Ból szyi (kręcz) najczęściej jest wywoływany przez dłuższe utrzymywanie głowy w niewygodnej pozycji np. wyciągniętej do przodu z jednoczesnym garbieniem, uszy znajdują się dalej niż barki. Nadmierne napięcie mięśni i wiązadeł szyi może powodować jej sztywność i ból przy poruszaniu głową.
Niektóre zawody są bardziej narażone niż inne np.: kosmetyczki, fryzjerki czy osoby pracujące przy komputerze. Jednak mimo wszystko można uniknąć bólu stosując się do odpowiedniej profilaktyki, pozbywając się złych nawyków i uprawiając regularnie gimnastykę szyi.
Chorobowe przyczyny bólu szyi i sztywności karku
- kręcz karku (ostry kręcz szyi): zwykle pojawia się po przebudzeniu; ból nasila się wskutek zwykłego ruchu skrętnego szyi; obracanie głowy w jedną stronę jest bardzo bolesne; chory często trzyma głowę zgiętą w kierunku bólu
- choroba zwyrodnieniowa stawów: każdy ruch szyi sprawia ból; ruszając głową często czuje się, a nawet słyszy zgrzytanie lub tarcie
- infekcja wirusowa nosa lub gardła: powiększone węzły chłonne szyi; złe samopoczucie, umiarkowana gorączka, uogólnione bóle mięśni i stawów
- odgięciowy uraz kręgosłupa szyjnego (uraz biczowy): częsty wynik wypadku samochodowego; w ciągu kilku dni po wypadku nasila się sztywność i ból szyi; objawy mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy
- odczyn oponowy (podrażnienie opon mózgowo-rdzeniowych): ból głowy, wysoka gorączka, sztywność szyi i światłowstręt; może towarzyszyć infekcjom np. zapaleniu płuc; inne objawy podobne do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
Rzadkie przyczyny: reumatoidalne zapalenie stawów, ropień na szyi, ropień mózgu, krwotok wewnątrzmózgowy, guz mózgu, guz kości, zapalenie mózgu, czynniki psychologiczne, złamanie kręgu kręgosłupa, rzadkie infekcje tj. tężec lub choroba papuzia
Domowe sposoby na ból szyi. Łagodzenie sztywności karku. Profilaktyka
Lodowy okład na kark pomaga prawie zawsze przy pierwszych objawach sztywności karku. Jeśli doszło do przeciążenia, które wywołało mikrouszkodzenia mięśni, oziębienie może powstrzymać powstanie obrzęku. Pomocne są również maści chłodzące.
Ogrzewanie to następny etap kuracji – wskazana jest poduszka elektryczna lub gorący natrysk.
Maść rozgrzewająca ma działanie łagodzące. Nie wolno jej stosować równocześnie z poduszką elektryczną.
Masaż bolesnego mięśnia pomaga go rozluźnić i złagodzić ból. Szybki efekt terapeutyczny nie musi wiązać się z kosztownymi wizytami u masażysty – dobrą alternatywą są automatyczne masażery lub kąpiel mikrobąbelkowa. Masaż warto wzbogacić specjalnym olejkiem lub balsamem.
Japońskie bąbelki prozdrowotne to najkorzystniejsze rozwiązanie. Mikro- i nanobąbelki powietrzno-wodne tworzące efekt mlecznej wody charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami terapeutycznymi – podczas pękania m.in. sterylizują, dotleniają i wykonują unikalny mikromasaż, który sprawnie rozluźnia napięte włókna mięśniowe, łagodzi ból, wzmaga krążenie oraz rozgrzewa wywołując uczucie długotrwałego ciepła wewnętrznego. Dzięki temu kąpiel lub natrysk z udziałem mikropęcherzyków znacznie przyspiesza procesy naprawcze uszkodzonych tkanek.
