Zespół niespokojnych nóg (RLS – ang. restless legs syndrome), określany też jako syndrom niespokojnych nóg lub choroba/zespół Ekboma to przewlekła i łagodna dolegliwość polegająca na nieprzyjemnych odczuciach w obrębie nóg (parestezja) w połączeniu z uporczywą potrzebą okresowego poruszania nogami.

Najczęściej dokucza w czasie odpoczynku. Wieczorem i nocą, nasilenie objawów może powodować bezsenność. Zwykle zespół niespokojnych nóg dotyczy podudzi, ale może przejść na uda a nawet ramiona. Nie zawsze obejmuje obie strony ciała. Choroba ustępuje podczas aktywności fizycznej np. w czasie chodzenia.

Na zespół Ekboma cierpi 5-10% populacji. W późnym wieku wiąże się z procesami starzenia centralnego układu nerwowego, jednak u młodych ludzi może być objawem poważnego schorzenia neurologicznego lub chorób układu krążenia.

Objawy zespołu niespokojnych nóg

  • cierpnięcie, mrowienie, drętwienie nóg
  • uczucie zmęczenia nóg i dyskomfort
  • przymus poruszania nogami (paluch, staw skokowy, staw kolanowy i biodrowy)

Zespół niespokojnych nóg. Przyczyny

Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg. Leczenie i zapobieganie RLS

Przechadzka po pokoju. Aby najszybciej zaspokoić dziwaczną potrzebę poruszania nogami wystarczy wstać z łóżka i przejść się po sypialni.

Wieczorny spacer zmniejsza częstotliwość napadów zespołu niespokojnych nóg. Wysiłek fizyczny zmienia równowagę chemiczną w mózgu (wydzielanie endorfin) i ułatwia spokojny sen.

Nieskoordynowane ruchy stopami są wskazane przy nasileniu dolegliwości – zmęczenie uspokaja.

Zmiana pozycji snu okazuje się pomocna, jeśli napady zdarzają się w określonym ułożeniu ciała.

Moczenie nóg w zimnej wodzie może przynieść ulgę, ale jeśli nie pomaga skuteczniejsze może okazać się ogrzewanie, w tym także podczas snu przy pomocy poduszki rozgrzewającej i/lub koca elektrycznego.

Multiwitamina jest wskazana w profilaktyce zespołu niespokojnych nóg. Według jednych specjalistów przyczyną schorzenia jest niedobór żelaza, natomiast inni uważają, że problem tkwi w niedoborze kwasu foliowego. Naturalną alternatywą dla syntetycznych multiwitamin jest pyłek pszczeli.

Sprawdź recenzję z analizą składu suplementu diety typu PREMIUM: Witaminy na dzień & Minerały na noc »

2 tabletki aspiryny przed snem przynoszą poprawę u wielu pacjentów.

Unikanie jedzenia obfitych posiłków wieczorem. Możliwe, że proces trawienia wyzwala objawy syndromu niespokojnych nóg.

Stres nasila objawy RLS, dlatego warto poznać skuteczne techniki relaksacyjne.

Odpoczynek i relaksacja to odpowiednia i zalecana terapia także dla chorych na niespokojne nogi.

Masaż i rozciąganie nóg tuż przed pójściem spać może przynieść ulgę. Można użyć także masażera.

Nie wolno stosować tabletek nasennych, które przynoszą doraźną ulgę i łatwo uzależniają. Zamiast jednego problemu powstają dwa!

Alkohol również nie jest rozwiązaniem, to następny podwajacz kłopotów.

Kofeina Stop. Należy ograniczyć lub zupełnie zrezygnować z picia napojów kofeinowych, co zapewnia wyraźne ograniczenie napadów RLS.

Rzucenie palenia papierosów przynosi bezdyskusyjną poprawę. Znany jest przypadek 70-letniej kobiety, która wyzdrowiała w miesiąc po odstawieniu tytoniu.

Unikanie zimna. Wielu ekspertów uważa, że wydłużona ekspozycja na zimno jest prawdopodobną przyczyną zespołu niespokojnych nóg.

Zespół niespokojnych nóg. Porada lekarska

Kontakt z lekarzem jest wskazany, jeśli zespół niespokojnych nóg uniemożliwia spokojny sen, gdyż może świadczyć o poważniejszej chorobie tj. schorzenia płuc, niewydolność nerek, cukrzyca, choroba Parkinsona lub inne schorzenie neurologiczne.

Tematy pokrewne
Ból piszczeli »
Osteoporoza »
Zapalenie kaletki »
Zapalenie ścięgna »
Zespół cieśni nadgarstka »

Sprawdź proponowane artykuły

  1. Mam mrowienie pieczenie nóg z nasileniem stóp i kolan, zawsze symetrycznie po obu nogach nigdzie nie znalazłem diagnozy (chodzi tu o symetrie)

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.