Zapalenie dziąseł (gingivitis) to pierwszy etap choroby przyzębia, nieleczone prowadzi do zapalenia przyzębia (kości, w której osadzone są zęby, dziąsła i więzadła przyzębowe), popularnie nazywanego paradontozą – główna przyczyna wypadania zębów.
Przyczyną zapalenia dziąseł jest niedostateczna higiena jamy ustnej, która w konsekwencji objawia się nadmiarem płytki nazębnej mineralizującej do postaci kamienia nazębnego » Wybielanie zębów i usuwanie kamienia. Następuje namnażanie się toksycznych bakterii, które wywołują lokalne zapalenie dziąsła.
Typowe objawy zapalenia dziąseł
- zaczerwienienie i obrzęk
- ból
- świąd
- afty
- uczucie niesmaku
- nieświeży oddech
- krwawiące dziąsła
Domowe sposoby na zapalenie dziąseł. Leczenie i zapobieganie
Prawidłowa higiena jamy ustnej
Dłuższe mycie zębów i używanie nici dentystycznej to obowiązek przy zapaleniu dziąseł. Stomatolodzy zalecają staranną pielęgnację jamy ustnej: 2-3 razy dziennie po 3-5 minut.
Właściwe szczotkowanie zębów to szczotkowanie na krawędzi dziąseł. Stan zapalny rozpoczyna się w miejscach, gdzie tworzy się płytka, czyli na krawędzi dziąseł, które są najczęściej zaniedbywane podczas mycia zębów. Szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45° w stosunku do zębów, tak by jej jedna połowa czyściła zęby, a druga dziąsła i poruszać rotacyjnie.
Naprzemienne korzystanie z 2 szczoteczek. Wskazana jest zmiana szczoteczki co drugi dzień, co pozwala na ich całkowite wyschnięcie.
Szczoteczki elektryczne są skuteczniejsze od tradycyjnych, gdyż usuwają 98% płytki nazębnej – zwykłe 48%.
Odpowiednia szczoteczka. Jeśli elektryczna szczoteczka jest zbyt droga, można korzystać ze szczoteczki tradycyjnej o specjalnej konstrukcji, która przypomina małą szczoteczkę do mycia probówek. Można ją wprowadzać w trudno dostępne miejsca.
Płyn do płukania ust efektywnie hamuje rozwój płytki nazębnej i zapalenie dziąseł. Ważne, aby wybrany preparat zawierał czynne składniki tj. chlorek cetylpirydyny lub bromek domifenu.
Płukanie ust wodą utlenioną 3 razy dziennie powstrzymuje wzrost bakterii. Należy 3% roztwór wody utlenionej zmieszać z wodą w stosunku 1:1 i otrzymaną mieszanką płukać usta przez 30 sekund.
Aparat do płukania wodą pod ciśnieniem. Ważne, aby strumień wody skierować na zęby, a nie do kieszonek dziąsłowych. Takim przyrządem może być zwykła gumowa gruszka z długą końcówką.
Czyszczenie języka usuwa gnieżdżące się na nim bakterie i wirusy. W tym celu można użyć małej łyżeczki, łopatki do języka lub zwykłej szczoteczki do zębów. Język należy zeskrobywać 10-15 razy od tyłu do przodu.
Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu). Sodę miesza się z małą ilością wody, otrzymaną papkę nakłada się wzdłuż dziąseł i szczotkuje zęby. Oprócz oczyszczania i polerowania zębów oraz usuwania nieprzyjemnego oddechu, ten sposób neutralizuje kwaśne resztki pokarmowe.
Żel aloesowy używany do szczotkowania zębów zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej i łagodzi zapalenie dziąseł.
Dieta na zapalenie dziąseł
Większa podaż wapnia. Zapalenie dziąseł może być początkiem osteoporozy okołozębowej, czyli procesu niszczącego kości szczęki, podobnie jak osteoporoza inne kości w całym ciele. Dlatego aby wzmocnić strukturę tkanki kostnej, trzeba dostarczać organizmowi właściwą ilość wapnia poprzez takie produkty jak przetwory mleczne, łosoś, migdały, ciemne rośliny zielone i suplementy wapnia – te naturalne to m.in. No-scar, Chrząstka rekina i Mumio. Wskazana jest także aktywność fizyczna i rzucenie palenia.
