Hipotonia to niedociśnienie, czyli obniżenie ciśnienia tętniczego poniżej 100 mmHg ciśnienia skurczowego lub 60 mmHg ciśnienia rozkurczowego. Natomiast hipotensja to niskie ciśnienie krwi przekraczające dolne normy dla danego przedziału wiekowego, czyli pojęcie bardziej ogólne od hipotonii.

Hipotensja nie zawsze jest problemem, ponieważ istnieją osoby, które mają stale niskie ciśnienie tętnicze. Natomiast nagłe lub okresowe spadki ciśnienia mogą zmniejszać zaopatrzenie mózgu w tlen i wywoływać poniższe objawy.

Objawy niedociśnienia

Szczególnie widoczne po nagłym przyjęciu postawy pionowej lub długotrwałym staniu:

Przyczyny niskiego ciśnienia tętniczego

  • powstanie po dłuższym siedzeniu lub leżeniu
  • ciąża
  • podeszły wiek, mechanizmy fizjologiczne starszego organizmu funkcjonują gorzej
  • nagły i silny stres
  • ból, głód lub długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej, zwłaszcza w wysokich temperaturach
  • oddawanie moczu, szczególnie po wstaniu z łóżka
  • niektóre choroby serca
  • zbyt intensywne leczenie nadciśnienia
  • leki uspokajające, moczopędne, przeciwbólowe, przeciw nadciśnieniu, nasercowe i antydepresyjne (jeżeli są podejrzewane za przyczynę niedociśnienia, należy skonsultować się z lekarzem w celu zmiany terapii)
  • alkohol

Rodzaje hipotonii

  • Hipotonia pierwotna jest najczęstszą postacią tej choroby, ma charakter przewlekły. Częściej występuje u osób szczupłych, częściowo wykazuje skłonność dziedziczną.
  • Hipotonia wtórna to niedociśnienie towarzyszące innym schorzeniom:
    – choroby układu krążenia
    – neuropatia autonomiczna (np. choroba Parkinsona)
    – niedoczynność tarczycy, kory nadnerczy lub przysadki mózgowej
    – infekcje
    cukrzyca
    – zmniejszenie ilości krążącej krwi (krwawienie lub odwodnienie)
    – przedawkowanie leków hipotensyjnych
    – nadużywanie alkoholu
    – długotrwałe leżenie osób przewlekle chorych, kiedy dochodzi do rozluźnienia naczyń krwionośnych
  • Hipotonia ortostatyczna to niedociśnienie powstające po nagłym wstaniu lub długim staniu (spadek ciśnienia skurczowego o 30 mmHg lub ciśnienia rozkurczowego o 10 mmHg). Jest najczęstszym powodem omdleń u osób z nadciśnieniem, zwiększa dwukrotnie ryzyko zgonu po 70. Dotyczy 5% osób powyżej 70 lat i 10% powyżej 80. Hipotonii ortostatycznej sprzyjają choroby krążenia i cukrzyca. Jest działaniem niepożądanym wielu leków, szczególnie tych stosowanych w leczeniu nadciśnienia.

Niedociśnienie (hipotonie, hipotensje) diagnozuje się na podstawie próby ortostatycznej: pacjent leży 10 minut, po czym wstaje i stoi przez kolejne 10 minut. Wówczas wykonuje się kilkakrotne pomiary ciśnienia i tętna. Spadek ciśnienia skurczowego po pionizacji o ponad 20 mmHg świadczy o hipotonii, która jest rzadką chorobą (6% populacji), a zachorowalność na nią rośnie po 55 roku życia.

Domowe sposoby leczenia niedociśnienia i profilaktyka

Zmiana pozycji. Objawy hipotonii łagodzi ułożenie się w pozycji leżącej z uniesionymi nogami powyżej poziomu serca. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe.

Zaciśnięte pięści. Proste działania fizyczne mogą szybko podnieść ciśnienie tętnicze np. silne zaciśniecie pięści przed przyjęciem postawy stojącej może podnieść ciśnienie na tyle, że wstanie nie spowoduje jego spadku.

Regularna i umiarkowana aktywność fizyczna sprzyja regulacji ciśnienia krwi. Przy niskim ciśnieniu tętniczym jest szczególnie wskazana, gdyż w sposób naturalny je podnosi. Korzyść przyniesie już pół godzinny, codzienny spacer.

Zadanie matematyczne. Obliczanie w pamięci skomplikowanego zadania podwyższa ciśnienie i zapobiega hipotensji czasami skuteczniej niż aktywność fizyczna.

