruszki, brokuły, cukinia ze skórką, dynia, papryka, brukselka, groszek zielony, kukurydza, fasolka szparagowa, marchew, kapusta, melon, nektarynki, jeżyny, agrest, awokado, kiwi, maliny i czarne porzeczki. Natomiast wśród źródeł odzwierzęcych – żółtka jaj kurzych. Źródło: http://www.czytelniamedyczna.pl/3545,luteina-zrodla-w-diecie-i-potencjalna-rola-prozdrowotna.html

Omega-3 uczestniczy w wielu procesach zachodzących w mózgu i musi być dostarczana z dietą, gdyż organizm ludzki nie potrafi jej syntezować. Niedobór omegi-3 jest wiązany m.in. z problemami ze wzrokiem. Dlatego warto włączyć do diety najbogatsze źródła roślinne: siemię lnianeolej lniany i/lub ryby i tran.

Więcej witaminy A, jej niedobór może prowadzić do kurzej ślepoty (niedowidzenia o zmroku). Źródłem tej witaminy są zielone warzywa i marchew.

Mniej węglowodanów prostych (cukru) prowadzących do cukrzycy, najczęstszej przyczyny utraty wzroku u osób w wieku produkcyjnym.

Więcej o diecie na oczy » Jak poprawić wzrok i dbać o oczy zdrowym żywieniem? »

Porada lekarska

…jest wskazana w przypadku bólu jednego oka lub nadwrażliwości na światło. Zmęczenie oczu może być spowodowane wadliwym ustawieniem gałek ocznych. Wówczas okulista proponuje specjalne ćwiczenia, przepisuje okulary pryzmatyczne lub wykonuje zabieg operacyjny przywracający właściwe ustawienie oczu.

Tematy pokrewne
Czerwone oczy »
Podbite oko »
Zapalenie spojówek »

Sprawdź proponowane artykuły

  1. Z tymi sposobami na zmęczone oczy więcej zachodu niż pożytku. Ostatnio okulista zalecił zwiększenie spożycia źródeł naturalnej luteiny (m.in. zielone warzywa liściaste: jarmuż, szpinak, natka pietruszki, sałata, kapusta włoska oraz brokuły, cukinia, dynia, żółtka jaj) zamiast kropli do oczu i przyznam, że to okazało się lepsze, bo nie tylko zniwelowało suchość oczu, ale też przestały mnie boleć przy pracy na komputerze i przestały piec przy sztucznym świetle, już nie pamiętam kiedy używałem kropli do oczu.

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.