Wzdęcia brzucha są spowodowane nadmiarem gazów w jelitach i przewodzie pokarmowym. Gazy mogą opuszczać układ trawienny przez jamę ustną (odbijanie, potocznie bekanie) lub przechodzić dalej i wydobywać się przez odbyt (potoczne pierdzenie). Woń ulatniających się gazów w obu przypadkach jest nieprzyjemna… Ostatnia aktualizacja artykułu 23.09.2015
Nadmiar gazów to wstydliwy problem wielu osób i większość z nich nie potrafi samodzielnie zidentyfikować źródła tej dolegliwości, dlatego warto poznać przyczyny wzdętego brzucha oraz sposoby leczenia i zapobiegania.
Wzdęcia brzucha. Przyczyny
- połykanie powietrza podczas jedzenia i picia
- połykanie powietrza związane ze wzmożonym napięciem nerwowym
- fermentacja bakteryjna składników pokarmowych, zwłaszcza roślin strączkowych, jaj i niektórych warzyw
Chorobowe przyczyny wzdęć brzucha (zaburzenia żołądkowo-jelitowe)
- zapalenie żołądka i jelit
- wrzód trawienny
- przepuklina rozworu przełykowego
- zespół jelita drażliwego
- schorzenia pęcherzyka żółciowego
Domowe sposoby na wzdęcia brzucha. Leczenie i zapobieganie
Nietolerancja laktozy może być odpowiedzialna za nadmierne wytwarzanie gazów w jelitach. U osób z nietolerancją laktozy (cukier występujący w produktach mlecznych) w jelitach występuje małe stężenie laktazy, czyli enzymu niezbędnego do trawienia laktozy.
Oprócz niedoboru laktazy przyczyną wzdęć może być także ilość spożywanych przetworów mlecznych lub pewne ich rodzaje. Rozwiązaniem jest znaczne ograniczenie podaży pokarmów wytwarzanych z mleka i obserwacja rezultatów lub dodatkowa suplementacja laktazą.
Minimalne ilości pokarmów gazogennych. Pierwotną przyczyną nadprodukcji gazów jest upośledzenie zdolności przewodu pokarmowego do wchłaniania pewnych odmian węglowodanów.
W tym przypadku nie wskazane jest spożywanie fasoli, grochu, kapusty, brokuł, brukselki, cebuli, kalafiora, mąki razowej, bananów, moreli, precelków i innych podobnych produktów.
Specjalne przygotowywanie warzyw strączkowych obniża ich działanie gazotwórcze. Ten sposób jest przydatny szczególnie osobom, które przepadają za fasolą itp. i chcą uniknąć nieprzyjemnych następstw jej jedzenia.
Długie gotowanie fasoli powoduje, że traci ona w wodzie wiele niepożądanych substancji. Drugi zabieg to jej namaczanie przez 12 godzin lub zawinięcie w wilgotną bibułę na dobę. Skuteczne jest także gotowanie fasoli pod ciśnieniem (w szybkowarze).
Rozsądnie z włóknami (błonnikiem). Powszechnie zaleca się zwiększanie podaży włókien w pożywieniu, co korzystnie wpływa na układ pokarmowy, jednak nadmiar warzyw i owoców bogatych we włókna nasila produkcję gazów.
Dlatego prozdrowotne zwiększanie ilości błonnika w diecie musi być stopniowe, aby dać jelitom czas na przystosowanie. Należy rozpocząć od małych ilości włókien i łagodnie zwiększać ich dawkę w jadłospisie.
Aktywowany węgiel drzewny skutecznie usuwa wzdęcia. Węgiel pochłania gazy i efektywnie przeciwdziała ich nadmiernemu gromadzeniu się w jelitach. Zanim rozpocznie się suplementację węglem konieczna jest konsultacja lekarska i ustalenie czy nie istnieją żadne interakcje z innymi przyjmowanymi lekami.
Zioła na wzdęcia to m.in. melisa, aloes, ostropest i mieszanki jak Triphala (proszek, płyn, kapsułki) Amol (płyn) czy Bobonisan (ziołowa mieszanka herbaciana) oraz…
Przyprawy na wzdęcia dodawane bezpośrednio do potraw to m.in. zioła nasilające produkcję soków żołądkowych i poprawiające działanie całego układu pokarmowego: kminek, oregano, czosnek, tymianek, estragon, kozieradka, anyż, bazylia, cząber, kolendra i czarnuszka.
Leki na bazie symetykonu (dimetykon) szybko przynoszą ulgę przy wzdęciach. Tworzą efekt odpieniający, wówczas nadmiar gazów ulega rozproszeniu i nie powstają otoczone śluzem zbiorniki gazowe w żołądku i jelitach. Najpopularniejsze to Espumisan, Esputicon i Ulgix.
Aromaterapia. Niektóre olejki eteryczne łagodzą wzdęcia…
Zakwaszenie żołądka. Wzdęcia mogą być objawem niedokwaszonego żołądka, który charakteryzuje się niekompletnym trawieniem białek. Białko niestrawione w żołądku, gnije w jelitach, co emituje gazy i szkodliwie zmienia ich florę bakteryjną. Więcej »
Tematy pokrewne Biegunka » Ból brzucha » Kolka » Mdłości » Stres » Zaparcia » Zatrucie pokarmowe » Zgaga »
z własnego doświadczenia wiem iż przyczyna wzdęć jest nieużywanie przypraw! Tak prosta czynność przyprawiania potraw (już po ugotowaniu, smażeniu, duszeniu)powinna zlikwidować problem, a ziołami wspomagającymi trawienie są: kminek, oregano czosnek, tymianek, estragon. polecam 🙂
+ kozieradka, anyż, bazylia, cząber, kolendra i czarnuszka. “Należy dodawać do każdego posiłku 1,5g mieszanki. Przyprawy pobudzające produkcję soków żołądkowych i poprawiające funkcje całego układu trawiennego…” » https://leczeniepro.pl/czym-jak-zakwasic-zoladek-zakwaszenie-zoladka/#jakzakwasiczoladek
[…] materii oraz samopoczucie, wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn i łagodzi dolegliwości typu wzdęcia, zgaga, zaparcia i biegunki. Jest bogata w witaminy i minerały. Jej autorem jest dr William Howard […]
[…] i jednocześnie wskazania do oczyszczania – niestrawność po spożyciu posiłku – nudności – wzdęcia – biegunka m.in. po zjedzeniu posiłków smażonych – brak apetytu – ból żołądka, wątroby – […]
[…] 2 godziny po posiłku. Zjedzone natychmiast zalegają w żołądku i fermentują wywołując wzdęcia – owoce są trawione dopiero w jelicie cienkim, więc muszą mieć wolną drogę do […]
[…] objawy niedokwaszenia żołądka to m.in. niestrawność, wzdęcia, nadmiar gazów, burczenie w żołądku i ociężałość po […]
Na nadmiar gazow domowym sposobem sa majteczki antybakowe, dzięki którym brzydkie zapachy zostają “wewnątrz” a nie na “zewnątrz” ;-). Nic nie czuc.
to nie jest sposób na nadmiar gazów tylko na ich woń 😉