Kaletki stawowe znajdują się w okolicach stawów kostnych i stanowią uzupełnienie torebek stawowych. Mają kształt pęcherzykowatego worka zbudowanego z tkanki łącznej. Ich funkcja polega na produkcji mazi stawowej, która zmniejsza tarcie narządów względem siebie.

Ludzki organizm posiada 150 kaletek stawowych, w tym 8 kaletek otacza staw ramienny (barkowy) i 11 staw kolanowy. Dopiero zapalenie kaletki maziowej pokazuje jak ważną ona spełnia funkcję i jak poważną dolegliwością jest jej stan zapalny.

Kaletka maziowa wykonuje swoją pracę niewidocznie i nie można przewidzieć, kiedy następuje zakłócenie jej działania. Zapalenie rozpoczyna się gwałtownie, po czym cofa się i znów powraca.

Sprawdzone domowe sposoby leczenia zapalenia kaletki

Odpoczynek i unieruchomienie kończyny to obowiązkowa metoda stosowana przy każdym bólu stawu.

Zimny okład z lodu, gdy okolica stawu jest gorąca. Lód przykłada się na 10 minut co 10 minut. Dopóki staw jest rozgrzany, nie należy stosować ciepła.

Naprzemiennie ciepło-zimno, ale tylko gdy ból jest łagodny, a obrzmienie niezbyt wielkie – 10 minut lód, 10 minut ciepły kompres.

Leki przeciwzapalne dostępne bez recepty. Zaleca się aspirynę, która mimo swoich przeciwwskazań (uczulenie, choroba wrzodowa i zwiększona skłonność do krwawień) jest nadal jednym z najskuteczniejszych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Synergiczne zestawy mineralno-ziołowe. Połączenie Hakorośli Rozesłanej z Biszofitem Połtawskim lub Rumalaya Forte z Rumalaya Żel w leczeniu zapalenia kaletki i innych schorzeń układu kostnego niesie ze sobą wyjątkową efektywność, która polega na wzajemnie uzupełniającym się leczeniu synergicznym: maść miejscowo (leczenie zewnętrzne) + suplement diety (leczenie wewnętrzne).

Ciepłe okłady z oleju rycynowego to bardzo prosty i skuteczny sposób leczenia. Chory staw smaruje się olejem rycynowym, na wierzch kładzie się warstwę waty lub wełnianą flanelę i całość ogrzewa poduszką elektryczną.

Ta metoda powinna być stosowana w późniejszych fazach leczenia – ostre zapalenie kaletki ustępuje zwykle po 4-5 dniach ale może trwać dłużej. Gdy ból stale dokucza, ale już nie jest tak ostry jak na początku, należy zmienić sposób leczenia – zamiast zimna okłady rozgrzewające (olejek rycynowy), zamiast unieruchomienia ćwiczenia fizyczne.

Szerokie wymachy ramion w przypadku bólu stawu łokciowego lub barkowego. Początkowo ćwiczenia wykonuje się tylko przez kilka minut, lecz wielokrotnie w ciągu dnia. Ma to na celu utrzymanie jak największego zakresu ruchów, nie wolno dopuścić do zesztywnienia stawu barkowego, ale też nie powinno się go zbytnio napinać.

Proponowane ćwiczenie: pochyl się do przodu i oprzyj się zdrowym ramieniem o krzesło, bolące ramie opada w dół i w tej pozycji wykonuj ruchy w tył i w przód, na boki i okrężne, zgodnie z ruchem wskazówek zegara i w przeciwną stronę.

Ćwiczenia fizyczne w rehabilitacji po zapaleniu kaletki stawowej są niezbędne. Szczególnie te napinające stawy przywracają pełny oraz prawidłowy zakres ruchów. Jednym ze skuteczniejszych jest tzw. koci grzbiet, czyli wypychanie pleców na zewnątrz z jednoczesnym skierowaniem barków i głowy do środka i odwrotnie.

Czas goi rany. To on odgrywa istotną rolę, gdy inne metody zawiodą – raz potrzeba więcej, raz mniej czasu ale to on sprawi, że schorzenie minie.

Tematy pokrewne
Ból kolana »
Ból krzyża »
Ból szyi »
Dna moczanowa »
Osteoporoza »
Zapalenie stawów »
Ćwiczenia na kręgosłup »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.