Suplement Zdrowe kolanaKilka miesięcy temu skontaktowała się ze mną przedstawicielka firmy Garden Pharm z propozycją wymiany barterowej – artykuł recenzujący suplement diety Zdrowe Kolana w zamian za 2 opakowania owego produktu. Tak się złożyło, że jeden z moich najbliższych przyjaciół jest po rekonstrukcji więzadła stawu kolanowego (krzyżowe przednie, ACL) i ostatnio narzekał na dyskomfort. Innymi słowy, miałem idealnego królika doświadczalnego, dlatego propozycję współpracy przyjąłem z otwartymi rękoma…

W pierwszej kolejności analiza składu suplementu i wpływu jego poszczególnych składników na stawy, nie tylko na stawy kolanowe.

Czarci pazur

Hakorośl rozesłana, Diabelski pazur, Harpagophytum procumbens, Devil’s Claw

Składniki aktywne czarciego pazura i ich działanie

 • Irydoidy (m.in. herpagozyd z grupy irydoidów właściwych typu aukubiny, w tym także produkty jego rozpadu – 8-p-kumaroiloharpagid i harpagid) wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwreumatyczne.
 • Flawonoidy, czyli pochodne luteoliny oraz kamferolu – pierwsze jest moczopędne, drugie słabo przeciwskurczowe.
 • Fenolokwasy, czyli kwas cynamonowy i jego pochodna, kwas kawowy i kwas cholorogenowy mają właściwości bakteriostatyczne i żółciopędne. Dodatkowo kwas cholorogenowy wykazuje działanie przeciwdrgawkowe (hamuje przemiany kwasu GABA w ośrodkowym układzie nerwowym)
 • Sterole, czyli β-sitosterol, stigmasterol i ich glukozydy oraz triterpeny mają właściwości obniżające stężenie cholesterolu we krwi, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Odgrywają także rolę w syntezie hormonów steroidowych i metabolizmie fosforanów.

W związku z właściwościami składników aktywnych czarciego pazura jest on powszechnie wykorzystywany jako produkt przeciwzapalny, silnie przeciwbólowy, przeciwartretyczny, przeciwreumatyczny, antyoksydacyjny i odtruwający.

Przeciwwskazania w stosowaniu hakorośli to wrzody żołądka i dwunastnicy, cukrzyca, ciąża i karmienie piersią. Nieznacznie wzmacnia działanie leków obniżających ciśnienie krwi i antyarytmicznych. Sprzeczne opinie dotyczą wywoływania alergii przez duże dawki hakorośli i jej ogólnej toksyczności. Konsultacja lekarska wskazana w przypadku istnienia kamieni żółciowych.

Dostępne formy Diabelskiego pazura w sklepach »

Wierzba biała

Wierzba srebrna, Wierzba pospolita, Wierzbina, Salix alba L., White willow

Składniki aktywne wierzby białej i ich działanie

 • Glikozydy salicylowe, fenolowe (m.in. salicyna, salikortyna, salirepozyd, salicynereina, triandryna, wiminalina, piceina, fragilina, tremuloidyna, populina) w organizmie rozkładają się do alkoholu salicylowego, a później do kwasu salicylowego, który hamuje produkcję prozapalnych prostaglandyn. Dlatego wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwartretyczne, przeciwmiażdżycowe, przeciwbakteryjne i ściągające. Jest to prekursor kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnej aspiryny.
 • Kwasy organiczne, garbniki (kwas taninowy, elagowy, ferulowy, p-kumarowy, kawowy), katechiny, żywice, flawonoidy (kwercetyna, luteolina, eriodykcjol, naryngenina) i sole mineralne wzmacniają aktywność biologiczną glikozydów salicylowych na drodze naturalnej synergii.

