Chromanie przestankowe to przewlekły ból i skurcze łydek (jednej lub obydwu) związany z niedokrwieniem kończyn dolnych, który pojawia się podczas wysiłku, ustępuje po krótkim odpoczynku i wraca ponownie po pokonaniu krótkiego dystansu. Chorzy mogą odczuwać ochłodzenie stopy i łydki. Ból rzadziej występuje w obrębie stóp, ud, pośladków czy bioder.

Niewystarczająca podaż krwi w stosunku do zwiększonego zapotrzebowania mięśni na tlen i składniki odżywcze jest najczęściej spowodowana uszkodzeniem, zwężeniem lub całkowitą niedrożnością tętnicy doprowadzającej krew, stąd medyczna nazwa tego schorzenia – miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych lub miażdżyca zarostowa tętnic.

Chromanie przestankowe. Ból łydek. LeczenieGdy choroba tętnic dotyczy serca, dochodzi do bólu wieńcowego i zawału, zmiany w tętnicach mózgowych doprowadzają do wylewów – chromanie przestankowe to to samo schorzenie, lecz zlokalizowane w kończynach dolnych. Innymi słowy – ból jest tylko objawem, a podstawowa choroba zagraża życiu i nie wolno jej lekceważyć.

Chorobowe przyczyny chromania

Chorzy z chromaniem to zazwyczaj osoby w podeszłym wieku, częściej płci męskiej i z obecnością czynników ryzyka miażdżycy.

Domowe sposoby na chromanie przestankowe. Leczenie i zapobieganie oraz hamowanie postępującej choroby obwodowych naczyń krwionośnych

Rzucenie palenia…

… to fundament leczenia i czynnik warunkujący skuteczność poniższych metod.

Od 75 do 90% pacjentów z chromaniem stanowią palacze. Palenie papierosów powoduje wzrost tlenku i dwutlenku węgla we krwi oraz spadek stężenia tlenu, na którego niedobór cierpią mięśnie nóg. Dodatkowo nikotyna powoduje obkurczenie tętnic oraz sprzyja tworzeniu się skrzeplin, a więc ogranicza dopływ krwi pod wieloma względami.

Aktywny tryb życia

W żadnym wypadku nie wolno rezygnować z ćwiczeń fizycznych. Najlepsza forma wysiłku, zgodnie zalecana przez wszystkich specjalistów to chodzenie, czyli najprostsze ćwiczenie.

Niezbędny jest co najmniej godzinny spacer każdego dnia.

Trzeba chodzić, aż do pojawienia się bólu i nie zatrzymywać się już po pierwszych objawach – tylko wtedy ćwiczenie przynosi korzyści. Dopiero, gdy ból wyraźnie się nasili, można stanąć i odpocząć 1-2 minuty, a potem ruszyć dalej. W czasie codziennego godzinnego spaceru cykl chodzenie-ból-chodzenie powinien powtarzać się jak najczęściej. Rezultatów należy się spodziewać po upływie minimum 2-3 miesięcy.

Efekt leczniczy zapewnia każdy rodzaj aktywności ruchowej, który dostarcza mięśniom łydek okazji do wysiłku wywołującego ból, dlatego jeśli pogoda nie sprzyja spacerom, codzienne ćwiczenia trzeba kontynuować w domu – np. rower stacjonarny, wspinanie się na palce, wchodzenie po schodach, bieg w miejscu, skakanka lub taniec.

Chronobiologiczny Kalendarz ZdrowiaW prowadzeniu zdrowego stylu życia wspierającego leczenie chromania przestankowego pomaga Chronobiologiczny Kalendarz Zdrowia

Właściwa pielęgnacja stóp

Nawet najmniejsze zranienie stopy trzeba jak najszybciej opatrzyć. Urazy stóp u osób z niewydolnym krążeniem obwodowym prowadzą do poważnych zakażeń, a w konsekwencji nawet do amputacji.

