Dieta cholesterolowaTak się złożyło, że poznałem pewnego ciekawego człowieka, który udostępnił mi i pozwolił upublicznić swoją pracę licencjacką.

Jej temat idealnie współgra z tematyką zdrowia, dlatego uznałem, że czytelnicy Leczeniepro.pl mogą skorzystać na tej lekturze. Publikację kolejnych części rozłożyłem w cotygodniowym interwale.

W pierwszej kolejności metryczka …

Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku
Wydział Turystyki, Rekreacji i Ochrony Zdrowia
Specjalność: Gastronomia i Dietetyka

Prawidłowy sposób żywienia i aktywność fizyczna przy podwyższonym poziomie cholesterolu

Praca licencjacka napisana w Zakładzie Rekreacji, Socjologii i Turystyki Uzdrowiskowej pod kierunkiem dr M. Gut-Winiarskiej w roku akademickim 2014/ 2015

Spis treści
» Wstęp «
Rozdział 1. Charakterystyka cholesterolu
1.1. Cholesterol - informacje ogólne
1.2. Podział cholesterolu
1.3. Zagrożenia spowodowane wysokim poziomem cholesterolu
Rozdział 2. Prawidłowe żywienie w hipercholesterolemii
2.1. Żywienie z podwyższonym poziomem cholesterolu
2.2. Produkty obniżające poziom cholesterolu
2.3. Dieta i przykłady kompozycji jadłospisu
Rozdział 3. Funkcjonowanie z podwyższonym poziomem cholesterolu w krwi
3.1. Tryb życia z podwyższonym poziomem cholesterolu
3.2. Szkodliwe używki i nawyki życia codziennego
3.3. Ćwiczenia fizyczne wspomagające zwalczanie wysokiego poziomu cholesterolu
Wnioski końcowe

Wstęp

Współczesny świat, ze swoim szybkim rozwojem nauki i techniki powoduje, że życie codzienne człowieka przybiera postać dostosowującą go do owej szybkości. Pojęcia takie jak: praca, obowiązki, kariera zawodowa, sukces zawodowy, pogoń za pieniądzem są na trwałe wpisane we współczesne życie codzienne ludzi. Z tak rozumianym stylem życia związane są nieodmiennie określone choroby cywilizacyjne, które powodują istotny wzrost zachorowań całych populacji ludzi.

Wszystko to powoduje, iż wyzwaniem codzienności staje się także przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym nowoczesnych społeczeństw, do których należą otyłość, cukrzyca, alergie czy choroby układu krążenia. Współczesny człowiek, reprezentant rozwiniętego społeczeństwa konsumpcyjnego potrzebuje już pilnie zrównoważenia nadmiernej konsumpcji, prowadzącej do lawinowego rozwoju chorób. Tę równowagę może mu przynieść poza ograniczeniem spożycia wysoko przetworzonej żywności, odpowiednia dieta i odpowiednia dawka aktywności fizycznej – odsuwa nas to od chorób współczesnego społeczeństwa.

Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia? 100letni praktycy z niebieskich stref idealnym wzorem do naśladowania. Jak żyć zdrowo, szczęśliwie i długo? »

Celem pracy jest pokazanie, że odpowiednia dieta w połączeniu z odpowiednia dawką ruchu jest jedynym rozwiązaniem przeciwstawiającym się chorobom cywilizacyjnym, ponieważ odrębne użycie środków diety i środków aktywności fizycznej nie przyniesie pożądanych rezultatów w procesie zmagania się z chorobami rozwiniętych cywilizacji.

Zasadniczy temat pracy jakim jest „Prawidłowy sposób żywienia i aktywność fizyczna przy podwyższonym poziomie cholesterolu” wpisuje się dokładnie w tezę zrównoważenia postępowania. To łączne traktowanie problemu zmagania się z efektami chorobowymi podwyższonego i wysokiego cholesterolu powinno być promowane w działaniach dietetyków. Stąd też w każdym z głównych rozdziałów pracy tj. drugim i trzecim wskazano w ich zakończeniach na potrzebę zauważenia znaczenia aktywności fizycznej, jako elementu wspomagania diety cholesterolowej.

Zakres pracy wymaga, aby wskazać w niej nie tylko podstawowe uwarunkowania powstawania zagrożeń związanych z wysokim poziomem cholesterolu, ale także aby wykazać sposób postępowania przy tej chorobie, który wynika z przeglądu dostępnej literatury naukowej z zakresu takich działów medycyny jak kardiologia i choroby wewnętrzne.

Praca składa się z trzech rozdziałów. W pierwszym rozdziale przedstawiono co to jest cholesterol, ogólne informacje oraz zagrożenia, które spowodowane są wysokim stężeniem cholesterolu w osoczu. W drugim rozdziale opisane jest odpowiednie żywienie dla osób z hipercholesterolemią i produkty, które obniżają poziom cholesterolu oraz przykładowy zestaw posiłków. W rozdziale trzecim przedstawione zostały ćwiczenia fizyczne, które wspomagają zwalczanie wysokiego poziomu cholesterolu we krwi oraz został pokazany prawidłowy tryb życia dla osób cierpiących na hipercholesterolemie i szkodliwe nawyki oraz używki, które osoby z podwyższonym stężeniem tłuszczów we krwi powinny unikać i wyeliminować je z życia codziennego.

Dalej » 1.1. Cholesterol – informacje ogólne »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.