Przeciwwskazania w stosowaniu wierzby białej pokrywają się z tymi dotyczącymi aspiryny, czyli nadwrażliwość na salicylany, wrzody żołądka lub dwunastnicy, astma oskrzelowa, dzieci do 14 r.ż. Ciąża i karmienie piersią tylko po zaleceniu lekarza. Salicyna może wzmacniać działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Długoterminowe przyjmowanie wierzby białej może wywołać podrażnienia żołądkowo-jelitowe i w konsekwencji wrzody. Chodź niektóre źródła donoszą o zupełnie neutralnym działaniu naturalnej salicyny z wierzby na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy.

Imbir lekarski

Kłącze imbiru, Ginger root, Zingiber officinale, Rhizoma Zingiberis

Składniki aktywne imbiru i ich działanie

 • Monoterpeny m.in. cyneol, geraniol, cytral, terpineol, α- i β-felandren, limonen, linalol, kamfen, α- i β-pinen
 • Seskwiterpeny m.in. α-zingiberen, zingiberol (główny nośnik zapachu, mieszanina cis i trans β-eudesmolu), β-seskwifelandren, kurkumen, β-bisabolen
 • Związki fenolowe, czyli gingerole (ostry smak) jako 1-(3´-metoksy-4´-hydroksyfenyl)-5-hydroksyalkan-3-ony, m.in. 6-gingerol, 10-gingerol i produkty ich odwodnienia (dehydratacja w trakcie przechowywania lub obróbki), czyli szogaole m.in. 6-szogaol.
 • Hamują powstawanie mediatorów stanu zapalnego (cytokin, prostaglandyn i leukotrienów) poprzez aktywność inhibitora cyklooksygenazy (COX-2, bez wpływu na COX-1) i lipooksygenazy (LOX), dlatego wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwmigrenowe, odtruwające oraz ochronne i proregeneracyjne w stosunku do chrząstki kostno-stawowej. Dodatkowo stwierdzono działanie antyseptyczne, przeciwwymiotne, moczo- i żółciopędne, przeciwmiażdżycowe i rozgrzewające.

Przeciwwskazania to wrzody trawienne i inne choroby żołądka, zgaga i refluks. W przypadku ciąży i karmienia piersią źródła podają sprzeczne informacje. Istnienie choroby pęcherzyka żółciowego wymaga konsultacji lekarskiej.

Imbir może zwiększać prawdopodobieństwo krwawień, dlatego osoby stosujące leki rozrzedzające krew (przeciwzakrzepowe m.in. warfaryna) lub z podwyższonym ryzykiem krwotoku muszą zachować szczególną ostrożność przy dawkach powyżej 4g/doba. Imbir w połączeniu z alkoholem może nadmiernie aktywować pracę jelit.

Więcej szczegółów o właściwościach imbiru, w tym zastosowanie, skład i wskazówki konsumenckie »

Witamina C

Jako popularny przeciwutleniacz (antyoksydant) dba o równowagę oksydacyjną, dzięki czemu przeciwdziała procesom zapalnym i zwyrodnieniowym nie tylko w obrębie stawów, dlatego wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Łagodzi zakwasy potreningowe i wspiera regenerację mięśni.

Witamina C uczestniczy także w produkcji (i zwiększa wchłanianie) kolagenu budującego chrząstkę kostną i tkankę łączną. Jej niedobór oznacza deficyt kolagenu w ustroju! Tym samym w dużym stopniu odpowiada za kondycję stawów, ścięgien i mięśni.

Uwaga! Stan zapalny w obrębie stawu drastycznie zmniejsza stężenie witaminy C w płynie maziowym – nawet o 80%!

Witamina C dostępna jest jako kwas l-askorbinowy » lub owocowy wyciąg np. z wiśni Acerola »

Kolagen

Hydrolizat kolagenu i natywny kolagen typu II

Kolagen jest pozyskiwany przemysłowo z żelatyny zwierzęcej i poddawany procesowi hydrolizy, który skraca włókna kolagenu do postaci o wysokiej biodostępności – krótkie, bioaktywne fragmenty. Dzięki temu hydrolizat kolagenu stymuluje komórki chrzęstne do syntezy kolagenu typu II.

