Spis treści
- Cellulit czy cellulitis? Różnice i mechanizmy powstawania
- Przyczyny cellulitu
Jak pozbyć się cellulitu? - Dieta antycellulitowa
- Produkty niewskazane
Antycellulitowy styl życia - Czynniki szkodliwe
- Ćwiczenia na cellulit
- Relaksacja, higiena i kosmetyka antycellulitowa
Ostatnia aktualizacja artykułu 21.01.2017
Cellulit (lipodystrofia) objawia się dziwnymi zmarszczkami głównie na udach, plecach i wewnętrznej stronie ramion tzw. skórka pomarańczowa. Są one spowodowane przez pasma włóknistej tkanki biegnące pod skórą, które pociągają ją w głąb, uwypuklając komórki tłuszczowe.
Szybka recepta na skuteczne usuwanie cellulitu » regularne picie czystej wody (3-4 litry dziennie) • dieta bogata w warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze i białka • jak najmniej produktów wysokoprzetworzonych, kawy i żywności w plastiku • jak najmniejszy kontakt z toksynami (m.in. papierosy i żywność niewskazana) • aktywność fizyczna najkorzystniej w formie interwałów i specjalnej gimnastyki • masaż i inna bezpośrednia stymulacja skóry. Pominięcie któregokolwiek punktu osłabi efekt! Szczegóły niżej ↓
Cellulit czy cellulitis? Różnice i mechanizmy powstawania
Cellulit to typowe schorzenie kobiet związane z dużą ilością tkanki tłuszczowej w stosunku do tkanki mięśniowej – np. pośladki i mało rozwinięte mięśnie ud. Pojawia się po okresie dojrzewania i podejrzewaną bezpośrednią przyczyną jest nadmiar estrogenów w organizmie.
Lipodystrofia to zaburzone ułożenie lipidów (tłuszczów) pojawiające się wraz ze zmianami obrzękowo-włóknistymi tkanki podskórnej. Nadmiar estrogenów rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa ich przepuszczalność, co wywołuje obrzęk. Ten zaburza mikrokrążenie krwi w tkance i uciska komórki tłuszczowe skutkując ich niedotlenieniem oraz powiększeniem adipocytów, czyli komórek magazynujących tłuszcze (główny rodzaj komórek stanowiących budulec tkanki tłuszczowej).
Jednak według wielu ekspertów, cellulit to nie tylko tkanka tłuszczowa, ale także mieszanina kuleczek tłuszczu, substancji odpadowych i wody, uwięzionych w tkance łącznej. Dlatego można spotkać się z rozróżnieniem na cellulit tłuszczowy i wodny.
Natomiast definicja medyczna cellulitisu brzmi…
…zapalenie tkanki podskórnej z towarzyszącym zapaleniem skóry określane także jako zapalenie tkanki łącznej, które jest wywoływane infekcją bakteryjną. Najczęściej dotyczy kończyn dolnych i twarzy, osób chorych na cukrzycę i cierpiących na zaburzenia krążenia w kończynach dolnych. Pierwsze objawy to ból, obrzęk, pieczenie i silne zaczerwienienie w obrębie zainfekowanego miejsca.
Mianem cellulitis błędnie określa się w kosmetyce gromadzenie tkanki tłuszczowej na udach, pośladkach i ramionach – to jest cellulit!
Innymi słowy cellulitis to poważne bakteryjne zapalenie tkanki łącznej, natomiast cellulit (lub błędnie celulit) to problem estetyczny w postaci zdeformowanej tkanki tłuszczowej.
Leczenie cellulitisu oparte jest o długotrwałą antybiotykoterapię, a w ciężkich przypadkach konieczna jest nawet hospitalizacja pacjenta. Natomiast profilaktyka polega na odpowiedniej higienie oraz zapobieganiu wysuszaniu i pękaniu skóry poprzez stosowanie kosmetyków nawilżających. Brudne rany i skaleczenia trzeba dokładnie przemywać, a w przypadku otwartych ran zakładać jałowy opatrunek.
