3.1. Tryb życia z podwyższonym cholesterolem

Dieta cholesterolowaTryb życia jaki powinniśmy prowadzić z podwyższonym cholesterolem nie różni się niczym od trybu jaki wymagany jest w chorobach serca, nadciśnieniu oraz w chorobach układu krwionośnego. Życie z podwyższonym cholesterolem nie ogranicza nas w codziennym funkcjonowaniu, musimy tylko bardziej o siebie zadbać niż osoba zdrowa. Zdrowy tryb życia to szereg dobrych nawyków. Dzięki nim nasz organizm pozostanie potencjalnie dłużej w dobrej kondycji. Przestrzeganie tych zasad będzie miało zasadniczy wpływ na odpowiedni poziom cholesterolu we krwi.

Zdrowy tryb życia w hipercholesterolemii powinien składać się w równej mierze z aktywności fizycznej jak i dobrej diety, która redukuje poziom cholesterolu we krwi oraz rozsądnego ograniczenia używek.

Każda forma aktywności fizycznej jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia i pomaga nam utrzymać organizm w dobrej formie. Musimy wybrać sobie taką formę aktywności, która dodatkowo będzie nam sprawiać radość np. jazda na rowerze, pływanie w basenie lub bieganie. Wówczas osiągniemy pożądaną równowagę pomiędzy celem i środkami prowadzącymi do celu.

Niezależnie do wagi ciała, wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko chorób i chroni przed przedwczesnym zgonem¹.

Najszybciej zauważymy zmiany u osób, które prowadziły tzw. tryb życia siedzący bez aktywności fizycznej, jedynie przed komputerem lub telewizorem w domu. Musimy pamiętać, że zbyt intensywny początkowo trening może nam zaszkodzić. Zatem na początku powinniśmy przez 30 minut aktywnie spędzać czas, a z czasem zwiększać limit czasu na ćwiczenia. Poranna gimnastyka, chodzenie po schodach, spacery w szybszym tempie to wszystko pomoże nam w zmniejszeniu ryzyka choroby.

Spacery. Wiele osób uważa, że chodzenie nie jest dobrym ćwiczeniem, ale nic bardziej mylnego. Jest to najlepsze ćwiczenie, ponieważ możemy uprawiać je wszędzie i zasadniczo w każdych warunkach, a co ważne bez specjalnych nakładów finansowych. Szybki marsz, przy którym spala się 100kcal na 1,5 kilometra działa bardzo skutecznie w redukowaniu ryzyka zawału serca i udaru mózgu oraz przyczynia się do wzmacniania kości poprzez ćwiczenia. Chodzenie i spacerowanie jest najprostszą formą ruchu.

Lekarze i naukowcy od lat nas informują, że spacerowanie jest to najtańsza, najprostsza i najefektywniejsza recepta na zdrowe, długie i efektywne życie².

U starszych osób spacery poprawiają nie tylko wydolność fizyczną, ale też korzystnie wpływają na pracę mózgu i systemu nerwowego. Regularne marsze korzystnie wpływają na zachowanie układu sercowo-naczyniowego w dobrej kondycji. Serce często zostaje zmuszone do wysiłku, dostosowuje się więc do zwiększonych wymagań, a to objawia się jego rozrostem i zwiększoną zdolnością do pompowania krwi. W takim wypadku nasze serce pompuje znacznie więcej krwi na każde uderzenie, w efekcie czego pracuje znacznie oszczędniej. Dzięki temu człowiek ma poczucie większego komfortu, nie męczy się szybko i w każdej chwili może podjąć większy nieoczekiwany wysiłek.

Dieta. W zdrowym trybie życia znaczącą role odgrywa dieta, która redukuje poziom złego cholesterolu oraz dostarcza naszemu organizmowi energii. Jeżeli wybieramy pożywienie, które bogate jest w tłuszcze to nasz organizm będzie cierpiał na nadmiar tłuszczy we krwi i nasze serce to odczuje. Podstawową zasadą zdrowego odżywiania jest świadome wybieranie produktów wartościowych dla organizmu i właściwie zbilansowanych. Podstawą dobrego odżywiania się jest stosowanie zasady pięciu posiłków dziennie.

Po pierwsze, śniadanie bez którego nie powinniśmy wychodzić z domu. Bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków, które ponadto powinny być dobrze zbilansowane. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywać posiłki co 3 godzinny. Zdrowa dieta powinna w swoim składzie zawierać białka, tłuszcze, błonnik, węglowodany oraz sole mineralne i witaminy. Produkty, których używamy do przygotowania posiłków powinny być jak najmniej przetworzone i nie powinny zawierać szkodliwych dodatków takich jak konserwanty, przeciwutleniacze. Powinniśmy zrezygnować z żywności bogatej w ukryte tłuszcze utwardzane oraz zredukować smażenie potraw na rzecz innej obróbki cieplnej. Ważne jest także, aby zrezygnować z nadmiaru soli. W diecie powinny znaleźć się przede wszystkim owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso. Powinniśmy gotować na parze, dusić, piec w piekarniku oraz używać przypraw w postaci ziół. Prowadząc zdrowy tryb życia należy wykluczyć palenie papierosów oraz większe ilości alkoholu.

Więcej » Wzmocnienie serca. Prosercowy styl życia »

¹ J. Górnicka, Choroby układu krążenia, AWM, Warszawa 2012, s.39
² Ibidem.
Spis treści
Wstęp
Rozdział 1. Charakterystyka cholesterolu
1.1. Cholesterol - informacje ogólne
1.2. Podział cholesterolu
1.3. Zagrożenia spowodowane wysokim poziomem cholesterolu
Rozdział 2. Prawidłowe żywienie w hipercholesterolemii
2.1. Żywienie z podwyższonym poziomem cholesterolu
2.2. Produkty obniżające poziom cholesterolu
2.3. Dieta i przykłady kompozycji jadłospisu
Rozdział 3. Funkcjonowanie z podwyższonym poziomem cholesterolu w krwi
» 3.1. Tryb życia z podwyższonym poziomem cholesterolu «
3.2. Szkodliwe używki i nawyki życia codziennego
3.3. Ćwiczenia fizyczne wspomagające zwalczanie wysokiego poziomu cholesterolu
Wnioski końcowe

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.