Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to choroba nerwów obwodowych i powstaje w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, który biegnie w kanale nadgarstka. Ucisk ten prowadzi do zaburzenia odżywania włókien nerwu pośrodkowego.

Bezpośrednią przyczyną zespołu cieśni nadgarstka są wielokrotne drobne urazy lub wykonywanie ruchów niezgodnych z fizjologią nadgarstka, które wywołują obrzmienie ścięgien, a te nabrzmiałe uciskają nerw pośrodkowy.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

 • dotkliwy ból nadgarstka (kłucie) i obrzęk
 • drętwienie ręki i nadgarstka często po przebudzeniu (uśpienie ręki)
 • mrowienie w nadgarstku i w okolicy kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego
 • osłabienie chwytu
 • brak precyzji ruchów

Zespół cieśni nadgarstka. Przyczyny

 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • zapalenie ścięgien
 • nadmierne używanie nadgarstka
 • przerost tkanki kostnej po złamaniu nadgarstka
 • niedoczynność tarczycy
 • zatrzymanie płynów, głównie podczas: ciąży, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, stosowania doustnej antykoncepcji
 • cukrzyca
 • choroba zawodowa występująca u osób, których praca polega na stałym używaniu rąk, a więc najbardziej zagrożone grupy to: osoby pracujące przy komputerze, robotnicy przy taśmach montażowych, kierowcy, operatorzy młotów pneumatycznych, rzeźnicy, kasjerki, gospodynie domowe

Kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni, zwykle między 40 a 60 rokiem życia. Zespół cieśni nadgarstka zazwyczaj dotyczy jednej ręki, ale może także wystąpić w obydwu. ZCN można w pełni wyleczyć. Ostatecznością jest zabieg chirurgiczny.

Domowe sposoby na zespół cieśni nadgarstka. Leczenie i zapobieganie

Ucisk narasta przy wielokrotnym zginaniu i prostowaniu nadgarstka, dlatego należy dążyć do utrzymywania dłoni i nadgarstków możliwie w linii prostej. Początkowo taka pozycja może wydawać się nienaturalna np. podczas pisania na klawiaturze lub przy prowadzeniu samochodu, jednak pomaga w leczeniu ZCN.

Aspiryna i ibuprofen jako niesteroidowe leki przeciwbólowe skutecznie łagodzą ból, ale także stan zapalny, natomiast niewskazany jest paracetamol, ponieważ nie wykazuje działania przeciwzapalnego.

Zimne okłady zmniejszają obrzęk ścięgien w przeciwieństwie do ciepłych kompresów.

Częste unoszenie rąk najszybciej przynosi ulgę nadgarstkom. Należy…

 • unikać trzymania dłoni poniżej linii ramion podczas przerwy w pracy
 • siedzieć z łokciami podpartymi na biurku lub oparciach siedziska
 • kierować dłonie do góry jeśli to tylko możliwe

Zaciskanie pięści pomaga w przypadku mrowienia. Wystarczy wielokrotnie zacisnąć pięść i rozprostować palce.

Nie wskazane jest owijanie nadgarstka bandażem elastycznym, co poprzez niepotrzebny ucisk, stanowi dodatkowe upośledzenie krążenia krwi w kanale nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka. Ćwiczenia i rehabilitacja

Gimnastyka nadgarstków. Wskazane jest wykonywanie okrężnych ruchów w nadgarstkach – ćwiczenie należy wykonywać przez około 2 minuty. Uruchamia to wszystkie mięśnie nadgarstków, poprawia ukrwienie i zmienia ustawienie przygięciowe.

Ćwiczenie w przerwie. Długie pisanie na klawiaturze wymaga samodyscypliny i robienia przerw, podczas których należy unieść ręce w górę i wykonywać nimi ruchy rotacyjne z jednoczesnym obracaniem nadgarstków. Ćwiczenie to ustawia prawidłowo bark, szyję i górny odcinek pleców, równocześnie łagodząc stres i napięcie.