Więcej pod głowę. Pozycja podczas snu również może być powodem hipotonii, dlatego należy unieść wezgłowie łóżka o 20-30cm w stosunku do drugiego końca (najlepiej podłożyć coś w miarę twardego). Przed wstaniem z łóżka trzeba najpierw usiąść, a następnie powoli opuścić nogi na podłogę.

Rajstopy. Noszenie obcisłych rajstop lub elastycznych bandaży uciskowych to dobra metoda profilaktyki niedociśnienia. Rajstopy ułatwiają krążenie krwi i jej powrót do serca, przeciwdziałają jej zaleganiu w kończynach. Przeciwwskazaniem są choroby tętnic obwodowych. Z tego samego powodu zalecane jest siedzenie z nogą założoną na nogę.

Gorące kąpiele łagodzą objawy niedociśnienia, ponieważ poprawiają krążenie. Kąpiel warto urozmaicić prysznicem na przemian zimną i ciepłą wodą, zawsze kończąc na ciepłej.

Aromaterapia. Z dostępnych olejków eterycznych, przy hipotensji zalecany jest olejek rozmarynowy i tymiankowy.

Kąpiel mikrobąbelkowa. Mikro- i nanobąbelki powietrzno-wodne tworzące efekt mlecznej wody charakteryzują się szerokimi właściwościami terapeutycznymi, w kontekście niedociśnienia:

  • wybitnie poprawiają krążenie krwi – pękające mikropęcherzyki wykonują unikalny mikromasaż
  • zapewniają długotrwałe uczucie ciepła wewnętrznego, dzięki powstającej podczas pękania energii i fali ultradźwiękowej
  • dodanie do kąpieli wspomnianych olejków eterycznych dodatkowo wspomaga leczenie

Dlatego zmiana codziennej higieny na mikrobąbelkową jest mocno rekomendowana przy niskim ciśnieniu krwi – może stanowić brakujący element efektywnego leczenia.

Japońscy specjaliści od nanotechnologii wody zaprojektowali i opatentowali rewolucyjne generatory mikropęcherzyków do użytku domowego w postaci słuchawek prysznicowych oraz systemów kąpiel wannowej. Więcej w artykule » Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii. Przełom kosmetyczny »

Częste mniejsze porcje. Jeśli niedociśnienie występuje po obfitym obiedzie, zaleca się jeść mniej ale częściej. Warto sprawdzić jaką podaż soli i płynów zalecił lekarz – ich nadmierne ograniczenie może wywołać spadek ciśnienia.

Dieta. Przy niedociśnieniu zalecana jest dieta wegetariańska bez przypraw, a szczególnie soki z marchwi, dyni i/lub szpinaku oraz miód i propolis. Należy zwiększyć ogólną podaż:

  • płynów (2-2,5l/dobę)
  • soli (10-20g/dobę)

Wskazane jest przyjmowanie 3x dziennie przed jedzeniem papki złożonej z następujących składników:

  • miód (500g)
  • miazga z zielonych liści pelargonii (20 liści)
  • miazga ze słodkich migdałów (20 sztuk)
  • wyciśnięte cytryny (3 sztuki)
  • krople walerianowe (12g)
  • krople głogowe (12g)

Ostropest plamisty to roślina, której nasiona silnie odtruwają organizm poprzez wsparcie pracy wątroby. A czystszy organizm to czystsza krew i naczynia krwionośne, czyli mniejsza podatność na niedociśnienie.

Gokshura (Tribulus terrestris) to roślina wybitnie pobudzająca organizm: zwiększa poziom naturalnego testosteronu i popęd seksualny, reguluje ciśnienie tętnicze i wspomaga pracę nerek.

Dodatkowe wsparcie dietoterapii…

  • Colostrum – bioaktywny suplement odpornościowy o szerokim spektrum leczenia (pierwsza szczepionka ssaków)
  • Resveratrol – wyciąg ze skórek czarnych winogron usprawniający krążenie

Niefarmakologiczne substancje pobudzające, czyli:

  • kofeina (do 400 mg na dobę); od kawy lepszym źródłem kofeiny jest guarana
  • niketamid (do 1500 mg na dobę)
  • strychnina (w dawkach dobowych nieprzekraczających 5 mg, jednak zazwyczaj w znacznie mniejszych aby uniknąć niebezpieczeństwa zatrucia)

Stosowanie tych związków zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.
Dostępne są również zioła do parzenia o działaniu pobudzającym tj. pokrzywa i catuaba.

Tematy pokrewne
Cholesterol »
Zespół Raynauda »
Choroba wieńcowa »
Przyspieszony rytm serca »
Zapalenie żył »
Żylaki »

Sprawdź proponowane artykuły

Jeden komentarz
Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.