Natomiast cellulit to stan, któremu trzeba przede wszystkim zapobiegać, a najlepszą profilaktyką jest aktywność fizyczna i właściwie skomponowana dieta, które uniemożliwiają nadwagę i stabilizują równowagę hormonalną.
Na tym samym polega usuwanie cellulitu, gdyż jest to proces w pełni odwracalny!
Przyczyny cellulitu i czynniki sprzyjające
- Nadmiar toksyn w organizmie. Niewłaściwa dieta bogata w produkty tłuste i wysokoprzetworzone ze sporą dawką chemii. Używki, szczególnie papierosy.
- Zaburzona równowaga hormonalna. Nadmiar estrogenów. Źle dobrana antykoncepcja. Niedobory żywieniowe.
- Brak aktywności fizycznej. Praca siedząca. Nadwaga i otyłość.
- Stres psychiczny. Nadmiar wolnych rodników uszkadzających strukturę skóry.
- Uwarunkowania genetyczne. Różna ilość receptorów wiążących tłuszcz w organizmie.
Jak pozbyć się cellulitu? Domowe sposoby na cellulit
Dieta antycellulitowa
Dieta na cellulit powinna być po prostu zdrowa i zbilansowana, bogata w produkty spełniające 4 fundamentalne wytyczne:
- Usuwanie toksyn, które poprzez zmniejszenie elastyczności skóry sprzyjają cellulitowi.
- Wzmocnienie elastyczności i wytrzymałości skóry zmniejsza zauważalne objawy cellulitu.
- Usunięcie nadmiaru płynów będących jednym ze składników problemu.
- Regeneracja i wsparcie wątroby, która odpowiada za sprawne usuwanie toksyn z organizmu i regulację poziomu estrogenu. Więcej » Regeneracja i oczyszczanie wątroby »
Oczyszczanie organizmu. Powyższe zasady spełniają produkty charakteryzujące się właściwościami oczyszczającymi organizm, w tym antyoksydanty (przeciwutleniacze) o działaniu przeciwzapalnym, prokrążeniowym, odtruwającym, moczopędnym i przeciwbakteryjnym, które nasilają procesy detoksykacji i odkwaszania ustroju.
Oczyszczająca strategia żywieniowa umożliwia krwi swobodny przepływ w naczyniach krwionośnych przebiegających tuż pod skórą i właściwe działanie mechanizmów usuwania substancji odpadowych z komórek. Więcej » Oczyszczanie organizmu. Detoks »
Redukcja stanów zapalnych. Ogólny wzrost zapaleń w organizmie osłabia cyrkulację i zmniejsza drenaż limfatyczny, co sprzyja cellulitowi. Rozszerzenie komórek tłuszczowych i skrócenie tkanki włóknistej prawie zawsze przebiega w towarzystwie stanu zapalnego, retencji wody i obrzęków. Większość z proponowanych poniżej produktów ma właściwości przeciwzapalne, w tym szczególnie antyoksydanty i omega-3.
Odchudzanie. Główną przyczyną cellulitu jest tłuszcz, dlatego odchudzanie ma fundamentalne znaczenie w usuwaniu cellulitu. Normalizacja wagi ciała musi przebiegać stopniowo, aby wraz z kilogramami pozbywać się wspomnianym kuleczek tłuszczowych i odpadów komórkowych.
W pierwszej kolejności należy wzbogacić dietę w owoce, warzywa i naturalne soki, najlepiej świeże z wyciskarki wolnoobrotowej » Zdrowe, bogate w składniki odżywcze żywienie przywraca równowagę całemu organizmowi. Więcej » Odchudzanie i Zdrowa dieta »
Właściwe nawodnienie organizmu jest niezbędne w skutecznej terapii antycellulitowej. Odwodnienie organizmu lub słabe nawodnienie postarza wygląd skóry i najczęściej towarzyszy cellulitowi. Najważniejszym płynem powinna być czysta woda (mineralna lub przegotowana, filtrowana kranówka), ale także takie jej źródła jak warzywa i owoce, dzięki czemu wypłukiwanie toksyn będzie przebiegać sprawniej.