Aby obniżyć ryzyko wystąpienia problemów należy odpowiednio dbać o paznokcie u nóg, wcześnie leczyć grzybicę i unikać nadmiernego przegrzewania i ochładzania. Stopy trzeba codziennie dokładnie kontrolować, a w przypadku jakichkolwiek zmian infekcyjnych natychmiast zgłosić się do lekarza.

Normalizacja masy ciała »

Otyłość obciąża stopy i dlatego jest szczególnie niebezpieczna u osób z upośledzonym krążeniem obwodowym. Niedokrwione tkanki silnie reagują na uraz związany z nadmiernym obciążeniem. Dieta powinna być uboga w tłuszcze zwierzęce. Wygodnym i szybkim rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dietetyka » Porównanie najlepszych dietetyków online

Olej lniany

Dzięki wysokiej zawartości NNKT hamuje zlepianie płytek krwi i stymuluje prawidłowe stężenie tłuszczy we krwi, co zapobiega tworzeniu się zatorów w naczyniach krwionośnych i usprawnia krążenie. Dlatego olej lniany warto włączyć do diety w profilaktyce i leczeniu wszystkich chorób krążeniowych.

Ostrożne ogrzewanie stóp

Pacjenci z chromaniem przestankowym są szczególnie wrażliwi na zimno, co wynika z utrudnionego krążenia krwi. Mimo to sztuczne ogrzewanie nóg jest stanowczo odradzane (np. poduszka rozgrzewająca czy butelka z gorącą wodą). Aby odprowadzić ciepło niezbędne jest prawidłowe krążenie krwi, tymczasem przy jej ograniczonym przepływie łatwo dochodzi do oparzeń skóry. Najlepiej nosić luźne wełniane skarpety.

Ciśnienie krwi, cholesterol i trójglicerydy…

… bezwzględnie wymagają stałej kontroli – permanentna opieka kardiologa jest niezbędna. Wskazane jest także samodzielne wykonywanie badań w domu każdego dnia i zapisywanie wyników w dzienniczku, jednak do tego potrzebny jest analizator krwi i ciśnieniomierz.

Aspiryna

150mg dziennie. Poprzez rozrzedzenie krwi zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów i niedrożności tętnic. Z drugiej strony aspiryna może drażnić żołądek.

Umiarkowane spożywanie alkoholu…

… zapewnia efekt profilaktyczny na tej samej zasadzie co aspiryna (rozrzedza krew). Wskazane dawki: mężczyźni 13-24g., kobiety 7-12g. dziennie.

Suplementacja diety…

… naturalnymi preparatami poprawiającymi funkcję układu krążenia:

  • Colostrum – bioaktywna odżywka immunologiczna wspierająca leczenie chorób krążenia
  • Ostropest plamisty – roślina oczyszczająca krew z toksyn, czyli rozrzedzająca ją naturalnie

Synergiczne zestawy ziół regulujące funkcje układ krwionośnego

Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia? 100letni praktycy z niebieskich stref vs nauka i gęstość odżywcza. Jak żyć zdrowo, szczęśliwie i długo? »

Chromanie przestankowe. Porada lekarska

Badanie kardiologiczne powinno zostać przeprowadzone natychmiast u każdego, kto cierpi na chromanie przestankowe i nie był wcześniej diagnozowany. U 75-80% stwierdza się chorobę wieńcową serca, która stwarza poważne zagrożenie dla życia.

Dla lekarza objawy niedokrwienia kończyn dolnych to znak, że u pacjenta już doszło do zablokowania pewnych naczyń w sercu lub w tętnicach szyjnych, doprowadzających krew do mózgu. Dlatego tak istotne jest zbadanie nie tylko naczyń krwionośnych, ale także narządów, które są przez nie zaopatrywane.

Tematy pokrewne
Ból mięśni »
Ból stopy »
Rany »
Ból piszczeli »
Zespół niespokojnych nóg »
Żylaki »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.