Kolagen II typu to główne białko chrząstki stawowej, które występuje tylko w obrębie stawów i charakteryzuje się specyficznym składem aminokwasów (m.in. glicyna, prolina, hydroksyprolina). Sieć długich łańcuchów kolagenowych równolegle ułożonych do powierzchni w górnej warstwie chrząstki zapewnia odporność na rozciąganie, dzięki czemu w trakcie ruchu chrząstka może przekazywać obciążenie z jednej kości na drugą.

Dodatkowa suplementacja kolagenem wspomaga regenerację chrząstki. Im starszy wiek, tym mniej kolagenu w strukturach stawowych, dlatego dbanie o odpowiednią podaż kolagenu szczególnie u osób starszych wydaje się koniecznością.

MSM

Metylosulfonylometan, Metylosiarczan metanu, Dimetylosulfon, Siarka organiczna

Odkrycie właściwości siarki organicznej jest jednym z największych osiągnięć medycyny ortomolekularnej. MSM wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwreumatyczne, przeciwskurczowe, anaboliczne, detoksykujące i regenerujące.

Siarka warunkuje prawidłowy proces produkcji wielu niezbędnych w organizmie substancji m.in. hormonów, enzymów, przeciwciał, silnego wewnątrzkomórkowego przeciwutleniacza o nazwie glutation, ale co najważniejsze białek (elastyczne powiązania dwusiarczkowe pomiędzy aminokwasami). Innymi słowy, niedobór siarki to słabe białka, w tym marnej jakości kolagen.

Odpowiedni poziom MSM dba także o elastyczność i przepuszczalność błon komórkowych w całym organizmie, dlatego poprawia transport substancji z i do komórek (oddychanie komórkowe). Z tego powodu, organicznej siarce przypisuje się szeroki efekt synergiczny z wieloma substancjami odżywczymi jak witaminy (C, B, A, D, E), antyoksydanty, minerały i aminokwasy.

Tym samym, jej terapeutyczny wpływ na organizm, oparty głównie o zwiększoną przepuszczalność błon komórkowych w wielu tkankach ustroju, jest holistyczny i wielowymiarowy. Dlatego często dodatkowa suplementacja MSM stanowi przełom w długotrwałym leczeniu.

Silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne siarki polega na hamowaniu impulsów bólowych wzdłuż włókien nerwowych i zmniejszeniu ciśnienia w spuchniętych komórkach ze stanem zapalnym. Mniejsze ciśnienie to przywrócona elastyczność błon komórkowych i tym samym ich przepuszczalność, co umożliwia usunięcie substancji szkodliwych (zbędnych produktów metabolizmu i toksyn) z komórek i dostarczenie do nich potrzebnych, regenerujących substancji odżywczych. Owa właściwość siarki organicznej jest szczególnie istotna dla osób starszych i kontuzjowanych sportowców.

Witaminy C, E, B12 i flawonoidy wzmacniają działanie MSM.

Przeciwwskazania to nadwrażliwość na siarkę, ciąża i karmienie piersią.

MSM jest dostępny jako pojedynczy produkt lub w różnych fuzjach, jako suplement diety lub preparat miejscowy do stosowania zewnętrznego »

Kwas hialuronowy

Hialuronian

Wraz z kolagenem tworzy maź stawową, czyli bezbarwny lepki płyn synowialny o działaniu smarującym, ochronnym i odżywczym.

Maź stawowa to jedyny nośnik substancji odżywczych i odpadkowych w obrębie chrząstki!

