Blizna jest następstwem uszkodzenia tkanki skórnej i częścią normalnego procesu gojenia się rany, w którym uszkodzenie zostaje zastąpione tkanką łączną włóknistą (porastającą).

Oprócz typowej rany, istnieją jeszcze chorobowe przyczyny blizn, dlatego wyróżnia się np. blizny po trądziku (pryszczach) czy blizny po ospie.

Domowe sposoby na blizny. Unikanie i usuwanie blizn

Unikanie zranień. Każde uszkodzenie skóry pozostawia ślad, ale niektóre osoby mają większą skłonność do tworzenia się blizn. Aby uniknąć zbędnych skaleczeń należy w sytuacjach podwyższonego ryzyka urazu nosić rękawice i maski ochronne, długie spodnie i bluzy z długim rękawem.

Wspomaganie gojenia. Rana gojąca się szybko i bez powikłań nie pozostawia blizny lub pozostawia mniejsze znamię, niż rana ropiejąca. Wskazane jest dokładne oczyszczenie każdego zranienia i zadrapania przy pomocy wody utlenionej, a w czasie gojenia posmarowanie maścią z antybiotykiem. Więcej » Rany. Prawidłowa pielęgnacja dla szybszego gojenia »

Nie wolno zrywać strupów z gojących się ran, gdyż zwiększa to ryzyko pozostania trwałych blizn.

Opatrunek motylkowy jest wskazany na otwarte rany o rozchodzących się brzegach, jednak większe rany, szczególnie na twarzy, mogą wymagać założenia szwów. Zarówno szwy, jak i opatrunek motylkowy zapewniają szybsze gojenie się zranienia i minimalną bliznę.

Optymalna dieta. Gojenie się większych ran jest ściśle związane z ogólnym stanem organizmu, któremu trzeba stale dostarczać odpowiednie dawki białek i witamin. Szczególnie istotny w procesie gojenia się skóry jest cynk. Najlepsze źródła tego pierwiastka to: owoce morza, nasiona dyni, pestki słonecznika, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, ser cheddar, mięso indyka i chuda wołowina.

Witamina C jest potrzebna do wytwarzania kolagenu i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które poprawiają elastyczność tkanki i wspomagają gojenie. Znane z obfitości źródła pokarmowe to dzika róża i wiśnia acerola.

Ostrożność w trakcie i po kąpieli, podczas której dochodzi do zmiękczenia skóry i strupa, dlatego częstą przyczyną uszkodzeń blizn oraz strupów jest zbyt energiczne wycieranie ich szorstkim ręcznikiem.

Kąpiel mikrobąbelkowa. Ten sposób higieny jest szczególnie wskazany przy gojących się ranach, ponieważ dezynfekuje bez chemicznych środków myjących, które drażnią ranę. Szybkie, niezaburzone gojenie to zminimalizowana blizna lub jej brak.

Witamina E przyspiesza gojenie ran. Należy otworzyć kapsułkę i wetrzeć olejek w ranę lub bliznę – jest to bardzo skuteczny sposób, szczególnie na stare blizny. W tym celu można także wykorzystać…

Olejek arganowy w swoim unikalnym składzie zawiera substancje regeneracyjne w naturalnej formie i optymalnych proporcjach (wysoka zawartość witaminy E), dlatego mocno wspiera zanikanie istniejących blizn. Popularnie jest nazywany marokańskim złotem i nie bez powodu.

Olej kokosowy wykazuje silne działanie antybakteryjne, dzięki 50%-owej zawartości kwasu laurynowego, co stwarza warunki dla niezaburzonej regeneracji skóry. Może służyć jako kosmetyk do całego ciała, a w kuchni z powodzeniem zastąpi masło i olej do smażenia.

Kremy i maści na blizny skutecznie regenerują uszkodzoną strukturę tkanki skórnej. Wskazane są preparaty na bazie cebuli, mącznicy lekarskiej, alantoiny, a szczególnie kolagenu.

Krem ochronny jest wskazany przy dużych bliznach np. po oparzeniach 3 stopnia. Należy regularnie pielęgnować bliznę, gdyż w jej miejscu zanikają mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe, wskutek czego skóra pozostaje bez żadnej ochrony. Kremy kolagenowe oprócz skutecznej regeneracji, także chronią blizny.

Kremem z filtrem słonecznym należy smarować wszystkie blizny przed wyjściem na słońce. Skóra w tych miejscach jest wyjątkowo delikatna i pozbawiona pigmentu, co grozi oparzeniem słonecznym.

Czas zmniejsza widoczność blizn. Świeże blizny są często bardzo wyraźne, ale z czasem bledną a te mniejsze zupełnie zanikają.

Tematy pokrewne
Egzema »
Cellulitis »
Czyrak »
Półpasiec »
Podrażnienia skóry »
Zmarszczki »
Ugryzienia »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.