Przy każdym oparzeniu najważniejsza jest szybkość działania!

Oto sposoby leczenia i łagodzenia oparzeń:

Zimna woda. Polewaj oparzone miejsca dużą ilością zimnej wody (nie lodowatej) lub jakimkolwiek niepalnym płynem np. mlekiem, przez 15-30 minut lub do ustąpienia pieczenia (można także zanurzyć oparzone miejsce). Chłód obkurcza naczynia krwionośne, co zapobiega przenoszeniu się procesu w głąb tkanek i przez krótki czas działa znieczulająco.
Jeśli oparzenie zostało wywołane przez gorący tłuszcz lub substancję żrącą, w pierwszej kolejności usuń ubranie, w które wsiąkła substancja, następnie zmyj ją i zanurz miejsce oparzenia w zimnej wodzie. Jeżeli części odzieży przylgnęły do oparzenia, polewa się je zimną wodą i jak najszybciej szukaj pomocy lekarskiej. Nie wolno samodzielnie odrywać ubrania od skóry!!!
Ponieważ może wystąpić obrzęk, należy zdjąć pierścionki, zegarek, buty i wszystkie inne uciskające części ubrania lub biżuterii, które znajdują się blisko miejsca urazu.

Nie stosuj metod domorosłych „lekarzy”. Masło, ocet, łupiny ziemniaków czy miód – ich kojące działanie przy oparzeniu to legendy. Np. masło to tłuszcz, który tylko podtrzyma wysoką temperaturę tkanek i nasili proces ich niszczenia, co z kolei grozi infekcją.

Obejrzyj ranę. Oparzenie pierwszego stopnia (wielkość mniejsza niż dwuzłotówka u dziecka, a pięciozłotówka u dorosłego) najczęściej nie wymaga pomocy lekarskiej i ogranicza się do samoleczenia. Jednak przy oparzeniu niemowlęcia (poniżej 1 roku życia) albo osoby powyżej 60 roku życia rada lekarza jest konieczna.

Opatrunek. Po ochłodzeniu i oczyszczeniu rany należy ostrożnie przykryć skórę czystym, suchym materiałem np. gazą. Doskonałym tymczasowym opatrunkiem są plastikowe torby lub folia spożywcza. Co najmniej przez dobę nie wolno dotykać chorego miejsca – proces gojenia musi rozpocząć się sam, bez przeszkód.

Przyspieszanie gojenia. Po upływie doby możesz przemyć oparzenie wodą z mydłem lub słabym roztworem jodyny. Natomiast 2-3 dni po wypadku doradza się smarowanie oparzenia sokiem lub kremem z aloesu, który ma właściwości znieczulające i pobudzające gojenie.

Witamina E. Gdy rana zaczyna się goić można wetrzeć w skórę witaminę E, która zmniejsza swędzenie i zapobiega bliznom. Można również użyć jednego ze środków łagodzących oparzenia słoneczne.

Krem przeciwbakteryjny. Czasami należy posmarować ranę kremem przeciwbakteryjnym, który zapobiega zakażeniu i przyspiesza gojenie np. Bepanthen

Stewia to słodka roślina o działaniu przeciwbakteryjnym, która może być alternatywą dla powyższych kremów. Okłady z liści stewii wspomagają gojenie wszystkich uszkodzeń skóry, w tym oparzeń.

Olej dziurawcowy lub majerankowy wspomaga leczenie oparzeń. Kwiat dziurawca lub ziele majeranku należy włożyć do butelki i zalać oliwą z oliwek tak, aby przykryć zawartość, następnie zakorkować i zostawić na 10 dni w ciepłym miejscu. Proces gojenia wspiera także maść propolisowa, majerankowa lub nagietkowa oraz olejek arganowy i olej kokosowy.

Nie przekłuwaj pęcherza, gdyż jest to najlepszy naturalny opatrunek! Jeżeli pęcherz sam pęknie, skórę wokół należy umyć wodą z mydłem. Następnie nałożyć cienką warstwę maści z antybiotykiem i przykryć opatrunkiem.

Regeneracyjna higiena bez chemii. Późniejszy sposób utrzymywania higieny ma wpływ na szybkość gojenia się oparzeń. Chemiczne środki myjące (mydła, żele, szampony itp.) drażnią ranę i opóźniają proces gojenia, jednak usuwanie zabrudzeń jest konieczne aby uniemożliwić rozwój wtórnego zakażenia.
Dlatego genialne rozwiązanie to codzienna higiena z zastosowaniem naturalnych mikro- i nanobąbelków powietrzno-wodnych o wybitnym działaniu sterylizującym i dotleniającym. Dzięki temu używanie detergentów jest zbędne, a proces gojenia niezakłócony, wzmocniony i znacznie szybszy.
Japońscy specjaliści od nanotechnologii wody zaprojektowali i opatentowali domowe generatory leczniczych pęcherzyków w postaci słuchawek prysznicowych Besty i BiWash oraz systemów kąpiel wannowej Sawayaka i Yumetoji. Pomocne artykuły…

Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii – przełom kosmetyczny…
Porównanie japońskich patentów

Natomiast skonstruowane przez koreańskich specjalistów kule piorące Glosion Ball, które bez utraty skuteczności prania ograniczają zużycie środków chemicznych, sprawiają, że ubrania są bardziej przyjazne dla wrażliwej, odbudowującej się tkanki – mniej proszku w praniu to lepiej wypłukana odzież z drażniących pozostałości chemii.