Twórcami tej technologii są japońscy naukowcy, którzy zaprojektowali i opatentowali domowe generatory białej wody – specjalne słuchawki prysznicowe oraz systemy kąpieli wannowej. Te innowacyjne urządzenia już skradły amerykańskie i kanadyjskie serca, obecnie opanowują europejskie. Więcej w artykule » Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii. Przełom kosmetyczny »
Okłady z płótna nasmarowanego miodem na kark, wspomagają łagodzenie bólu.
Leki przeciwbólowe, czyli paracetamol, aspiryna oraz ibuprofen mogą okazać się pomocne, jeśli ból jest wyjątkowo uporczywy.
Naturalne leczenie synergiczne. Uzupełniające się maści i suplementy diety
Hakorośl rozesłana (Czarci pazur, Diabelski szpon, łac. Harpagophytum procumbens). Herbata, proszek, maści i wyciągi z tej afrykańskiej rośliny leczniczej wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Więcej o hakorośli »
Sól biszofitu to wyjątkowy produkt naturalny, który ukształtował się miliony lat temu na skutek ocieplenia klimatu – morze wyparowało pozostawiając po sobie bogate złoża nieskażonych mikroelementów. Biszofit wyróżnia wysoka przyswajalność na tle innych kompleksów mineralnych.
Wykazuje on działanie przeciwzapalne, rozkurczające, regenerujące i miejscowo immunostymulujące. Jest szczególnie zalecany w jednoczesnym stosowaniu z hakoroślą, gdyż ich efekty terapeutyczne wzajemnie się uzupełniają. Więcej o biszoficie »
Rumalaya to seria wyrobów roślinnych firmy Himalaya stosowanych w leczeniu stawów. Rumalaya Gel i Rumalaya Forte to wieloskładnikowe preparaty naturalne o synergicznym działaniu, skutecznie łagodzące bóle stawowe i mięśniowe. Wyniki badań nad Rumalaya Forte i Rumalaya Gel
Suplementacja pomocnicza. Pozostałe leki naturalne i zioła na ból szyi warte stosowania…
- Colostrum – bioaktywny suplement regulujący funkcje całego ustroju, pomocniczo wykorzystywany w leczeniu artretyzmu i reumatyzmu
- Boswellia (Shallaki) – zioło ajurwedyjskie o działaniu przeciwzapalnym stosowane w leczeniu stawów
- Lukrecja – wzmacnia kości i stawy; herbata z lukrecją
- Sufrin – biosiarka zapewnia sprawne funkcjonowanie chrząstek stawowych oraz przyspiesza ich regenerację
Profilaktyka bólu szyi. Zalecenia fizykoterapeutyczne
Głowa pochylona ku dołowi przez dłuższy czas, rozleniwia mięśnie karku, co sprzyja bólom szyi.
Przerwa. Szyja po kilku godzinach siedzenia, podobnie jak nogi po długim marszu, potrzebuje odpoczynku. Głowa waży około 4kg, jest to znaczne obciążenie dla szyi, która samotnie musi ją utrzymywać. Należy co jakiś czas zmieniać pozycję, wstać i przejść kilka kroków.
Ekran komputera powinien być na wysokości oczu. Wielogodzinne unoszenie i opuszczanie wzroku szybko wywołuje kurcz mięśni karku.
Telefon jeśli jest umieszczony wysoko i często się z niego korzysta, szczególnie przy jednoczesnym pisaniu, wywołuje skręt szyi, co szybko prowadzi do bólu i sztywności karku.
Ostrożne dźwiganie ciężkich przedmiotów. Prawidłowa pozycja: nogi zgięte w kolanach, kręgosłup wyprostowany, podnoszony ciężar należy umiejscowić między stopami, rozstawionymi na szerokośść barków.
Szalik i nakrycie głowy w zimne dni. Chłód i wilgoć mogą wywołać lub nasilić sztywność i ból karku.
Sztywne krzesło, podobnie jak okrycie głowy i szyi, ma spore znaczenie. Siedzisko ze złym oparciem może nasilać istniejący ból, a nawet go wywoływać.