Podaż płynów można urozmaicić naparami ziołowymi, szczególnie z jesionu, kruszyny, liści chmielu, korzenia szparagu lub szczawiu. Warto każdego ranka na czczo wypijać przynajmniej szklankę czystej wody, którą można wzbogacić sokiem z połówki cytryny.
Zalecane są średnio 3-4 litry dziennie. Generalny przelicznik to 1 litr na 18kg wagi ciała.
Sok antycellulitowy zawierający składniki roślinne o działaniu wzmacniającym skórę, poprawiającym krążenie krwi i nasilającym oddawanie moczu. Jednocześnie poniższa kompozycja jest bogata w antyoksydanty, wysoce zasadowa (odkwaszająca, alkaliczna) i przeciwzapalna, co sprzyja procesowi odchudzania.
Produkty wzmacniające skórę » | 1/2 dużego, obranego czerwonego grejpfruta 2 duże garście szpinaku 2 pomidory 1 marchewka 2 łyżki oleju kokosowego |
Produkty prokrążeniowe » | Centymetrowy kawałek świeżego imbiru Szczypta pieprzu cayenne (chili) na szklankę soku |
Produkty moczopędne » | 1 ogórek 2 laski selera Opcjonalnie, aby rozcieńczyć sok: woda kokosowa lub filtrowana kranówka |
Grejpfrut, szpinak, marchew, pomidory, ogórek, seler i imbir wycisnąć najlepiej w wyciskarce wolnoobrotowej. Na koniec wlać do niej wybrany płyn rozcieńczający otrzymany sok, który jednocześnie przeczyści wyciskarkę. Dokładnie mieszając dodać pieprz i rozpuszczony olej kokosowy.
Pozostałe warzywa warte regularnego spożywania to papryka, dynia, brokuły, por i bakłażan.
Błonnik (włókna pokarmowe) zapobiegający zaparciom, które często współistnieją z cellulitem. Jego bogate źródła to warzywa, nasiona, orzechy i otręby zbożowe. Błonnik wspiera oczyszczanie jelita grubego, poprawia metabolizm i równowagę hormonalną.
Do diety warto szczególnie włączyć nasiona ostropestu plamistego, czyli ziarna, które oprócz zawartości błonnika charakteryzują się silnym działaniem odtruwającym organizm i wzmacniającym naczynia krwionośne.
Dodatkowo, należy starannie przeżuwać pokarm, rezygnować z wieczornego posiłku i pić płyny o temperaturze przynajmniej pokojowej, gdyż bardzo zimne utrudniają produkcję enzymów trawiennych.
Potas wypłukuje nadmiar płynów i produktów odpadowych z komórek, co może zredukować cellulit. Dlatego warto włączyć do jadłospisu zielone warzywa liściaste, awokado, banany, wodę kokosową i fermentowany nabiał.
Czyste białka z wysokiej jakości źródeł organicznych (eko) poprawiają metabolizm i stanowią budulec dla hormonów, co może wspomóc redukcję cellulitu. Przynajmniej 30g w posiłku.
Zdrowe tłuszcze odpowiadają za zdrowe tkanki, w tym skórną oraz prawidłową równowagę hormonalną. Oprócz orzechów, ryb i tranu warto spożywać…
- Olej lniany sprzyja właściwej funkcji układu hormonalnego odpowiedzialnego za osiągnięcie optymalnej wagi. Jest źródłem niezbędnej omegi-3 i stabilizuje produkcję estrogenów, których nadmiar prowadzi do cellulitu. Olej lniany można spożywać wyłącznie na zimno!
- Olej kokosowy wykazuje silne działanie antybakteryjne, dzięki 50%-owej zawartości kwasu laurynowego, co stwarza warunki dla prawidłowych procesów skórnych. Wzmacnia i uelastycznia skórę oraz redukuje jej stany zapalne. W kuchni z powodzeniem zastąpi masło i olej do smażenia. Zalecana dawka dzienna to 1 łyżka stołowa. Może także służyć jako kosmetyk do całego ciała.
