Przypuszcza się, że czkawka jest pozostałością pierwotnego odruchu, który dziś nie odgrywa żadnej roli. Większość ekspertów za główną przyczynę czkawki uznaje zbyt szybkie jedzenie łączące się z połykaniem powietrza.

Wspólna zasada każdej metody na czkawkę to podwyższenie stężenia dwutlenku węgla we krwi lub przerwanie albo stłumienie bodźców nerwowych wyzwalających ją.

Sprawdzone sposoby na czkawkę

Wypij wodę pochylony. Napełnij szklankę wodą, pochyl się do przodu i wypij wodę jakby do góry nogami – wysoce skuteczny sposób na czkawkę! Odmiana tej metody: małe podłużne naczynie napełnij wodą i postaw na stole, następnie przyciśnij oba palce wskazujące do uszu. Nachyl się na stołem i podnieś naczynko, chwytając je między małym palcem a kciukiem, wstrzymaj oddech i wypij całą wodę jednym lub dwoma łykami.

Metoda cukrowa polega na połknięciu łyżeczki cukru nie popijając. Najczęściej zatrzymuje to czkawkę w ciągu kilku minut – prawdopodobnie cukier modyfikuje impulsy nerwowe w jamie ustnej, które wysyłane są do przepony powodując jej okresowe nagłe skurcze. Na czkawkę u niemowlęcia może wspaniale podziałać 120g. cukru rozpuszczonego w szklance wody.

Długi wydech. Powszechnie znanym sposobem jest wstrzymywanie oddechu, jednak powolne wydmuchiwanie powietrza długim strumieniem może okazać się jeszcze skuteczniejsze.

Jedz w spokoju. Masz dużą szansę uniknięcia czkawki, gdy podczas jedzenia zachowasz spokój. Jeżeli jednak dojdzie do napadu, wstrzymaj oddech i przełknij ślinę. Zrób to 2-3 razy, głęboko nabierz powietrza i powtórz tę czynność.

Łaskotki są wyjątkowo skuteczne u małych dzieci. Dziecko cierpiące na czkawkę wstrzymuje oddech, a rodzic lub opiekun łaskocze je pod pachami, aż się roześmieje – w ten sposób pobudzany jest silny odruch wdechowy i przepona powraca do naturalnego położenia.

Oddychanie do torebki jest skuteczne tylko przy odpowiedniej technice. Szczelnie przyłóż torebkę do ust, następnie szybko wykonaj jak najsilniejszy wydech i wdech 10 razy.

Aromaterapia. Niektóre olejki eteryczne łagodzą napady czkawki m.in. Olejek Sandałowy i Olejek Kopru Włoskiego.

Inne sposoby na czkawkę

 • silnie pociągnij za język
 • unieś łyżeczką języczek znajdujący się w tyle jamy ustnej, przy wejściu do gardła
 • zatrzymaj oddech
 • wypłucz gardło wodą
 • podrażnij watą podniebienie w miejscu gdzie twarde przechodzi w miękkie
 • pogryź i przełknij kawałek suchego chleba
 • possij kawałek cytryny zanurzony w gorzkiej nalewce z angostury
 • possij kostkę lodu
 • połóż worek z lodem na wysokości przepony poniżej brzegu żeber
 • uciśnij klatkę piersiową, podciągając kolana do góry i pochylając się do przodu
 • przestrasz cierpiącego na czkawkę
 • zapal odpowiednie kadzidełko np cedr himalajski
Tematy pokrewne
Chrapanie »
Kac »
Kolka »
Kolka u niemowląt »
Mdłości »
Odbijanie »
Wymioty »
Wzdęcia »
Zaparcia »
Zatrucie pokarmowe »
Zgaga »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.