2.1. Żywienie z podwyższonym poziomem cholesterolu
Choroby układu krążenia występują na całym świecie i są uważane za najczęstsze przyczyny zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Jest to jednoznaczne z tym, iż przyczyną ich rozwoju jest zła dieta, zły styl życia, brak aktywności fizycznej, krótki sen, a także stosowanie używek.
Najważniejszymi czynnikami w profilaktyce chorób układu krążenia są: dieta określana jako śródziemnomorska oraz aktywność fizyczna.
Zdecydowana większość specjalistów uważa, że wzorcową dietą jest dieta śródziemnomorska¹.
U osób żyjących w basenie Morza Śródziemnego zaobserwowano rzadsze występowanie chorób serca. Dieta śródziemnomorska jest bardzo korzystna dla populacji, które żyją w krajach wysoko rozwiniętych. Dietę tę cechują takie czynniki jak: spożywanie dużych ilości warzyw i owoców, orzechów, nasion roślin strączkowych oraz produktów zbożowych.
W diecie śródziemnomorskiej stosuje się oliwę z oliwek do smażenia i przyrządzania dań. Spożywa się jak najwięcej ryb, a unika spożywania czerwonego mięsa. Ponadto wykorzystuje się lokalne sezonowe świeże produkty, w tym w szczególności produkty mleczne, takie jak jogurty o obniżonej zawartości tłuszczów. Do posiłku tradycyjnie powinno się spożywać w ograniczonych ilościach czerwone wino.
Na prawidłowe żywienie w hipercholesterolemii powinny składać się produkty, które zawierają jak najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy te podwyższają cholesterol we krwi oraz zwiększają ilość cholesterolu LDL. Zjawisko to jest równoznaczne z tym, że w naszych naczyniach krwionośnych powstają i odkładają się złogi cholesterolowe, przyczyniające się do powstania choroby miażdżycowej. Jakość tłuszczów jest zależna przede wszystkim od rodzaju zawartych w nim kwasów tłuszczowych, co sprawia, że poziom cholesterolu zwiększa się lub obniża w naszym organizmie.
Niebezpieczne kwasy tłuszczowe nasycone znajdują się przede wszystkim w produktach, które pochodzą od zwierząt. Są to produkty takie jak: ser, masło, smalec, mięso i wędliny. Nasycone kwasy tłuszczowe znajdują się również w niektórych tłuszczach pochodzenia roślinnego, na przykład w oleju palmowym i kokosowym.
Osoby z podwyższonym cholesterolem we krwi powinny generalnie unikać kwasów tłuszczowych trans. Kwasy trans to kwasy tłuszczowe, które nie występują w naturze i powstają przez podgrzewanie nienasyconych kwasów tłuszczowych w procesie utwardzania tłuszczu w ich przemysłowym przetwarzaniu. Kwasy trans przyczyniają się do wzrostu cholesterolu LDL we krwi, hamują tez produkcję cholesterolu HDL. Należy więc ograniczyć spożywanie utwardzonych tłuszczów roślinnych, a najlepiej usunąć te tłuszcze z naszego jadłospisu. Tłuszcze trans znajdują się przede wszystkim w takich produktach jak frytura, gotowe produkty i fast foody czy ciasta np. w popularnym w cieście francuskim.
Więcej » Dieta na wysoki cholesterol »
Jeżeli zmniejszymy spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych możemy znacznie obniżyć zawartość złego cholesterolu LDL we krwi.
Co prawda bardzo często przeceniamy znaczenie ilości cholesterolu zawartego w pożywieniu jako przyczyny podwyższonego cholesterolu, ale dietetycy słusznie nawołują, aby ograniczyć jego spożycie do wartości poniżej 300 miligramów dziennie².
Jeżeli w naszym jadłospisie pojawią się dania, które zawierają wysokowartościowe tłuszcze o dobrej jakości, stężenie tłuszczów we krwi poprawi się. Powinniśmy też pamiętać, że dzienna dawka tłuszczów w naszym organizmie zalecana i promowana przez dietetyków to 60-80 gramów dziennie. Tłuszcze, które zawierają bardzo dużo nasyconych kwasów tłuszczowych zwiększają ilość cholesterolu LDL w naszym organizmie co wpływa na organizm człowieka niekorzystnie.
Więcej » Dieta na serce i układ krążenia »
¹ H. Kuchanowicz, I. Nadolna, B. Przygoda, B.Sińska , H. Turlejska, Zasady żywienia. Planowanie i ocena. Podręcznik do nauki zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych, WSiP, Warszawa 2013, s.263 ² A. Berg, op. cit., s.28
Spis treści Wstęp Rozdział 1. Charakterystyka cholesterolu 1.1. Cholesterol - informacje ogólne 1.2. Podział cholesterolu 1.3. Zagrożenia spowodowane wysokim poziomem cholesterolu Rozdział 2. Prawidłowe żywienie w hipercholesterolemii » 2.1. Żywienie z podwyższonym poziomem cholesterolu « 2.2. Produkty obniżające poziom cholesterolu 2.3. Dieta i przykłady kompozycji jadłospisu Rozdział 3. Funkcjonowanie z podwyższonym poziomem cholesterolu w krwi 3.1. Tryb życia z podwyższonym poziomem cholesterolu 3.2. Szkodliwe używki i nawyki życia codziennego 3.3. Ćwiczenia fizyczne wspomagające zwalczanie wysokiego poziomu cholesterolu Wnioski końcowe
Sprawdź proponowane artykuły