Zwinięty ręcznik należy podczas siadania umieścić w okolicy lędźwiowej. Poprawia to ułożenie kręgosłupa i zapewnia dodatkowe podparcie. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wyprofilowanych poduszek lędźwiowych.
Twardy materac to zalecenie fizykoterapeutów. Zapewnia on prawidłową pozycję podczas snu.
Zwykła poduszka dla wielu osób z bólem karku jest zbędna, gdyż lepiej czują się śpiąc na płasko.
Uan-an, czyli poduszka wypełniona łuskami gryki, według wielu specjalistów, stanowi najlepsze rozwiązanie w walce z bólem karku. Zapewnia ona optymalne ułożenie głowy i kręgów szyjnych, jest hipoalergiczna i wyjątkowo skuteczna. Osobiście stosuje ją od kilku miesięcy i szczerze polecam.
Unikanie spania na brzuchu. Sypianie w tej pozycji jest niekorzystne dla karku i pleców.
Pozycja embrionalna, na boku z podkurczonymi kolanami to idealna pozycja do snu.
Relaks. Napięcie psychiczne automatycznie przechodzące w napięcie fizyczne może być przyczyną bólu mięśni. Pomocne mogą okazać się sprawdzone techniki relaksacyjne tj. medytacja i relaksacja progresywna.
Gimnastyka wzmacniająca. Ćwiczenia karku
Mięśnie karku, podobnie jak pozostałe, należy systematycznie wzmacniać. Poniżej proponuje zestaw ćwiczeń przywracających sprawność i zapobiegających zwyrodnieniom kręgów szyjnych. Przez 2 tygodnie wykonuje się tylko pierwsze 3 ćwiczenia i dopiero później przechodzi do następnych. Każde z ćwiczeń to 5 powtórzeń 2x dziennie…
- Pochyl głowę jak najbardziej do przodu, następnie odchyl ją silnie do tyłu
- Przechyl głowę na lewy, wyprostuj się, i prawy bok (barki muszą pozostać w niezmienionej pozycji)
- Powoli obracaj głową z boku na bok, gdy poczujesz ból przerwij ćwiczenie
- Trzymając prosto głowę, spróbuj podciągnąć podbródek
- Przyłóż dłoń do prawej skroni i staraj się odepchnąć głowę, utrzymaj pozycję przez 5 sekund, po czym powtórz ćwiczenie z lewej strony
- To samo ćwiczenie, ale tym razem dłoń najpierw oparta na czole, później z tyłu głowy
- Z ciężarkami o wadze 1,5-3kg w dłoniach unieść barki jak przy wzruszaniu ramionami i staraj się trzymać je w linii prostej
Ból szyi. Sztywność karku. Porada lekarska
Fizyczny uraz np. wskutek wypadku samochodowego i silny ból karku może być uszkodzeniem typu biczowego – porównanie do uderzenia batem, gdy głowa po nagłym ruchu do przodu odskakuje w tył, szczególnie przy źle ustawionym zagłówku, którego górny brzeg powinien znajdować się na poziomie górnej krawędzi małżowin usznych.
Taki przypadek to bezwzględny powód do wizyty u chiropraktyka, specjalisty w zakresie manualnych technik leczenia chorób kręgosłupa, popularna nazwa to kręgarz. Doraźnie można przyłożyć zimny okład – ciepły może nasilić stan zapalny.
Przewlekły i uporczywy ból karku jest zawsze wskazaniem do konsultacji z lekarzem, gdyż może sygnalizować obecność guza rdzenia kręgowego lub innych poważnych schorzeń.
Tematy pokrewne Ćwiczenia na kręgosłup » Ból kolana » Ból krzyża » Ból szczęki » Dna moczanowa » Osteoporoza » Zapalenie kaletki » Zapalenie ścięgna » Zespół cieśni nadgarstka »
Sprawdź proponowane artykuły