Limo, śliwka, podbite oko... Pierwsza pomoc.

Limo, śliwka, podbite oko... Pierwsza pomoc.

Kiedyś leczenie podbitego oka polegało na przyłożeniu pijawki, która wysysała wynaczynioną krew. Inna metodą było obłożenie sińca zimnym kawałkiem mięsa. Dziś sposoby postępowania są znacznie skuteczniejsze i prostsze.

Leczenie & ProfilaktykaZimno zmniejsza obrzęk oraz wylew krwi dzięki obkurczaniu naczyń krwionośnych. Lekarze zalecają stosowanie zimnych okładów przez pierwsze 1-2 dni – przy dużym obrzęku pierwszego dnia należy przykładać lód na 10 minut co 2 godziny. Pokruszony lód włóż do foliowego woreczka i przyklej go plastrem do czoła – dzięki temu okład nie będzie uciskał oka.

Małe metalowe “żelazko” z zawodowego boksu bardzo silnie oziębia, dzięki czemu skutecznie zatrzymuje krwawienie oraz zmniejsza opuchliznę.

Podobny skutek przynosi przyłożenie zimnej puszki piwa lub innego napoju – 5-10 minut z 15-minutowymi przerwami, aż do zdobycia lodu. Ważne, aby puszka była czysta. Należy ją z wyczuciem przyłożyć do policzka a nie do oka – gałki ocznej nie wolno uciskać!

Czas leczy rany. Doraźnie można tylko złagodzić obrzmienie a czas zrobi resztę. Najczęściej limo utrzymuje się przez tydzień i w tym czasie wyraźnie zmienia kolor w następującej kolejności: prawie czarne, zielone, żółte i naturalny koloryt.

Paracetamol / Apap zamiast aspiryny, która utrudnia krzepnięcie krwi i zatrzymanie krwawienia wywołującego sińca, dlatego przy podbitym oku i jakimkolwiek bólu lepiej nie stosować aspiryny.

Nie wolno wydmuchiwać nosa, jeśli uraz oka był związany z silnym uderzeniem. Uderzenie może spowodować pęknięcie kości twarzoczaszki (kość oczodołu i sklepienia nosa) a wówczas wzmożone ciśnienie powstające podczas wycierania nosa może przepchnąć powietrze z zatok kostnych w obręb tkanki podskórnej na całej twarzy, także w obręb tkanki oczodołu – tzw. odma podskórna.

Limo. Podbite oko. Porada lekarska

Jest niezbędna gdy urazowi oka towarzyszą choćby najmniejsze zaburzenia widzenia, silny ból, nadwrażliwość na światło, widzenie podwójne lub za mgłą czy mroczki. Wymienione objawy wymagają specjalistycznego badania i ustalenia czy nie doszło do uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Groźnym objawem jest tzw. krwiak okularowy, który koliście otacza gałkę oczną, obejmując obie powieki. Najczęściej występują w przebiegu złamań podstawy czaszki.

Tematy pokrewne
 Ból głowy
 Czerwone oczy
 Zmęczone oczy
 Kac
 Krwotok z nosa
 Kurza ślepota
 Siniaki
 Zapalenie spojówek
Podziel się z innymi dobrą lekturą ↓

Sprawdź proponowane artykuły

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.