Zapalenie dziąseł (gingivitis) to pierwszy etap choroby przyzębia, nieleczone prowadzi do zapalenie przyzębia (kości, w której osadzone są zęby, dziąsła i więzadła przyzębowe), popularnie nazywanego paradontozą – główna przyczyna wypadania zębów.

Przyczyną zapalenia dziąseł jest niedostateczna higiena jamy ustnej, która w konsekwencji objawia się nadmiarem płytki nazębnej mineralizującej do postaci kamienia nazębnegoWybielanie zębów. Następuje namnażanie się toksycznych bakterii, które wywołują lokalne zapalenie dziąsła.

Typowe objawy zapalenia dziąseł to:
– zaczerwienienie i obrzęk
– ból
– świąd
– afty
– uczucie niesmaku
– nieświeży oddech
– krwawiące dziąsła

Oto domowe sposoby leczenia i skutecznej profilaktyki zapalenia dziąseł…

Prawidłowa higiena jamy ustnej…

Dłuższe mycie zębów i używanie nici dentystycznej to obowiązek przy zapaleniu dziąseł. Stomatolodzy zalecają staranną pielęgnację jamy ustnej: 2-3 razy dziennie po 3-5 minut.

Właściwe szczotkowanie zębów to szczotkowanie na krawędzi dziąseł. Stan zapalny rozpoczyna się w miejscach, gdzie tworzy się płytka, czyli na krawędzi dziąseł, które są najczęściej zaniedbywane podczas mycia zębów. Szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45­­° w stosunku do zębów, tak by jej jedna połowa czyściła zęby, a druga dziąsła i poruszać rotacyjnie.

Naprzemienne korzystanie z 2 szczoteczek. Wskazana jest zmiana szczoteczki co drugi dzień, co pozwala na ich całkowite wyschnięcie.

Szczoteczki elektryczne są skuteczniejsze od tradycyjnych, gdyż usuwają 98% płytki nazębnej – zwykłe 48%.

Odpowiednia szczoteczka. Jeśli elektryczna szczoteczka jest zbyt droga, można korzystać ze szczoteczki tradycyjnej o specjalnej konstrukcji, która przypomina małą szczoteczkę do mycia probówek. Można ją wprowadzać w trudno dostępne miejsca.

Płyn do płukania ust efektywnie hamuje rozwój płytki nazębnej i zapalenie dziąseł. Ważne, aby wybrany preparat zawierał czynne składniki tj. chlorek cetylpirydyny lub bromek domifenu.

Płukanie ust wodą utlenioną 3 razy dziennie powstrzymuje wzrost bakterii. Należy 3% roztwór wody utlenionej zmieszać z wodą w stosunku 1:1 i otrzymaną mieszanką płukać usta przez 30 sekund.

Aparat do płukania wodą pod ciśnieniem. Ważne, aby strumień wody skierować na zęby, a nie do kieszonek dziąsłowych. Takim przyrządem może być zwykła gumowa gruszka z długą końcówką.

Czyszczenie języka usuwa gnieżdżące się na nim bakterie i wirusy. W tym celu można użyć małej łyżeczki, łopatki do języka lub zwykłej szczoteczki do zębów. Język należy zeskrobywać 10-15 razy od tyłu do przodu.

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu). Sodę miesza się z małą ilością wody, otrzymaną papkę nakłada się wzdłuż dziąseł i szczotkuje zęby. Oprócz oczyszczania i polerowania zębów oraz usuwania nieprzyjemnego oddechu, ten sposób neutralizuje kwaśne resztki pokarmowe.

Żel aloesowy używany do szczotkowania zębów zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej i łagodzi zapalenie dziąseł.