Taksyfolina (dihydrokwercetyna, DHQ) to flawonoid, antyoksydant i silny synergetyk dla witamin A, C i E. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym, antybiotycznym i moczopędnym wybitnie wspiera mikrokrążenie skórne oraz detoksykację organizmu. Nasila produkcję kolagenu i pobudza procesy regeneracji skóry.
Dlatego włączenie suplementacji dihydrokwercetyną w leczeniu cellulitu wzmacnia i przyspiesza efekt terapeutyczny, natomiast przy niskiej podaży antyoksydantów z warzyw i owoców wydaje się koniecznością. » Test i recenzja najmocniejszego suplementu DHQ i porównanie z innymi ekstraktami taksyfoliny »
Suplementacja prohormonalna może być potrzebna przy nieodpowiednim jadłospisie, aby wspomóc funkcje hormonów. Na szczególną uwagę zasługuje maca, omega-3 (wspomniany wyżej tran i olej lniany), witamina D i magnez.
Sprawdź recenzję z analizą składu suplementów diety typu PREMIUM: Witamina D3 + K2 • Omega 3 EPA + DHA • Magnez + Cynk + Witamina B6 »
…a czego nie jeść lub ograniczyć przy cellulicie? Produkty sprzyjające cellulitowi
Cukier i biała mąka sprzyjają zatrzymywaniu płynów, zapaleniom i gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.
Sól (chlorek sodu) także wspiera retencję wody, co pogłębia zmiany skórne.
Kawa. Nadmiar kofeiny zaburza działanie układu hormonalnego, szczególnie w towarzystwie innych niekorzystnych czynników dla hormonów jak ciąża, nadmiar toksyn, niedobór zdrowych tłuszczy czy stres emocjonalny.
Wskazówka! Nałogowe kawoszki po każdej wypitej kawie powinny wypić taką samą ilością wody i/lub świeżego soku warzywnego, aby natychmiast przeciwdziałać odwodnieniu i kwasowości.
Alergeny pokarmowe jak gluten, kazeina, skorupiaki oraz orzeszki ziemne sprzyjają stanom zapalnym i słabszemu krążeniu.
Uwodornione, utwardzone tłuszcze trans są prozapalne i nasilają gromadzenie tłuszczu w organizmie. Znajdują się w margarynie, chipsach, fastfoodach i innych produktach wysokoprzetworzonych, w tym słodkich! Należy także ograniczyć spożycie kwasów tłuszczowych omega-6 i 9, rafinowanych i podgrzewanych olejów roślinnych takich jak kukurydziany, rzepakowy, słonecznikowy itp.
Antycellulitowy styl życia
Szkodliwe czynniki sprzyjające cellulitowi
Ograniczony kontakt z plastikiem, który często zawiera substancje chemiczne jak BPA, które zakłócają równowagę hormonalną. Pieczenie, gotowanie i przechowywanie żywności w jak największym stopniu z wykorzystaniem przedmiotów szklanych i/lub ze stali nierdzewnej.
Papierosy STOP. Przebogate źródło toksyn o szkodliwym wpływie na cały organizm, które powoduje m.in. zwężenie naczyń krwionośnych, co nasila cellulit. Dotyczy także palenia biernego!
Ćwiczenia na cellulit
Aktywna relaksacja. Typowym objawem stresu jest napięcie mięśniowe, natomiast cellulit najczęściej rozwija się w okolicy napiętych mięśni (utrudnione krążenie krwi). Szczególnie wskazane są następujące techniki:
- Joga to m.in. nauka głębokiego oddychania, poprawa napięcia mięśni i ogólny stan relaksacji.
- Ćwiczenie z pochyłą deską lub ze ścianą – przez 20 minut należy leżeć na podłodze ze stopami opartymi o ścianę, głowa musi znajdować się poniżej.
- Inne techniki relaksacyjne »
Ćwiczenia oddechowe i nauka głębokiego oddychania przeponą. Tlen uczestniczy w spalaniu tłuszczów i zmniejsza stężenie dwutlenku węgla.
