Zakrzepowe zapalenie żył (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) to stan zapalny naczyń krwionośnych z procesem zakrzepowym występujący najczęściej w kończynach dolnych wywołany zakażeniem bakteryjnym. Wyróżnia się 2 rodzaje zapalenia żył:
– zakrzepowe zapalenie żył głębokich stanowi poważne zagrożenie dla życia, gdyż może dojść do oderwania się skrzepu krwi (zakrzepica żył głębokich tzw. tromboza) i do jego przemieszczenia się z nóg do płuc; ta choroba wymaga hospitalizacji i leczenia lekami obniżającymi krzepliwość krwi
– zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych jest znacznie mniej niebezpieczne, najczęściej występuje w obrębie odcinków żył z żylakami, czyli żył powierzchniowych o cienkich ścianach i poszerzonej średnicy, gdzie dochodzi do zwolnienia przepływu krwi, tworzenia się skrzeplin i rozwoju zapalenia.

Objawy zapalenia żyły powierzchniowej:
– skóra wzdłuż żyły staje się zaczerwieniona, rozogniona, bolesna i twarda
– wysypka
– łuszczenie skóry
pęcherze
– swędzenie

Objawy zapalenia żyły głębokiej:
– obrzęk i zaczerwienienie kończyny
– bolesność przy dotyku
gorączka i dreszcze

Główne przyczyny zapalenia żył:
– wzrost krzepliwości krwi np. u kobiet ciężarnych lub przyjmujących hormonalne tabletki antykoncepcyjne
– najczęstsze źródła wysiewu bakterii chorobotwórczych to migdałki i zęby z próchnicą
– infekcja
– unieruchomienie, uszkodzenie lub ucisk żyły
– toksyczne działanie związków chemicznych np. leki i narkotyki wstrzykiwane dożylnie
– objaw choroby towarzyszącej

Zwykle stan zapalny ustępuje po 7-10 dniach, ale pełne wyzdrowienie może trwać od 3 do 6 tygodni.

Oto domowe sposoby leczenia i profilaktyki zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych:

Pobudzanie krążenia i rozrzedzanie krwi…

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) rozrzedza krew, dzięki czemu stanowi sprawdzony sposób zapobiegania powstawaniu zakrzepów. Wskazane jest profilaktyczne przyjmowanie aspiryny w małych dawkach (np.75mg), ale mimo wszystko ta metoda wymaga konsultacji lekarskiej.

Olej lniany dzięki wysokiej zawartości NNKT hamuje zlepianie płytek krwi, co zapobiega powstawaniu zatorów i skrzepów. Warto włączyć go do diety przy wszystkich chorobach krążeniowych.

Ostropest plamisty to najbogatsze źródło sylimaryny, substancji wybitnie wspierającej funkcję oczyszczającą wątroby. Sprawniejsza wątroba to czystsza krew i jej swobodniejszy przepływ w naczyniach krwionośnych. Suplementacje diety można dodatkowo wzbogacić Colostrum, czyli bioaktywną odżywką immunologiczną, która kompleksowo reguluje zaburzone funkcje organizmu.

Regularna aktywność fizyczna pobudza krążenie krwi, co przeciwdziała zakrzepowemu zapaleniu żył. Żyły stanowią niskociśnieniowy obszar układu krążenia i w razie niewłaściwego działania zastawek żylnych, które nie powinny dopuszczać do cofania się krwi (tak się dzieje, gdy powstają żylaki podudzi), jedynym sposobem przeciwdziałania zastojowi krwi jest uruchamianie mięśni.
Np. w czasie długiej podróży samochodem należy robić częste przerwy na krótki spacer po 100 metrów – nieruchome siedzenie przez dłuższy czas utrudnia przepływ krwi, dochodzi do zastoju m.in. w obrębie naczyń krwionośnych kończyn dolnych, co sprzyja krzepnięciu krwi w tych miejscach.

Leczenie miejscowe…

Ciepłe, wilgotne okłady i nogi układane wyżej od serca o 15-40cm pomaga złagodzić objawy oraz przyspiesza leczenie, gdyż ułatwia odpływ krwi z żył kończyn dolnych. Wskazane jest, aby część łóżka na której spoczywają nogi chorego podczas leżenia lub snu unieść na min. 15cm. Można zastosować także olejek kanuka.