Dieta…

Większa podaż wapnia. Zapalenie dziąseł może być początkiem osteoporozy okołozębowej, czyli procesu niszczącego kości szczęki, podobnie jak osteoporoza inne kości w całym ciele. Dlatego aby wzmocnić strukturę tkanki kostnej, trzeba dostarczać organizmowi właściwą ilość wapnia poprzez takie produkty jak przetwory mleczne, łosoś, migdały, ciemne rośliny zielone i suplementy wapnia – te naturalne to m.in. No-scar, Chrząstka rekina i Mumio. Wskazana jest także aktywność fizyczna i rzucenie palenia.

Stewia to słodka roślina zastępująca cukier. W przeciwieństwie do niego składniki stewii nie są przekształcane do kwasów przez bakterie w jamie ustnej, a jej właściwości przeciwbakteryjne ograniczają wzrost płytki nazębnej.

Olej kokosowy to 50%-owe źródło silnie antybakteryjnego kwasu laurynowego, dzięki czemu może skutecznie wspomóc leczenie. Wystarczy np. masło i olej do smażenia zamienić na olej kokosowy przynajmniej na czas choroby.

Witamina C skutecznie zmniejsza krwawienie dziąseł.

Codzienne jedzenie surowych warzyw skutecznie zwalcza objawy zapalenia dziąseł. Wszystkie twarde i włókniste pokarmy oczyszczają i stymulują zęby oraz dziąsła.

Pozostałe zalecenia…

Stresujący styl życia lub oddziaływanie substancji toksycznych to czynniki pogarszające stan dziąseł. → Techniki relaksacyjne

Nałogi STOP. Palenie papierosów oraz picie alkoholu powodują wypłukiwanie witamin i soli mineralnych z organizmu, co niekorzystnie wpływa na stan jamy ustnej.

Masaż dziąseł poprawia w nich krążenie krwi. Należy chwycić dziąsło między kciuk a palec wskazujący (zostaje na zewnątrz) i wykonywać ruch pocierania.

Nie od razu ale systematycznie. Nie trzeba powyższych zaleceń wykonywać codziennie – jednego dnia można wymasować dziąsła, a drugiego oczyścić język ale ważne, aby robić to regularnie.

PORADA LEKARSKA

Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do poważniejszego zapalenia przyzębia i utraty zębów. Konsultacja stomatologiczna jest niezbędna po wystąpieniu następujących objawów:
– nieprzyjemny zapach z ust nie ustępujący w ciągu doby
– zęby wydają się dłuższe
– wyczuwalna różnica poziomu zębów przy zamykaniu ust
– częściowe protezy zębowe przestają pasować
– ropa pomiędzy zębami a dziąsłami
– luźne zęby
– krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów
– utrzymywanie się bólu i obrzęku mimo starannej pielęgnacji jamy ustnej

TEMATY POKREWNE

Afty
Ból zęba
Nieświeży oddech

Krwawiące dziąsła. Zapalenie dziąseł. Skuteczne leczenie i profilaktyka.

Podziel się z innymi dobrą lekturą i/lub zapisz ją...

 • Facebook
 • Google Plus
 • Google
 • Twitter
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Blogger
 • Print
 • RSS
 • Email
 • Add to favorites

Komentarz do “Krwawiące dziąsła. Zapalenie dziąseł. Skuteczne leczenie i profilaktyka.

 • 07.08.2014 z 17:08
  Permalink

  Na krwawiące dziąsła polecam zestaw ziół: kłącze perzu, pokrzywa, kwiat rumianku oraz babka lancetowata 100% skuteczność, kuracja trwa 4 miesiące. Dawkowanie 2 łyżki czubate zalewamy wrzątkiem ok, 750 ml (mały dzbanuszek) starcza na 24 godziny (doba) i pijemy 4 razy dziennie po 200ml. Przy okazji oczyścimy sobie wątrobę i nerki. Z krwawiącymi dziąsłami borykałem się od 25 lat, nic mi nie pomagało a zgodnie z zaleceniem stomatologa wypróbowywałem prawie wszystkie medykamenty , które są na rynku pasty, płyny do płukania. Jedynie te zioła przyniosły 100% skuteczność. Zdziwienie dentysty bezcenne.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CLOSE
CLOSE