Chromanie przestankowe to przewlekły ból i skurcze łydek (jednej lub obydwu) związany z niedokrwieniem kończyn dolnych, który pojawia się podczas wysiłku, ustępuje po krótkim odpoczynku i wraca ponownie po pokonaniu krótkiego dystansu. Chorzy mogą odczuwać ochłodzenie stopy i łydki. Ból rzadziej występuje w obrębie stóp, ud, pośladków czy bioder.

Niewystarczająca podaż krwi w stosunku do zwiększonego zapotrzebowania mięśni na tlen i składniki odżywcze jest najczęściej spowodowana uszkodzeniem, zwężeniem lub całkowitą niedrożnością tętnicy doprowadzającej krew, stąd medyczna nazwa tego schorzenia – miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych lub miażdżyca zarostowa tętnic.

Chromanie przestankowe. Ból łydek. LeczenieGdy choroba tętnic dotyczy serca, dochodzi do bólu wieńcowego i zawału, zmiany w tętnicach mózgowych doprowadzają do wylewów – chromanie przestankowe to to samo schorzenie, lecz zlokalizowane w kończynach dolnych. Innymi słowy – ból jest tylko objawem, a podstawowa choroba zagraża życiu i nie wolno jej lekceważyć.

Chorobowe przyczyny chromania

Chorzy z chromaniem to zazwyczaj osoby w podeszłym wieku, częściej płci męskiej i z obecnością czynników ryzyka miażdżycy.

Domowe sposoby na chromanie przestankowe. Leczenie i zapobieganie oraz hamowanie postępującej choroby obwodowych naczyń krwionośnych

Rzucenie palenia…

… to fundament leczenia i czynnik warunkujący skuteczność poniższych metod.

Od 75 do 90% pacjentów z chromaniem stanowią palacze. Palenie papierosów powoduje wzrost tlenku i dwutlenku węgla we krwi oraz spadek stężenia tlenu, na którego niedobór cierpią mięśnie nóg. Dodatkowo nikotyna powoduje obkurczenie tętnic oraz sprzyja tworzeniu się skrzeplin, a więc ogranicza dopływ krwi pod wieloma względami.

Aktywny tryb życia

W żadnym wypadku nie wolno rezygnować z ćwiczeń fizycznych. Najlepsza forma wysiłku, zgodnie zalecana przez wszystkich specjalistów to chodzenie, czyli najprostsze ćwiczenie.

Niezbędny jest co najmniej godzinny spacer każdego dnia.

Trzeba chodzić, aż do pojawienia się bólu i nie zatrzymywać się już po pierwszych objawach – tylko wtedy ćwiczenie przynosi korzyści. Dopiero, gdy ból wyraźnie się nasili, można stanąć i odpocząć 1-2 minuty, a potem ruszyć dalej. W czasie codziennego godzinnego spaceru cykl chodzenie-ból-chodzenie powinien powtarzać się jak najczęściej. Rezultatów należy się spodziewać po upływie minimum 2-3 miesięcy.

Efekt leczniczy zapewnia każdy rodzaj aktywności ruchowej, który dostarcza mięśniom łydek okazji do wysiłku wywołującego ból, dlatego jeśli pogoda nie sprzyja spacerom, codzienne ćwiczenia trzeba kontynuować w domu – np. rower stacjonarny, wspinanie się na palce, wchodzenie po schodach, bieg w miejscu, skakanka lub taniec.

Chronobiologiczny Kalendarz Zdrowia W prowadzeniu zdrowego stylu życia wspierającego leczenie chromania przestankowego pomaga Chronobiologiczny Kalendarz Zdrowia

Właściwa pielęgnacja stóp

Nawet najmniejsze zranienie stopy trzeba jak najszybciej opatrzyć. Urazy stóp u osób z niewydolnym krążeniem obwodowym prowadzą do poważnych zakażeń, a w konsekwencji nawet do amputacji.