Stewia to słodka roślina zastępująca cukier. W przeciwieństwie do niego składniki stewii nie są przekształcane do kwasów przez bakterie w jamie ustnej, a jej właściwości przeciwbakteryjne ograniczają wzrost płytki nazębnej.
Olej kokosowy to 50%-owe źródło silnie antybakteryjnego kwasu laurynowego, dzięki czemu może skutecznie wspomóc leczenie. Wystarczy np. masło i olej do smażenia zamienić na olej kokosowy przynajmniej na czas choroby.
Witamina C skutecznie zmniejsza krwawienie dziąseł. Należy zwiększyć podaż świeżych roślin, a dodatkowo można zastosować suplement diety. Znane z obfitości źródła pokarmowe witaminy C to m.in. dzika róża i wiśnia acerola, których wyciągi zostały wykorzystane w tym suplemencie diety »
Codzienne jedzenie surowych warzyw skutecznie zwalcza objawy zapalenia dziąseł. Wszystkie twarde i włókniste pokarmy oczyszczają i stymulują zęby oraz dziąsła.
Mieszanka ziołowa. Kłącze perzu, pokrzywa, kwiat rumianku i babka lancetowata w równych ilościach. 2 czubate łyżki zalać 750 ml wrzątku – taka ilość naparu wystarczy na dobę. Pić 4x dziennie po 200ml przez 4 miesiące. Ta kompozycja ziołowa sprzyja również oczyszczaniu wątroby i nerek. Źródło » poniższy komentarz Adriana 😉 Dzięki!
Pozostałe zalecenia na gingivitis
Stresujący styl życia lub oddziaływanie substancji toksycznych to czynniki pogarszające stan dziąseł » Techniki relaksacyjne
Nałogi STOP. Palenie papierosów oraz picie alkoholu powodują wypłukiwanie witamin i soli mineralnych z organizmu, co niekorzystnie wpływa na stan jamy ustnej.
Masaż dziąseł poprawia w nich krążenie krwi. Należy chwycić dziąsło między kciuk a palec wskazujący (zostaje na zewnątrz) i wykonywać ruch pocierania.
Nie od razu ale systematycznie. Nie trzeba powyższych zaleceń wykonywać codziennie – jednego dnia można wymasować dziąsła, a drugiego oczyścić język ale ważne, aby robić to regularnie.
Zapalenie dziąseł. Porada lekarska
Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do poważniejszego zapalenia przyzębia i utraty zębów. Konsultacja stomatologiczna jest niezbędna po wystąpieniu następujących objawów:
- nieprzyjemny zapach z ust nie ustępujący w ciągu doby
- zęby wydają się dłuższe
- wyczuwalna różnica poziomu zębów przy zamykaniu ust
- częściowe protezy zębowe przestają pasować
- ropa pomiędzy zębami a dziąsłami
- luźne zęby
- krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów
- utrzymywanie się bólu i obrzęku mimo starannej pielęgnacji jamy ustnej
Tematy pokrewne Afty » Ból zęba » Nieświeży oddech »
Na krwawiące dziąsła polecam zestaw ziół: kłącze perzu, pokrzywa, kwiat rumianku oraz babka lancetowata 100% skuteczność, kuracja trwa 4 miesiące. Dawkowanie 2 łyżki czubate zalewamy wrzątkiem ok, 750 ml (mały dzbanuszek) starcza na 24 godziny (doba) i pijemy 4 razy dziennie po 200ml. Przy okazji oczyścimy sobie wątrobę i nerki. Z krwawiącymi dziąsłami borykałem się od 25 lat, nic mi nie pomagało a zgodnie z zaleceniem stomatologa wypróbowywałem prawie wszystkie medykamenty , które są na rynku pasty, płyny do płukania. Jedynie te zioła przyniosły 100% skuteczność. Zdziwienie dentysty bezcenne.