Ćwiczenie szyi. Należy położyć dłonie na biurku lub stole i przez 2 minuty rotacyjnie kręcić głową: zginać szyję do tyłu i do przodu, następnie przechylać głowę w prawo i w lewo, a na koniec obracać szyją, spoglądając w tył przez prawe i lewe ramię.

Regularne ćwiczenia każdego dnia. Min. 4 razy dziennie. Powyższe propozycje ćwiczeń trzeba wykonywać tak często jak jeść posiłki i ćwiczyć nawet jeśli ból nie występuje.

Właściwe ułożenie

Prawidłowa pozycja snu. Ramiona powinny być ułożone wzdłuż ciała, a nadgarstki wyprostowane. Należy unikać opadania rąk poza krawędź łóżka, co może zwiększać ucisk w kanale nadgarstka. Jeśli rano odczuwa się ból lub drętwienie rąk, należy przed snem wykonać opisane wyżej ćwiczenia. Można także usztywnić nadgarstki na noc i zastosować poduszkę z gryki Uan-an, która zapewnia optymalne ułożenie głowy i szyi podczas snu.

Prawidłowa pozycja nadgarstków przy komputerze. Pomocne są poduszki, które można wykonać samodzielnie.

Prawidłowe trzymanie narzędzi. Np. przy wierceniu, nie wolno naciskać podstawą nadgarstka. Należy spróbować obciążyć łokieć i staw ramienny.

Właściwy uchwyt/rączka musi pasować do dłoni. Za wąskie należy pogrubić np. taśmą lub gumową rurką, a za szerokie wymienić.

Zespół cieśni nadgarstka. Ćwiczenia i właściwe ułożenie

Dieta na zespół cieśni nadgarstka i pozostałe zalecenia

Kuracja witaminą B6 efektywnie leczy objawy zespołu cieśni nadgarstka. Niektórzy lekarze twierdzą, że ZCN wynika z niedoboru tej witaminy. Jednak zauważalna poprawa występuje dopiero między 6 a 12 tygodniem terapii. Ustępuje drętwienie, mrowienie, sztywność i ból.

Leczenie witaminą B6 wymaga kontroli lekarskiej, gdyż wysokie dawki tej witaminy mogą być szkodliwe. W chorobach nerwów obwodowych stosuje się dawki od 100 do 300 mg witaminy B6 – 1g na dobę nie wywołuje skutków ubocznych u dorosłych. Skuteczną dietoterapią może być także suplementacja wszystkimi witaminami z grupy B »

Pomocne zioła. Najlepszy efekt uzyskuje się wykorzystując idee leczenia synergicznego, czyli suplement diety plus miejscowo maść. Wykorzystanie poniższych fuzji może okazać się korzystne w leczeniu ZCN.

Szyna nadgarstkowa zmniejsza ucisk nerwu. Zalecana jest szyna z metalową wkładką i rzepami, która zapewnia optymalne podparcie, ale nie usztywnia zbyt mocno ręki. Szyny z tworzywa sztucznego zwykle są za twarde i nie przepuszczają powietrza, co może być przyczyną odparzenia. Szyna musi być dopasowana do dłoni – nie może ograniczać ruchów żadnego palca.

Zespół cieśni nadgarstka. Porada lekarska

Ból dłoni i nadgarstków z towarzyszącym trzaskiem podczas ruchu świadczy o zapaleniu stawów i wymaga konsultacji lekarskiej.

Tematy pokrewne
Ból karku »
Ból kolana »
Ból krzyża »
Ból piszczeli »
Dna moczanowa »
Osteoporoza »
Ćwiczenia na kręgosłup »
Zapalenie kaletki »

Sprawdź proponowane artykuły

 1. Czyli jak powinniśmy pracować przy komputerze, żeby nie nad wrężać nadgarstka?

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.