Profilaktyka i ogólne zalecenia…

Rzucenie palenia papierosów to podstawowa profilaktyka nawracającego zapalenia żył, które może być początkiem poważnej choroby Bürgera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń krwionośnych) cechującej się silnymi bólami i zarastaniem naczyń najczęściej w nogach.

Doustne środki antykoncepcyjne STOP. Przebyte w przeszłości zapalenie żył lub innych chorób zakrzepowych jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do przyjmowania doustnej antykoncepcji. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych podnosi 3-4-krotnie ryzyko powstania zapalenia żył głębokich, co w konsekwencji zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów w żyłach powierzchniowych.

Rajstopy elastyczne zmniejszają ból i poprawiają samopoczucie chorych na zapalenie żył, ale mogą także powodować bolesny ucisk, dlatego ich stosowanie jest uwarunkowane od indywidualnych predyspozycji.

Czynniki zwiększające stopień ryzyka nawrotu zapalenia żył u osób już wcześniej cierpiących na to schorzenie nie zawsze są zależne od chorego np. konieczność operacji lub długotrwały pobyt w łóżku. Warto wiedzieć, że wczesne wstanie z łóżka po operacji i rozpoczęcie rehabilitacji zmniejsza ryzyko zakrzepu.

Sytuacje zmuszające do długotrwałego pozostawania w bezruchu zwiększają zagrożenie zakrzepicą żył np. podróż samochodem lub samolotem.

Długa podróż lotnicza często jest przyczyną zapalenia żył, co jest ściśle związane z obniżeniem ciśnienia w kabinie, brakiem ruchu i piciem alkoholu podczas lotu. Tzw. „zespół klasy turystycznej” rzadko dotyczy pasażerów luksusowej pierwszej klasy. Osoby zagrożone zapaleniem żył powinny przed lotem nałożyć rajstopy elastyczne i co pół godziny wstawać na krótki spacer.

PORADA LEKARSKA

Zapalenie żył i oderwanie się skrzepu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, jednak zdarza się to rzadko i głównie z powodu zaniedbania leczenia. Jeśli do typowych objawów zapalenia żył powierzchniowych dołączy gorączka i tachykardia, czyli przyspieszone bicie serca konieczny jest kontakt z lekarzem.

POMOCNA PUBLIKACJA

Żylaki i inne choroby żył – Noszczyk Wojciech

TEMATY POKREWNE

Cholesterol
Hemoroidy
Trójglicerydy

Zapalenie i zakrzepica żył. Objawy, leczenie i przyczyny choroby.

Podziel się z innymi dobrą lekturą i/lub zapisz ją...

 • Wykop
 • NK
 • Gadu-Gadu
 • Blogger
 • LinkedIn
 • Pinterest
 • Reddit
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Tumblr
 • Facebook
 • Google Plus
 • Google
 • Twitter
 • Add to favorites
 • PDF
 • Print
 • Email
 • RSS

Komentarze 4 thoughts on “Zapalenie i zakrzepica żył. Objawy, leczenie i przyczyny choroby.

 • 21.06.2012 z 16:33
  Permalink

  Wlasnie o taka mi porade chodzilo.Mam zapalenie zyly-prawdopodobnie zakrzep.Jestem w tej chwili poza granicami kraju.Ta porada napewno mi pomoze.Bardzo dziekuje za ten artykul.Przesyslam Pozdrowienia Teresa

  Powtórz
 • 07.04.2013 z 06:54
  Permalink

  Dziękuję za miłe i dopingujące słowa. Dodam, że ten serwis powstał właśnie na emigracji, gdy brakowało mi skutecznych, domowych sposobów leczenia w polskiej sieci. A jak wiadomo kontakt z lekarzem w nieswoim języku może być utrudniony… Pozdrawiam

  Powtórz
 • Pingback Dieta niełączenia. Synergiści & Antagoniści

 • 19.07.2016 z 23:40
  Permalink

  od 4 dni mam zapalenie zylakow przyjmuje tab.przeciwbolowe i masci jest trochę lepiej ale dzięki tej informacji jak cwiczyc i jak dbac o nogi na pewno za pare dni poczuje się lepiej dziekuje

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CLOSE
CLOSE