Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa, nyktalopia, hemeralopia) to wada wzroku polegająca na osłabieniu prawidłowego widzenia w warunkach słabego oświetlenia (zmierzch, słabo oświetlone pomieszczenia) – zaburzenie adaptacji oka do ciemności.

Nazwa kurza ślepota pochodzi od ptaków, które charakteryzują się upośledzeniem widzenia przy słabym oświetleniu. Kobiety chorują częściej na kurzą ślepotę niż mężczyźni. Nyktalopia jest szczególnie niebezpieczna dla kierowców.

Pierwszym objawem ślepoty zmierzchowej jest przedłużające się upośledzenie widzenia przy przejściu z jasnego, dobrze oświetlonego pomieszczenia do ciemnego np. z pełnego słońca do ciemnej sali kinowej.

Przyczyny kurzej ślepoty

  • niedobór lub brak witaminy A, dieta uboga w produkty zwierzęce i roślinne zawierające β-karoten
  • schorzenia siatkówki
  • uszkodzenia nerwów wzroku
  • wrodzona hemeralopia

Domowe sposoby na kurzą ślepotę. Leczenie i wskazówki ułatwiające życie

Samodzielna diagnoza prawidłowego widzenia w ciemności – po 5 minutach przebywania w ciemnej sali kinowej każde zdrowe oko powinno widzieć osobę siedzącą obok.

Witamina A ma fundamentalne znaczenie dla ostrości widzenia w ciemności. Uzupełniające dawki tej witaminy mogą w ciągu kilku godzin poprawić widzenie, jednak dodatkowa suplementacja witaminą A wymaga konsultacji lekarskiej.

Inne dobroczynne substancje to karotenoidy, czyli beta-karoten (prowitamina A) i luteina. Wskazana jest dieta bogata w surowe marchewki, liście brokuł, słodkie ziemniaki, jarmuż, szpinak, dynie, kapustę i zwierzęcą wątróbkę. Natomiast pomocne suplementy diety, bogate źródła witaminy A, beta-karotenu i luteiny to…

Omega-3 uczestniczy w wielu procesach zachodzących w mózgu i musi być dostarczana z dietą, gdyż organizm ludzki nie potrafi jej syntezować. Niedobór omegi-3 jest wiązany m.in. z problemami ze wzrokiem, dlatego włączenie do jadłospisu oleju lnianego, jednego z najbogatszych jej źródeł, może wspomóc leczenie kurzej ślepoty.

Sprawdź recenzję suplementu diety typu PREMIUM: Omega 3 – EPA + DHA »

Okulary ze szkłami poprawiającymi widzenie w nocy mogą pomóc nie tylko pilotom, ale także kierowcom. Krótkowidze powinni kupić drugą parę okularów o silniejszych szkłach, natomiast osoby, które nie potrzebują okularów za dnia, powinny je mieć w przypadku jazdy nocą.

Nocna jazda samochodem wymaga wykorzystania wszystkich dostępnych sposobów poprawienia widoczności tj. dbałość o czystość reflektorów oraz nie używanie ciemnych okularów, które zmniejszają ilość światła docierającego do oczu.

W pogodny dzień na prostej drodze kierowca widzi odcinek od 400 do 500m. ale w nocy w tych samych warunkach przy wykorzystaniu tylko reflektorów własnego auta widoczność to zaledwie 100-300m.

Patrzenie na prawe pobocze podczas mijania aut nadjeżdżających z przeciwnego kierunku ogranicza oślepienie przez ich reflektory.

Ograniczenie prędkości jazdy zwiększa czas na prawidłową reakcję po pojawieniu się niespodziewanej przeszkody na drodze.

Złe warunki pogodowe, szczególnie mgła i deszcz poważnie utrudniają bezpieczną jazdę.

Przygotowanie planu trasy ułatwia podróż nocą – w miarę możliwości należy wybierać szerokie drogi o małym natężeniu ruchu.

Zbędne ryzyko. Gdy jazda staje się szczególnie niebezpieczna, lepiej zatrzymać się na postoju (nigdy na zakręcie drogi) i kontynuować jazdę dopiero po poprawie warunków.

Najlepiej jeździć tylko w dzień, nawet po dobrze oświetlonych ulicach dużych miast.

Kurza ślepota. Porada lekarska

Każda osoba cierpiąca na kurzą ślepotę powinna poddać się badaniu okulistycznemu, gdyż może być ona wczesnym objawem postępującej choroby oczu tj. barwnikowe zapalenie/zwyrodnienie siatkówki (retinopatia barwnikowa). Natomiast nieleczone zaburzenia siatkówki mogą prowadzić do całkowitej ślepoty!

Tematy pokrewne
Zapalenie spojówek »
Zmęczone oczy »
Czerwone oczy »

Sprawdź proponowane artykuły

Jeden komentarz
Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.