Zapalenie kaletki maziowej. Bursitis. Leczenie

Zapalenie kaletki maziowej. Bursitis. Leczenie

Kaletki stawowe znajdują się w okolicach stawów kostnych i stanowią uzupełnienie torebek stawowych. Mają kształt pęcherzykowatego worka zbudowanego z tkanki łącznej. Ich funkcja polega na produkcji mazi stawowej, która zmniejsza tarcie narządów względem siebie.

Leczenie & ProfilaktykaLudzki organizm posiada 150 kaletek stawowych, w tym 8 kaletek otacza staw ramienny (barkowy) i 11 staw kolanowy. Dopiero zapalenie kaletki maziowej pokazuje jak ważną ona spełnia funkcję i jak poważną dolegliwością jest jej stan zapalny.

Kaletka maziowa wykonuje swoją pracę niewidocznie i nie można przewidzieć, kiedy następuje zakłócenie jej działania. Zapalenie rozpoczyna się gwałtownie, po czym cofa się i znów powraca.

Sprawdzone domowe sposoby leczenia zapalenia kaletki

Odpoczynek i unieruchomienie kończyny to obowiązkowa metoda stosowana przy każdym bólu stawu.

Zimny okład z lodu, gdy okolica stawu jest gorąca. Lód przykłada się na 10 minut co 10 minut. Dopóki staw jest rozgrzany, nie należy stosować ciepła.

Naprzemiennie ciepło-zimno, ale tylko gdy ból jest łagodny, a obrzmienie niezbyt wielkie – 10 minut lód, 10 minut ciepły kompres.

Leki przeciwzapalne dostępne bez recepty. Zaleca się aspirynę, która mimo swoich przeciwwskazań (uczulenie, choroba wrzodowa i zwiększona skłonność do krwawień) jest nadal jednym z najskuteczniejszych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Synergiczne zestawy mineralno-ziołowe. Połączenie Hakorośli Rozesłanej z Biszofitem Połtawskim lub Rumalaya Forte z Rumalaya Żel w leczeniu zapalenia kaletki i innych schorzeń układu kostnego niesie ze sobą wyjątkową efektywność, która polega na wzajemnie uzupełniającym się leczeniu synergicznym: maść miejscowo (leczenie zewnętrzne) + suplement diety (leczenie wewnętrzne).

Ciepłe okłady z oleju rycynowego to bardzo prosty i skuteczny sposób leczenia. Chory staw smaruje się olejem rycynowym, na wierzch kładzie się warstwę waty lub wełnianą flanelę i całość ogrzewa poduszką elektryczną.

Ta metoda powinna być stosowana w późniejszych fazach leczenia – ostre zapalenie kaletki ustępuje zwykle po 4-5 dniach ale może trwać dłużej. Gdy ból stale dokucza, ale już nie jest tak ostry jak na początku, należy zmienić sposób leczenia – zamiast zimna okłady rozgrzewające (olejek rycynowy), zamiast unieruchomienia ćwiczenia fizyczne.

Szerokie wymachy ramion w przypadku bólu stawu łokciowego lub barkowego. Początkowo ćwiczenia wykonuje się tylko przez kilka minut, lecz wielokrotnie w ciągu dnia. Ma to na celu utrzymanie jak największego zakresu ruchów, nie wolno dopuścić do zesztywnienia stawu barkowego, ale też nie powinno się go zbytnio napinać.

Proponowane ćwiczenie: pochyl się do przodu i oprzyj się zdrowym ramieniem o krzesło, bolące ramie opada w dół i w tej pozycji wykonuj ruchy w tył i w przód, na boki i okrężne, zgodnie z ruchem wskazówek zegara i w przeciwną stronę.

Ćwiczenia fizyczne w rehabilitacji po zapaleniu kaletki stawowej są niezbędne. Szczególnie te napinające stawy przywracają pełny oraz prawidłowy zakres ruchów. Jednym ze skuteczniejszych jest tzw. koci grzbiet, czyli wypychanie pleców na zewnątrz z jednoczesnym skierowaniem barków i głowy do środka i odwrotnie.

Czas goi rany. To on odgrywa istotną rolę, gdy inne metody zawiodą – raz potrzeba więcej, raz mniej czasu ale to on sprawi, że schorzenie minie.

Tematy pokrewne
 Ból kolana
 Ból krzyża
 Ból szyi
 Dna moczanowa
 Osteoporoza
 Zapalenie stawów
 Ćwiczenia na kręgosłup
Podziel się z innymi dobrą lekturą ↓

Sprawdź proponowane artykuły

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.