Dlatego deficyt mazi skutkuje utratą gładkości chrząstki, powolnym obumarciem komórek i tym samym patologicznym zwiększeniem tarcia kości tworzących staw. W konsekwencji pojawiają się wyrośla kostne (osteofity) i ból o różnym natężeniu w towarzystwie postępującej sztywności. Następuje także skrócenie i pogrubienie torebki stawowej oraz więzadeł.

Z wiekiem możliwości produkcji kwasu hialuronowego przez organizm maleją – szacuje się, że 50-letni organizm wytwarza tylko 10% całkowitego zapotrzebowania.

Magnez wspiera działanie kwasu hialuronowego, dlatego warto o niego zadbać w jadłospisie lub poprzez dodatkową suplementację.

Podsumowanie. Moja opinia

Zwrócenie uwagi na właściwości poszczególnych składników suplementu podczas lektury artykułu nie pozostawia żadnych wątpliwości, dlaczego akurat to z tym zostało połączone.

Kwas hialuronowy i kolagen jako składniki budulcowe stawów, siarka i witamina C jako niezbędne składniki dla kolagenu (i regulatory ogólnoustrojowe), czarci pazur, wierzba biała i imbir jako naturalne składniki o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Proste i logiczne…

Paczka od Garden Pharm

Skład preparatu Zdrowe Kolana

Substancja aktywna Dawka dzienna (2 tabletki) [mg]
Ekstrakt z korzenia czarciego pazura, DER 4:1 500
Ekstrakt z kory wierzby białej, DER 4:1 300

Kolagen, w tym:

 • hydrolizat kolagenu
 • natywny kolagen typu II

105

100

5

Kwas hialuronowy 28
Witamina C 20

Ekstrakt z kłącza imbiru, DER 15:1, w tym:

 • gingerole

12

0,6

MSM 10

Patrząc na powyższy skład ilościowy i zalecane dawkowanie substancji aktywnych zawartych w suplemencie Zdrowe Kolana można odnieść wrażenie, że są one niezbyt wysokie, co dotyczy szczególnie kolagenu, MSM i witaminy C. Jednak należy pamiętać, iż wieloskładnikowe preparaty na stawy, dzięki zjawiskowi synergii zapewniają efekt terapeutyczny we wszystkich strukturach stawu przy zastosowaniu mniejszych dawek dobowych składników czynnych. Takie działanie jest wskazywane za korzystniejsze i skuteczniejsze od stosowania wysokich porcji pojedynczych substancji, gdyż lepiej naśladuje urozmaicony jadłospis.

Sprzeczne wyniki dużych, randomizowanych badań klinicznych nad skutecznością popularnej glukozaminy czy chondroityny tłumaczą ich brak w składzie Zdrowych Kolan. Natomiast obecność kolagenu i kwasu hialuronowego świadczy o wykorzystaniu aktualnej wiedzy biochemicznej w trakcie projektowania składu preparatu, chodź w ich przypadku nadal brakuje szerokich badań.

Jako zwolennik naturalnych składników, niebiochemik, mam tylko jedną uwagę – zamiana witaminy C (zakładam, że jest to syntetyczny kwas l-askorbinowy) na jej naturalne źródło jak np. ekstrakt z dzikiej róży czy aceroli zwiększyłaby ocenę suplementu wśród podobnych do mnie, a podobno jest ich coraz więcej 😉

Mój królik po skończeniu pierwszego opakowania doniósł o znacznej poprawie. W sumie dziwne gdyby nie zatrybiło 😉

Każde opakowanie Zdrowych Kolan zawiera 6 blistrów po 10 tabletek, czyli 60 sztuk przy dawkowaniu 2 dziennie wystarczy na 30-dniową kurację. Mimo stosunkowo dużej wielkości tabletek łatwo przechodzą przez gardło. Charakteryzują się wyraźnym ziołowym zapachem.

Na koniec » ulotka informacyjna suplementu Zdrowe Kolana

Sprawdź aktualną cenę suplementu Zdrowe Kolana » Zastosuj » Odzyskaj ruchliwość »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.