3.2. Szkodliwe używki i nawyki życia codziennego

Dieta cholesterolowaPalenie papierosów. W medycznym świecie uważa się je za najczęstszą przyczynę rozwoju chorób takich jak: udar mózgu, miażdżyca, zawał serca.

Papierosy zawierają tysiące substancji toksycznych, spośród których wiele może bezpośrednio uszkadzać nabłonek tętnic w wyniku ich podrażniania¹.

Nikotyna działa tak, że uszkadza naczynia krwionośne. Paląc papierosy możemy ponieść konsekwencje w postaci zwężenia naczyń, a to z kolei przyczynia się do gromadzenia się tam komórek, które próbują, naprawić uszkodzenia powstałe z uszkodzenia ścian naczyń. Mniej znaczące urazy całkowicie ustępują, lecz uszkodzenia, które się utrzymują spowodują na skutek palenia papierosów odkładanie się komórek i tkanki łącznej, a więc do zgrubienia ściany wewnętrznej naczynia. Wpływa to również na warstwę mięśniową, w której dochodzi do zwapnienia.

Nikotyna bardzo niekorzystnie wpływa na płytki krwi, ponieważ powoduje zlepianie się płytek krwi tzw. trombocytów i to one odkładają się na wewnętrznej ścianie naczynia. Po mniej więcej jednej godzinie odrywają się, lecz gdy nie damy naszemu organizmowi się zregenerować po paleniu papierosów to te malutkie zlepki pozostają na miejscu tworząc zgrubienia. Po pewnym czasie zgrubienia te mogą wywołać zamknięcie się światła naczyń

a tym samym doprowadzić do udaru mózgu, zawału serca, martwicy komórek kończyn dolnych (gangreny)².

Stres. W sytuacji stresowej, nadnercza uwalniają hormon zwany adrenaliną. Hormon ten zwiększa produkcje substancji chemicznych w organizmie takich jak interleukinu-6, interleukinu-10. Substancje te wywołują stany zapalne. Hormon adrenalina wykorzystuje również intensywnie witaminy z grupy B takie jak witamina B6 i B12 oraz kwas foliowy zawarty w organizmie, co zwiększa prawdopodobieństwo podnoszenia się poziomu homocysteiny we krwi. Wysoki poziom homocysteiny w osoczu podrażnia ściany tętnic i sprzyja rozwojowi miażdżycy.

Gdy jesteśmy zestresowani, nadnercza uwalniają również inny hormon tzw. kortyzol. Kiedy stres mija poziom kortyzolu spada, jednak wiele osób żyje w ciągłym stresie i to oznacza ze kortyzol nieustannie utrzymuje się w naszym organizmie na wysokim poziomie. Zakłóca on działanie insuliny i po pewnym czasie może doprowadzić organizm do rozwoju tzw. syndromu X. Syndrom X jest to zespół zaburzeń metabolicznych i może doprowadzić do chorób układu krążenia albo przedwczesnej śmierci. Nadmiar hormonu kortyzolu może prowadzić też do otyłości brzusznej, a otyłość na tych obszarach sprzyja rozwojowi cukrzycy i chorób serca.

Lekarze na całym świecie uważają, że zachodzi związek pomiędzy depresją a chorobami serca. Niewielka depresja zwiększa ryzyko ataku serca o 60%, a zaawansowana depresja zwiększa ryzyko śmiertelnego ataku serca nawet trzykrotnie. W wyniku stresu w organizmie powstaje dużo wolnych rodników, a magazyn witamin i minerałów bardzo szybko się wyczerpuje.

Otyłość. Komórki tłuszczowe adipocyty nie stoją bezczynnie w jednym miejscu. W rzeczywistości produkują mnóstwo hormonów i substancji chemicznych, które wywołują stany zapalne. Im więcej komórek tłuszczowych w organizmie, tym więcej w nim substancji chemicznych. Komórki tłuszczowe produkują i wydzielają biologiczne aktywne cząsteczki transferowe, które nazywają się cytokinami. Cytokiny w dużej mierze zwiększają ryzyko rozwoju chorób serca, ponieważ mogą uszkadzać ściany tętnic. Nadwaga obciąża układ krążenia i uszkadza naczynia³. Nadwaga działa przeciwko nam na dwa sposoby.

Pierwszy sposób polega na tym, że komórki tłuszczowe wydzielają substancje chemiczne, które wywołują stany zapalne w organizmie. Drugi sposób to działanie substancji chemicznych i kontrolowanie przez nie procesów zapalnych oraz przyczynianie się do powstania większych ilości komórek tłuszczowych. Proces ten sprawia, że tyjemy coraz bardziej, a z kolei osoby z nadwagą w swoim krwioobiegu maja bardzo dużo białka c-reaktywnego. Substancje chemiczne wytwarzane przez komórki tłuszczowe nie tylko nasilają zapalenie ogólnoustrojowe i przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, ale też wypływają na metabolizm tłuszczu i cukru w organizmie.

Brak snu. W dzisiejszych czasach ludzie śpią coraz mniej, ponieważ prowadzą bardzo intensywny tryb życia, w ramach którego poświęcają czas przeznaczony na sen innym zajęciom. Sen jest bardzo ważnym zjawiskiem w naszym organizmie. Podczas snu w naszym ciele dochodzi do wielu różnych procesów, które są niezbędne do zachowania zdrowia. Podczas snu nasze ciało odpoczywa. W tym samym czasie w naszym ciele uruchamia się machina procesów biochemicznych i innych odpowiedzialnych za wydzielanie się niektórych hormonów. Nasz układ odpornościowy regeneruje się, a dodatkowo z naszego ciała usuwane są napięcia. W czasie snu utrwala się nasza pamięć, oraz regenerują się uszkodzone uprzednio komórki nerwowe.

Więcej » Noc i Sen. Chronobiologiczny Kalendarz Zdrowia »

Brak snu wiąże się z wieloma niekorzystanymi oddziaływaniami na zdrowie. Miedzy innymi, brak snu sprzyja nadwadze i otyłości, ponieważ osoby, które śpią nieregularnie są bardziej narażone na rozwój chorób nadciśnienia, problemy z sercem oraz cukrzycę typu II. Zaburzenia snu powodują problemy z koncentracją, ograniczają jasne myślenie oraz refleks.

¹ S. Cabot, M. Jasinska, Cała prawda o cholesterolu, MADA ,Warszawa 2007, s.93.
² W. Hartenbach , Mity o cholesterolu, ABA,Warszawa 2010, s.57.
³ Ibidem, s.59.
Spis treści
Wstęp
Rozdział 1. Charakterystyka cholesterolu
1.1. Cholesterol - informacje ogólne
1.2. Podział cholesterolu
1.3. Zagrożenia spowodowane wysokim poziomem cholesterolu
Rozdział 2. Prawidłowe żywienie w hipercholesterolemii
2.1. Żywienie z podwyższonym poziomem cholesterolu
2.2. Produkty obniżające poziom cholesterolu
2.3. Dieta i przykłady kompozycji jadłospisu
Rozdział 3. Funkcjonowanie z podwyższonym poziomem cholesterolu w krwi
3.1. Tryb życia z podwyższonym poziomem cholesterolu
» 3.2. Szkodliwe używki i nawyki życia codziennego «
3.3. Ćwiczenia fizyczne wspomagające zwalczanie wysokiego poziomu cholesterolu
Wnioski końcowe

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.