Zapobieganie oparzeniom w domu – wskazówki zmniejszające zagrożenie:
– instalacja alarmu przeciwpożarowego
– stały nadzór nad naczyniami z gorącym olejem
– rączki garnków i patelni powinny być oddalone od przejścia, aby dzieci ich nie strąciły lub nie złapały
– przewody elektryczne powinny znajdować się w znacznej odległości od blatów kuchennych
– bezpieczne pozostawianie gorących napojów, jeśli w pobliżu znajdują się dzieci
– przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kominków, grzejników, świeczek, zapałek, sztucznych ogni, domowych środków chemicznych, elektryczności
– papierosy najlepiej palić poza domem

 

PORADA LEKARSKA

 

Zdecydowaną większość oparzeń 1-ego i 2-ego stopnia można leczyć samemu ale oparzenie powyżej 3-ego stopnia bezwzględnie wymaga fachowej pomocy.
Charakterystyki stopni oparzeń:
oparzenie pierwszego stopnia cechuje zaczerwienienie oraz ból (zniszczenie naskórka): większość oparzeń słonecznych, gorącą wodą lub parą
oparzenie drugiego stopnia cechuje powstawanie pęcherzy, sączenie i duża bolesność (zniszczenie naskórka i warstwy skóry właściwej): poważne oparzenia słoneczne, dotknięcia gorących elementów
oparzenie trzeciego stopnia cechuje poczernienie tkanek lub zabarwienie ich na biało albo kremowo, uszkodzeniu ulega skóra na całej grubości; zwykle nie są bolesne, gdyż zakończenia nerwów ulegają zniszczeniu; żrące substancje chemiczne, prąd elektryczny lub dłuższy kontakt z rozgrzanym przedmiotem; konsultacja lekarska jest niezbędna
oparzenie czwartego stopnia to uszkodzenie tkanek położonych pod skórą: mięśnie, kości itp.

Szybki kontakt z lekarzem jest konieczny w przypadku:
– wszystkich oparzeń u dzieci
– oparzenia twarzy, rąk, miednicy, okolic łonowych i ocznych
– wszystkich oparzeń od 3-ego stopnia
– oparzeń zainfekowanych – pęcherze o zielonkawym lub brunatnym kolorze, po poprawie nawrót objawów
– wszystkich oparzeń, które nie goją się w ciągu 10-14 dni
WAŻNE! Jeśli zamierzasz pokazać ranę lekarzowi, nie smaruj chorego miejsca maścią lub płynem odkażającym – wystarczy przykrycie suchym jałowym opatrunkiem.
Ryzyko poważnych powikłań pojawia się już przy oparzeniach I i II stopnia pokrywających więcej niż 15% powierzchni ciała osób dorosłych i 10% powierzchni ciała u dzieci. Śmiertelnym zagrożeniem jest oparzenie obejmujące więcej niż 30% powierzchni ciała.

 

REKOMENDOWANE LEKI NATURALNE, KREMY I MAŚCI NA OPARZENIA

 

Colostrum – bioaktywny suplement immunologiczny przyspieszający gojenie się oparzeń
Krem kolagenowy – odbudowuje strukturę skórną, co ogranicza powstawanie blizn po oparzeniach
Fenistil – żel wspomagający proces gojenia poprzez zapewnienie optymalnej wilgotności rany
Sudocrem – hipoalergiczny krem przeciwbakteryjny kompleksowo odnawiający uszkodzoną tkankę skórną   
Ozonella – oliwka ozonowana
Olejek Rumianku Rzymskiego

 

TEMATY POKREWNE

Blizny
Egzema
Oparzenia meduz
Oparzenia roślin
Oparzenia słoneczne
Pęcherze
Podrażnienia skóry

Oparzenia. Domowe sposoby leczenia. Pierwsza pomoc.

Podziel się z innymi dobrą lekturą i/lub zapisz ją...

 • Facebook
 • Google Plus
 • Google
 • Twitter
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Blogger
 • Print
 • RSS
 • Email
 • Add to favorites

Komentarz do “Oparzenia. Domowe sposoby leczenia. Pierwsza pomoc.

 • 07.05.2012 z 19:04
  Permalink

  i są lekarze którzy działają cuda! np dr Halina Hofman dzięki niej mój synek po poparzeniu petardą ma normalną rączkę! jedynie przy niskiej temperaturze jest trochę zaczerwieniona, ale po za tym nie ma śladu po oparzeniu!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CLOSE
CLOSE