Bruksizm. Nałogowe zgrzytanie zębami. Leczenie, objawy i przyczyny schorzenia

Bruksizm. Nałogowe zgrzytanie zębami. Leczenie, objawy i przyczyny schorzenia

Bruksizm to nadmierna i mimowolna aktywność mięśni żuchwy prowadząca do charakterystycznego zgrzytania zębami (zaciskanie i tarcie zębami) występującego najczęściej w nocy.

Leczenie & ProfilaktykaTaki nawyk, tik prowadzi do wielu patologii, dlatego warto poznać mechanizm problemu i skutecznie mu przeciwdziałać…

Skutki i objawy bruksizmu

Bruksizm. Przyczyny

 • nadmierny stres i nadmierna wrażliwość na stres
 • lęki, nerwica, samotność i depresja
 • wady zgryzu i jamy ustnej
 • zaburzenia funkcji stawu skroniowo-żuchwowego
 • predyspozycje genetyczne
 • niski ogólny stan zdrowia

Domowe sposoby na bruksizm. Leczenie i zapobieganie zgrzytaniu zębami

Prawidłowa pozycja spoczynkowa zębów w ciągu dnia – powinny się ze sobą stykać tylko przy przeżuwaniu pokarmu i podczas połykania. Wskazane jest rozłożenie kartek w całym domu i w miejscu pracy z powyższą informacją oraz jak najczęstsze powtarzanie stwierdzenia – wargi razem, zęby osobno

Twarda przekąska przed snem może uspokoić nadaktywność jamy ustnej w nocy. Warto zjeść twarde jabłko, surowy kalafior lub marchewkę.

Ciepły okład przyłożony do żuchwy powoduje relaksację jej mięśni, których długotrwały skurcz jest przyczyną bólu głowy. Ciepłe kompresy należy powtarzać jak najczęściej i jak najdłużej pozostawiać na twarzy z obu stron.

Bokserskie ochraniacze na zęby chronią przed nocnym zaciskaniem szczęk.

Relaks to fundament leczenia bruksizmu. Szczególnie wskazane jest ograniczenie podaży kofeiny i węglowodanów, częste ciepłe kąpiele, wolniejsze tempo życia i stosowanie technik relaksacyjnych.

Zioła adaptogenne pomagają w relaksacji, uspokajają pobudzonych i pobudzają zamulonych. Wartym wypróbowania jest pnącze o nazwie Gynostemma królewska, dostępne w formie wyciągu i sadzonek do własnej hodowli. Pomocne mogą być również zioła typowo relaksujące.

Samodzielna psychoterapia. Recepta 4×7:

 1. Ustalenie istnienia problemu: Zaciskanie i zgrzytanie zębami wyrządza mi zbędną szkodę
 2. Jasne ustalenie szkód: Sprawia mi to ból i powoduje komplikacje towarzyskie
 3. Opracowanie programu pozytywnego: Przestanę zaciskać zęby i zgrzytać nimi
 4. Przekonanie samego siebie, że uzyska się korzyść zdrowotną: Znikną bóle i lepiej się poczuje

Powyższe stwierdzenia należy zapisać na kartce, nosić ją zawsze przy sobie i w ciągu dnia 7 razy powtarzać te 4 zdania. Metoda gwarantuje pewną poprawę, jednak u wielu osób jest ona bardzo wyraźna.

Tematy pokrewne
 Ból zęba
 Zapalenie stawów
 Zapalenie dziąseł
 Protezy zębowe
 Wybielanie zębów
 Ząbkowanie
Podziel się z innymi dobrą lekturą ↓

Sprawdź proponowane artykuły

3 Comments
 1. Nie wiem jak to nazwać czy zgrzytaniem czy ściskanie ale na pewno wiem ze na zębach coś mam bo wciąż gryzę i gryzę przy zamkniętych ustach okropnie to wygląda , czy to bruksizm ? …. Zaczęło sie gdy włożyłam protezkę..

  1. Proteza może wywoływać dyskomfort, który podświadomie inicjuje próbę lepszego dopasowania, co objawia się stałym zgrzytaniem…

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.