Szybki, ostrożny i łatwy trening. Ćwiczenia są niezbędne w skutecznym usuwaniu cellulitu ALE przy problemach z nadnerczami lub tarczycą, nadmierna aktywność fizyczna może pogorszyć sytuację zamiast ją poprawić.
Należy rozpocząć od lekkich, krótkich ćwiczeń o wysokiej intensywności jak chód, marszobieg, pływanie czy jazda na rowerze i obserwować reakcje organizmu. Trening interwałowy (HIIT) najmocniej pobudza procesy odchudzania, czyli np. 1 minuta chodu, 1 minuta marszobiegu, od nowa i tak 10x.
Gimnastyka antycellulitowa powinna angażować przede wszystkim mięśnie w okolicach obszarów z cellulitem (uda, pośladki, ramiona), dzięki czemu poprawi mikrokrążenie skórne i ilość tkanki mięśniowej w stosunku do tłuszczowej. Kompletne filmy instruktażowe znajdują się na YouTube » cellulite workout oraz ćwiczenia na cellulit »
Relaksacja, higiena i kosmetyka na cellulit
Masaż. Po obowiązkowych ćwiczeniach fizycznych należy przeprowadzić delikatny masaż np. ugniatanie ud i wewnętrznej strony stawów kolanowych. Można także użyć szorstkiej gąbki/myjki i masować zgodnie z kierunkiem przepływu limfy, czyli od dołu do góry.
Masaż można wzbogacić olejkiem lub żelem antycellulitowym. Tego typu preparaty przyspieszają proces leczenia, ale stosowane samodzielnie bez pozostałych wskazówek dużo nie pomogą.
Szczotkowanie skóry, czyli masaż całego ciała lub tylko obszarów z cellulitem ruchami okrężnymi w kierunku serca przy użyciu szczotki z miękkim włosiem jest zalecany codziennie przed kąpielą i trwa nie dłużej niż 5 minut.
Korzystne właściwości tego prostego i krótkiego zabiegu obejmują stymulacje układu limfatycznego, złuszczenie skóry, nasilenie krążenia skórnego, redukcję cellulitu, zniwelowanie stresu, poprawę trawienia i funkcji nerek oraz ogólne pobudzenie, ożywienie i energetyzację.
Wiele filmów instruktażowych można znaleźć na YT » suche szczotkowanie skóry cellulit oraz dry skin brush cellulite »
Peeling kawowy zapewnia masaż i złuszczenie skóry, pobudza przepływ krwi i limfy, a kofeina miejscowo napina skórę. Potrzebne składniki:
- 1 szklanka zmielonych ziaren kawy
- 6 łyżek roztopionego oleju kokosowego
- 3 łyżki grubszej soli np. morskiej lub cukru
Wszystko włożyć do pustego słoika i dokładnie wymieszać. Pod prysznicem wmasować peeling ruchami okrężnymi w obszary z cellulitem. Powtarzać zawsze podczas kąpieli. Opcjonalnie przed prysznicem warto przeprowadzić szczotkowanie skóry, które ją złuszczy i nasili mikrokrążenie, co finalnie wzmocni efekt terapeutyczny peelingu.
Kąpiel relaksująco-oczyszczająca. 20-minutowe moczenie w wodzie z dodatkiem ekstraktu z alg lub olejków eterycznych ↓ poprawia napięcie skóry nadając jej gładkości. Każdą kąpiel warto zakończyć natryskiem naprzemiennym ciepło-zimno. Przykładowy przepis na antycellulitową kąpiel odmładzającą skórę:
- 2 szklanki sody oczyszczonej
- 5 kropli olejku z mirry
- 3 krople olejku lawendowego
- 3 krople olejku z drzewa herbacianego
- 1/4 szklanki oleju witaminy E
Aromaterapia. Olejki eteryczne skutecznie przywracają gładkość skórze zmienionej przez cellulit. Do kąpieli należy wlać silnie pachnące olejki roślinne, które podczas moczenia są bezpośrednio wchłanianie przez skórę i likwidują cellulitis od wewnątrz. Pozostałe pomocne olejki eteryczne na cellulit to…
- Olejek Cedrowy
- Olejek Cyprysowy
- Olejek Jałowcowy
- Olejek Szałwiowy
- Olejek Rozmarynowy
- Olejek Paczulowy
- Olejek Geraniowy
- Olejek Kminkowy
- Olejek Kopru Włoskiego
Odpowiedni, regenerujący sen jest niezbędny dla równowagi hormonalnej, odpowiada za właściwą wagę ciała i reguluje poziom cukru we krwi.