Aby obniżyć ryzyko wystąpienia problemów należy odpowiednio dbać o paznokcie u nóg, wcześnie leczyć grzybicę i unikać nadmiernego przegrzewania i ochładzania. Stopy trzeba codziennie dokładnie kontrolować, a w przypadku jakichkolwiek zmian infekcyjnych natychmiast zgłosić się do lekarza.

Normalizacja masy ciała »

Otyłość obciąża stopy i dlatego jest szczególnie niebezpieczna u osób z upośledzonym krążeniem obwodowym. Niedokrwione tkanki silnie reagują na uraz związany z nadmiernym obciążeniem. Dieta powinna być uboga w tłuszcze zwierzęce. Wygodnym i szybkim rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dietetyka » Porównanie najlepszych dietetyków online

Olej lniany

Dzięki wysokiej zawartości NNKT hamuje zlepianie płytek krwi i stymuluje prawidłowe stężenie tłuszczy we krwi, co zapobiega tworzeniu się zatorów w naczyniach krwionośnych i usprawnia krążenie. Dlatego olej lniany warto włączyć do diety w profilaktyce i leczeniu wszystkich chorób krążeniowych.

Ostrożne ogrzewanie stóp

Pacjenci z chromaniem przestankowym są szczególnie wrażliwi na zimno, co wynika z utrudnionego krążenia krwi. Mimo to sztuczne ogrzewanie nóg jest stanowczo odradzane (np. poduszka rozgrzewająca czy butelka z gorącą wodą). Aby odprowadzić ciepło niezbędne jest prawidłowe krążenie krwi, tymczasem przy jej ograniczonym przepływie łatwo dochodzi do oparzeń skóry. Najlepiej nosić luźne wełniane skarpety.

Ciśnienie krwi, cholesterol i trójglicerydy…

… bezwzględnie wymagają stałej kontroli – permanentna opieka kardiologa jest niezbędna. Wskazane jest także samodzielne wykonywanie badań w domu każdego dnia i zapisywanie wyników w dzienniczku, jednak do tego potrzebny jest analizator krwi i ciśnieniomierz.

Aspiryna

150mg dziennie. Poprzez rozrzedzenie krwi zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów i niedrożności tętnic. Z drugiej strony aspiryna może drażnić żołądek.

Umiarkowane spożywanie alkoholu…

… zapewnia efekt profilaktyczny na tej samej zasadzie co aspiryna (rozrzedza krew). Wskazane dawki: mężczyźni 13-24g., kobiety 7-12g. dziennie.

Suplementacja diety…

… naturalnymi preparatami poprawiającymi funkcję układu krążenia:

  • Colostrum – bioaktywna odżywka immunologiczna wspierająca leczenie chorób krążenia
  • Ostropest plamisty – roślina oczyszczająca krew z toksyn, czyli rozrzedzająca ją naturalnie

Synergiczne zestawy ziół regulujące funkcje układ krwionośnego

Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia? 100letni praktycy z niebieskich stref vs nauka i gęstość odżywcza. Jak żyć zdrowo, szczęśliwie i długo? »

Chromanie przestankowe. Porada lekarska

Badanie kardiologiczne powinno zostać przeprowadzone natychmiast u każdego, kto cierpi na chromanie przestankowe i nie był wcześniej diagnozowany. U 75-80% stwierdza się chorobę wieńcową serca, która stwarza poważne zagrożenie dla życia.

Dla lekarza objawy niedokrwienia kończyn dolnych to znak, że u pacjenta już doszło do zablokowania pewnych naczyń w sercu lub w tętnicach szyjnych, doprowadzających krew do mózgu. Dlatego tak istotne jest zbadanie nie tylko naczyń krwionośnych, ale także narządów, które są przez nie zaopatrywane.

Tematy pokrewne
Ból mięśni »
Ból stopy »
Rany »
Ból piszczeli »
Zespół niespokojnych nóg »
Żylaki »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.