Kosmetyki nawilżające jak najbardziej naturalne z jak najmniejszą zawartością zbędnej chemii. Warto samodzielnie przygotowywać tego typu specyfiki. Najprostszy przepis: olejek arganowy + wybrany olejek eteryczny.
Olejek arganowy to naturalna alternatywa dla gotowych preparatów antycellulitowych do masażu i pielęgnacji skóry. Nie bez przyczyny jest określany marokańskim złotem. Poprzez normalizacje struktury skórnej i procesów w niej zachodzących wspiera usuwanie cellulitu.
OligoDX. Nowoczesny żel antycellulitowy, którego regularne stosowanie przynosi efekt leczniczy podobno nawet bez masażu. Poziom skuteczności w usuwaniu cellulitu jest porównywany do terapii z wykorzystaniem botoxu czy myotoc. Wynika to z zastosowanej nanotechnologii zapewniającej głęboką penetrację tkanki skórnej przez składniki aktywne pochodzące z naturalnych źródeł tj. wąkrota (hydrocotyl), skrzyp, bluszcz, morszczyn pęcherzykowaty i kofeina.
Działanie żelu polega na tworzeniu i powiększaniu rozmiaru naczynek krwionośnych, ograniczeniu tkanki tłuszczowej i pobudzeniu układu limfatycznego. Rekomendowany czas terapii to 30-60 dni, powinna być powtarzana 2-3 razy w roku. Pierwsze efekty są zauważalne po 1-2 tygodniach stosowania żelu.
Zabiegi medycyny estetycznej są szybkie i skuteczne, ale nie na każdą kieszeń. Natomiast trwałość ich efektów zależy przede wszystkim od przestrzegania zasad antycellulitowych opisanych w tym artykule. Jak zawsze – kluczem jest neutralizacja przyczyn, a nie leczenie objawów!
Salony urody i gabinety kosmetyczne mają bogatą ofertę zaawansowanych zabiegów, których działanie polega na zwiększeniu temperatury ciała, przyspieszeniu metabolizmu, usunięciu, rozbiciu czy rozpuszczeniu tkanki tłuszczowej (lipoliza) i stymulacji produkcji nowych włókien kolagenowych. Zawsze należy sprawdzić przeciwwskazania!
- Mezoterapia. Miejscowe wstrzykiwanie substancji leczniczych
- Cellulaze. Laser
- Vaser Shape, Exilis, Kawitacja. Ultradźwięki
- Endermologia. Masaż ciśnieniowy
- Accent Elite. Fale radiowe
- Venus Freeze. Fale radiowo-magnetyczne
- VelaShape. Podczerwień, fale radiowe i masaż
- Liposukcja. Odsysanie
Rio AntiCellulite Laser to innowacyjny laser antycellulitowy do domowego użytku. Dzięki technologii LLLT (Low Level Laser Technology) efekt terapeutyczny jest porównywalny do drenażu limfatycznego i innych zaawansowanych zabiegów wykonywanych w profesjonalnych salonach urody.
Kofeinowe serum i krem ujędrniający na noc dołączone do zestawu maksymalizują redukcję cellulitu. Działanie synergiczne całego zestawu polega na pobudzeniu metabolicznych procesów komórkowych, polepszeniu mikrokrążenia skórnego, poprawie gładkości i jędrności skóry.
Źródła - https://liveenergized.com/alkaline-diet-resources/11-ways-to-get-rid-of-cellulite-naturally/ - http://www.elle.com/beauty/news/a14975/diy-coffee-cellulite-scrub/ - własne
Tematy pokrewne Egzema » Podrażnienia » Pokrzywka » Trądzik » Zmarszczki »
Sprawdź proponowane artykuły